Z tak prostej przyczyny umiera 1,5 miliona dzieci!

Z powodu biegunki co roku umiera 1,5 miliona dzieci - alarmuje UNICEF. Wiele z nich można by uratować tylko dzięki dbałości o czystość rąk.

15. października przypada Światowy Dzień Mycia Rąk ustanowiony przez UNICEF dla promowania podstawowej higieny.

Profilaktyka przed zakażeniem wirusem

Reklama

Światowy Dzień Mycia Rąk ustanowiony został w 2008 roku, aby przypomnieć o podstawowym nawyku myciu rąk wodą i mydłem, zapobiegający rozwoju infekcji i chorób. Według tegorocznych badań UNICEFu codzienna higiena dłoni, po wyjściu z toalety i przed jedzeniem, pozwala ograniczyć ryzyko zachorowania na biegunkę o ponad 50 proc. i infekcji oddechowych aż o 25 procent; mycie rąk jest też pierwszą profilaktyką przed zakażeniem wirusem grypy H1N1.

Regularne mycie rąk

- Ponad 2,5 miliarda osób na świecie nie ma dostępu do urządzeń sanitarnych. Co roku ponad 3,5 miliona dzieci umiera wskutek chorób układu pokarmowego i oddechowego, z powodu samej biegunki co roku umiera 1,5 miliona dzieci. Milion z nich można by uratować tylko dzięki nauce regularnego mycia rąk wodą i mydłem" - mówi Zofia Dulska z UNICEF. -Nauka mycia rąk jest pierwszym działaniem wdrażanym w krajach objętych akcjami pomocowymi, szczególnie tam, gdzie istnieje możliwość wybuchu epidemii - dodaje.

UNICEF alarmuje, że brak zachowania elementarnej higieny nie jest tylko problemem krajów ubogich. Nadal zdarza się, że w państwach rozwiniętych mydło bywa częściej używane do zmywania naczyń i prania, niż do mycia rąk. Według UNICEF i www.globalhandwashing.org w tegorocznych obchodach Światowego Dnia Mycia Rąk weźmie udział około 200 milionów ludzi z ponad 100 krajów świata.

Dowiedz się więcej na temat: mycie rąk | higiena | biegunka | woda | zakażenie | wirus grypy | A/H1N1

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje