Reklama

Po co wierzyć w Mikołaja?

Wróżki, krasnoludki, elfy, czarodzieje - postacie z bajkowego świata, dzięki fantazji i marzeniom dzieci żyją własnym życiem. Co z tego, że ich nie widać? W wyobraźni wszystko jest możliwe! Także to, że ten miły pan z siwą brodą, co roku, w ten szczególny dzień odwiedza każde dziecko, zostawiając mu prezent.

I choć w świętach Bożego Narodzenia prezenty nie są najważniejsze, to jednak trudno je sobie wyobrazić bez Mikołaja. Maluchy bardzo przeżywają jego przyjście. Nawet starsze dzieci, które poznały już pomocników Mikołaja, cieszą się i chcą kontynuować mikołajowe tradycje. Ta szczypta magii podoba się także wielu dorosłym, może dlatego, że choć na chwilę przenosi ich w czasy beztroskiego dzieciństwa?

Niektórzy rodzice zastanawiają się nad tym, jak długo utrzymywać mit Mikołaja oraz kiedy i jak powiedzieć dziecku prawdę. Są tacy, co chcąc oszczędzić dzieciom rozczarowania i przykrości, wolą od początku powiedzieć, jak sprawy stoją. Ale, czy wiara w Mikołaja rzeczywiście musi stanowić problem? Wiele dzieci po prostu wyrasta z niej, tak jak wyrasta z wiary we wróżki i krasnoludki.

Reklama

Starsze dzieci, które poszukują logicznych wyjaśnień, warto zapoznać z prawdziwą historią świętego Mikołaja. Dawno temu żył przecież pewien biskup, który słynął ze swej pobożności i niesienia pomocy innym. To od niego pochodzi zwyczaj obdarowywania się nawzajem. Święty za swoje dobre uczynki nigdy nie oczekiwał podziękowań. Często po kryjomu podrzucał biednym rodzinom podarki i cieszył się, patrząc na radość obdarowywanych ludzi.

Porozmawiaj z dzieckiem o wartościach, o tym w jaki sposób i po co możemy brać przykład ze świętego Mikołaja. Pomoc ubogim, wrażliwość na krzywdę innych, niesienie radości i nadziei - to ważne cnoty i cele, które powinien stawiać przed sobą każdy, nawet mały człowiek.

Mikołaj pomaga nauczać dzieci (podobnie jak inni bohaterowie bajek i legend), jak odróżniać dobro od zła i że za dobro czeka nas nagroda. Przypomina o tym, co w życiu najważniejsze, że nie wolno nam zapominać o drugim człowieku. Zwyczaj wzajemnego obdarowywania się wzmacnia więzi i rozwija empatię.

Podtrzymując tradycję związaną z Mikołajem, nie tylko pielęgnujesz wiarę dziecka w jego marzenia, ale uczysz je pewnych uniwersalnych wartości. 

Autor: Małgorzata Kamińska

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mikołaj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy