Wracam rano, mamo

Impreza z rówieśnikami do białego rana to pragnienie wielu nastolatków. Pozwolić na takie wyjście czy nie?

Wypuszczając nastolatka z domu na całą noc, jesteś pełna obaw. Z drugiej strony wiesz, że to jego nieunikniony krok w dorosłość. Jak masz postąpić? Pomożemy ci podjąć tę trudną rodzicielską decyzję.

To chciałabym wiedzieć

Reklama

Aby spokojnie przespać noc, podczas gdy twoje dziecko będzie bawiło się na imprezie, musisz zebrać garść istotnych informacji.

Dokąd wychodzisz?

Nie zadowalaj się zdawkową odpowiedzią: "Idę do Maćka", "Zaprosiła mnie Ola". Powinnaś dokładnie znać adres, pod którym będzie przebywać twoja latorośl. Jeśli młodzież planuje wyjście do klubu, też musisz wiedzieć, jak się on nazywa i gdzie się znajduje.

Z kim spędzisz czas?

Nie bez znaczenia jest towarzystwo, w jakim będzie bawiło się dziecko. Lepiej, by byli to koledzy, których znasz i... to od dobrej strony. Nastolatki łatwo ulegają wpływom rówieśników. Warto więc upewnić się, że w grupie nie będzie nieodpowiedzialnego lidera, którego pomysły już nie raz sprowadziły pociechę na manowce.

O której wrócisz?

To trzeba dokładnie ustalić. Zapewne bezpieczniej będzie, gdy dziecko przenocuje u kolegi i wróci rano niż spróbuje dotrzeć do domu tuż po imprezie w środku nocy. Warto też zadbać, by nie przemieszczało się samo. Może imprezowicze złożą się na takówkę, która rozwiezie ich do domów? A może ty lub któryś z rodziców podejmie się tego zadania?

Bądźmy w kontakcie

Troskliwa mama w każdej sytuacji (tym bardziej, gdy nastolatek znika na noc) chce wiedzieć, co dzieje się z jej dzieckiem. Podpowiadamy, jak to zrobić, by pociecha nie miała poczucia kontroli, a ty żebyś wiedziała o niej więcej:

Zadzwoń do mnie

Poproś, by raz czy dwa dziecko zadzwoniło do ciebie. Sama lepiej tego nie rób. Pomyśl, jak ty byś się czuła, gdyby na przyjęciu co chwila ktoś do ciebie dzwonił? Zresztą przy głośnych rozmowach i muzyce dziecko może nie usłyszeć telefonu. A przecież nie poszło na imprezę, by czuwać przy komórce!

Porozmawiam z innymi

Warto być w kontakcie z rodzicami dzieci, z którymi wybrała się na imprezę twoja latorośl. Krótka wymiana informacji z nimi zapewne cię uspokoi.

Możesz liczyć na pomoc

Na imprezie może zdarzyć się coś nieprzewidywalnego, nieprzyjemnego dla dziecka. Zapewnij, że jeśli dojdzie do tego, pociecha może liczyć na twoją pomoc. Wystarczy zadzwonić. O każdej porze.

Dowiedz się więcej na temat: rany

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje