Wakacyjne kłopoty twojego dziecka

Beztroski wypoczynek mogą zakłócić różne wypadki i dolegliwości. Większość wymaga szybkiej pomocy, ale jest niegroźna. Dasz im radę!

Urazy podczas pieszej wycieczki

Reklama

W czasie wyprawy do lasu, w góry, za miasto, nóżki dziecka mogą być nie tylko zmęczone. Stopy, kostki, kolana to miejsca narażone na urazy.

• Skręcenie

Często dotyczy kostki, kolana. Smyk niefortunnie stanie na kamień i dochodzi do naciągnięcia więzadeł. Nóżka puchnie, boli przy ruchu.

Co robić: przykładaj chłodny kompres zmniejszający opuchliznę, np. z Altacetu lub roztworu wody z octem. Kostkę lub kolano owiń bandażem elastycznym, nie za ciasno, by nie doszło do niedokrwienia.

• Pęcherze na stopach

Pojawiają się po długim chodzeniu, zwłaszcza w nowych, niewygodnych butach. Bąble mogą być bolesne, wypełnione płynem.

Co robić: stopy malucha wymocz w letniej wodzie z garścią soli kuchennej - to zmniejszy obrzęk. Pęcherz posmaruj maścią nagietkową i przyklej plaster. Jeśli bąbel pęknie, usuń płyn jałowym gazikiem. Posmaruj preparatem przyspieszającym gojenie, np. Sudocremem. Zabezpiecz rankę plastrem. Zdejmij go na noc.

• Stłuczenie

Dziecko może uderzyć się, przewrócić. Miejsce stłuczenia jest zaczerwienione, czasem pojawia się opuchlizna, potem krwiak.

Co robić: pomoże okład z kostek lodu (w ręczniku). Smaruj też stłuczenie maścią z arniką - siniak szybciej zniknie.

Złe samopoczucie po plażowaniu

Pluskanie w wodzie, zabawa w "wielkiej piaskownicy", to frajda dla pociechy. Ale na plaży słońce silnie operuje. Brakuje cienia. Czapka, krem z filtrem to obowiązkowe zabezpieczenie. Jednak nie zawsze wystarcza.

• Poparzenie słoneczne

Delikatna skóra dziecka szybko reaguje na słońce i łatwo może ulec poparzeniu. Jest zaczerwieniona, gorąca, piecze. Mogą pojawić się pęcherze. Nawet delikatny dotyk może sprawiać ból.

Co robić: pomoże chłodny prysznic lub kąpiel. Delikatnie osusz skórę. Na poparzone miejsca rób okłady z chłodnego kefiru. Kilka razy dziennie stosuj preparaty łagodzące oparzenia, np. z pantenolem, alantoiną.

• Udar cieplny

Może być skutkiem długiego przebywania na słońcu, zwłaszcza bez nakrycia głowy lub gdy smyk za mało pił. Dolegliwości mogą pojawić się nagle lub wieczorem po plażowaniu. Dziecko ma wysoką temperaturę - nawet 40°C, zawroty głowy, nudności, wymiotuje. Jego skóra jest rozpalona, sucha.

Co robić: połóż dziecko w chłodnym pomieszczeniu, rozbierz. Przecieraj ciało gazą lub gąbką zwilżoną letnią wodą. Na czoło połóż chłodny kompres. Co kwadrans podawaj wodę do picia. Jeżeli temperatura nie spada, jest wyższa niż 40°C lub dziecko traci przytomność, wezwij pogotowie. Uwaga! Dziecku z udarem cieplnym nie podawaj leków przeciwgorączkowych.

• Odwodnienie

Po plażowaniu, gdy smyk pocił się i mało pił, może dojść do odwodnienia. Dziecko ma spierzchnięte usta, podkrążone oczy. Jest rozdrażnione, apatyczne, senne, rzadko siusia, płacze bez łez.

Co robić: szybko podaj picie. Dziecko powinno pić co 5-10 min małymi łykami. Pomogą też płyny nawadniające z apteki.

Drobne wypadki w czasie zabawy

Latem smyk spędza dużo czasu na dworze. Bieganie za piłką, wspinanie po drabinkach na placu zabaw czy jazda na rowerze mogą skończyć się drobnym wypadkiem. Zwykle są to niegroźne urazy.

• Skaleczenie

Wystarczy szkło lub ostry kamyk, by dziecko przecięło skórę. Może się też przewrócić i skaleczyć. Często jest dużo płaczu i przerażenia, bo rana krwawi, boli.

Co robić: opłucz rankę pod bieżącą, zimną wodą. Potem zdezynfekuj wodą utlenioną (nigdy spirytusem!). Gdy rana jest mała, osusz ją gazikiem i naklej plaster z opatrunkiem. Gdy skaleczenie jest rozległe, silnie krwawi, uciśnij je gazą, unieś zranioną część ciała do góry i jedźcie do lekarza. Jego pomoc będzie też potrzebna, gdy smyk skaleczył się czymś brudnym, np. zardzewiałym gwoździem lub rana jest ubrudzona ziemią.

• Krwotok z nosa

Pojawia się po mocnym uderzeniu.

Co robić: posadź dziecko z głową lekko pochyloną do przodu (nigdy do tyłu, bo smyk może zakrztusić się krwią). Przez kilka minut delikatnie uciśnij palcem skrzydełko nosa przy dziurce, z której leci krew. Krwawienie zatamuje też zimny kompres położony na nasadę nosa. Postaraj się uspokoić smyka, bo płacz może nasilić krwawienie.

• Ciało obce w oku

W trakcie zabawy łatwo zatrzeć oko, może też wpaść do niego piasek czy muszka. Oko łzawi, boli.
Co robić: małemu dziecku przemyj oko solą fizjologiczną (warto zawsze mieć w torebce 1-2 ampułki) i nie pozwól go trzeć. Starsze dziecko poproś, by spojrzało w górę. Czystymi palcami odchyl dolną powiekę. Usuń ciało obce rogiem chusteczki. Gdy tkwi pod górną powieką, lekko odchyl ją do góry i chusteczką usuń "intruza". Poproś dziecko, by energicznie pomrugało. Jeśli dolegliwości nie miną, idźcie do okulisty.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje