Reklama

​Rozbudź dziecięcą kreatywność kolorem

Podatność dzieci na działanie kolorów zalicza się do tej samej kategorii wrażliwości, co słuch muzyczny - jest cechą wrodzoną - jednak poprzez środowisko zewnętrzne można ją odpowiednio kształtować i rozwijać. Poprzez odpowiedni dobór barw w otoczeniu dziecka zarówno rodzice, jak i placówki przedszkolne mają ogromny wpływ na doskonalenie kreatywności u dziecka - przekonuje Marek Borowiński, autor książki "Doktor Kolor, czyli barwy pieniędzy, szczęścia i seksu".

Pierwszy kontakt dziecka z kolorami zależy w dużej mierze od decyzji rodzica (kolorystyka ubrań, kolor zabawek czy tapety w dziecięcym pokoju) lub opiekuna. Nie mniejszą rolę odgrywają także żłobek, przedszkole czy szkoła, do której ono uczęszcza. Należy pamiętać, że odpowiedni dobór kolorystyki otoczenia dziecka buduje jego wrażliwość. Dzieci bowiem widzą świat w kolorach, a one z kolei mają szczególne znaczenie w jego autoekspresji.

Kolory i ich wpływ na fizjologię

Są nieodłącznym elementem otoczenia i stanowią doskonały środek komunikacji międzyludzkiej. Wpływają na emocje, postrzeganie świata oraz interakcje z innymi ludźmi. Dlatego tak ważne jest, by kolory dobierać z umiarem - zwłaszcza, gdy mowa o kolorach w najbliższym otoczeniu dziecka. Odpowiednio skomponowana kolorystyka ma wpływ na rozwój ich kreatywności, poczucia estetyki i wrażliwości.  Organizm dziecka, podobnie jak dorosłego, reaguje na poszczególne barwy zmianą ciśnienia krwi, wyglądem źrenicy, przyspieszeniem oddechu, sennością lub nawet wzmożeniem apetytu.

Reklama

Które kolory najodpowiedniejsze dla małych dzieci

Według badań i statystyk najkorzystniejszą paletą barw dla maluchów są naturalne odcienie, zbliżone do ludzkiej skóry, takie jak: biel, beż, jasne brązy, ecru, czy delikatne, subtelne pastele. Nieco starsze dzieci żywiołowo reagują na dynamiczniejsze barwy i duże kontrasty kolorystyczne - działają stymulująco i pobudzają wyobraźnię. Należy jednak pamiętać o tym, że zbyt duża ilość jaskrawych kolorów może niekorzystnie wpłynąć na malucha, zwłaszcza, gdy przejawia predyspozycje do nadpobudliwości. Nie jest polecane zatem wykorzystywanie ich w nadmiarze w pomieszczeniach, w których dziecko śpi lub leżakuje.  Marek Borowiński w swojej książce "Doktor Kolor, czyli barwy pieniędzy, szczęścia i seksu" sporo uwagi poświęca kwestii wpływu barw na najmłodszych.

Według eksperta:

Czerwony to ciepły kolor, który przyciąga uwagę najmłodszych. Zdecydowanie dodaje energii, nie jest więc zalecany dzieciom, charakteryzującym się dużą nadpobudliwością, ponieważ może wzmagać agresję i powoduje kłopoty z koncentracją i zasypianiem.

Pomarańczowy poprawia samopoczucie, jest wesołym kolorem, który warto wprowadzać do wnętrz pokojów dziecięcych. Wspomaga rozwój relacji z innymi dziećmi i pozytywnie wpływa na ich kreatywność. Jednak podobnie jak czerwony może wzmagać aktywność, dlatego zaleca się wykorzystywanie go w postaci akcentów.

Żółty to ciepły i radosny kolor, kojarzący się z wakacjami i słońcem. Wywołuje pozytywne skojarzenia, poprawia koncentrację i dodaje energii.

Różowy w wersji pastelowej ma właściwości uspokajające i wyciszające. Intensywny róż wykorzystujmy jedynie w formie akcentów - jest zbyt agresywny.

Niebieski należy do zimnych kolorów, ale ma działanie wyciszające i uspokajające. Stosowany jest często w sypialniach i pokojach dziecięcych. Jednocześnie pobudza do działania i zdobywania wiedzy, dlatego zaleca się wykorzystywanie tego koloru w przedszkolach i szkołach.

Najbardziej kojącym kolorem jest zielony, ponieważ pozwala osiągnąć równowagę, działa uspokajająco i rozluźniająco. Kojarzony z naturą, wspomaga koncentrację podczas nauki i kreatywnych zabaw i co ważne - jest jednym z nielicznych kolorów, którego działania nie powoduje negatywnych reakcji u dzieci i dorosłych. Można stosować go w dowolnej ilości, najlepiej w stonowanych odcieniach.

Warto wspomnieć, że kolory mogą mieć też działanie terapeutyczne. Koloroterapia stosowana jest często w leczeniu zaburzeń rozwojowych u dziecka, takich jak ADHD czy Zespół Aspergera. Kolory bowiem w dużym stopniu wpływają na emocje i zachowanie oraz wspomagają rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka. Dlatego tak ważne jest, by były dobierane w sposób przemyślany i z dozą umiaru i rozwagi.

Marek Borowiński, "Doktor Kolor, czyli barwy pieniędzy, szczęścia i seksu", Edipresse Książki, premiera: 14 marca 2018 r.

O autorze:

Dr Marek Borowiński - specjalista od zwiększania sprzedaży oraz Visual Merchandisingu, ambasador marki Toptextil. Jest sędzią międzynarodowym w konkursach na najlepsze sklepy w Polsce i za granicą. Specjalizuje się w psychofizjologii widzenia - uświadamia i doradza przedsiębiorcom, jak mózg klienta odbiera ich sklep, firmę czy też produkt. Specjalizuje się w zagadnieniach z psychologii koloru i oddziaływania kolorów na konsumentów w różnych miejscach sprzedaży. Swoją wiedzą dzieli się podczas wielu kongresów marketingowych i sprzedażowych. Jest gościem i komentatorem wielu programów telewizyjnych i radiowych, między innymi w: TVN24, Dzień Dobry TVN, Pytaniu na Śniadanie TVP, radiowej Trójce i wielu innych. Na co dzień prowadzi swój autorski program Shop Doctor na kanale Youtube.

Fragment książki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy