Reklama

Kiedy zdecydować się na drugie dziecko?

Jesteście szczęśliwymi rodzicami, jednak model rodziny 2 + 1 was nie satysfakcjonuje.

Chcecie kolejnego dziecka, tylko zastanawiacie się, jaka jest najlepsza różnica wieku pomiędzy rodzeństwem.

Reklama

Wiele czynników wpływa na decyzję o kolejnym zajściu w ciążę. Ale wtedy, gdy jest ona planowana, rodzice zawsze zastanawiają się, ile lat różnicy powinno być pomiędzy ich dziećmi. Własne wspomnienia z dzieciństwa, doświadczenia w relacjach z rodzeństwem odgrywają kluczową rolę.

Pamiętacie, jak było wam przykro, gdy młodsza siostra pojawiając się po narodzinach w domu, nagle skupiła całą uwagę rodziców, spychając was na drugi plan. Albo z pobłażaniem słuchacie relacji swoich własnych rodziców, o tym ile to pracy mieli z waszym wychowaniem, bo wasze nowe rodzeństwo pojawiało się, co rok.

Różnica wieku do 2 lat

Przeciw

Pierwszym istotnym argumentem, który przemawia przeciwko tej różnicy wieku, jest ogromne natężenie obowiązków związanych z opieką nad dziećmi. Jest to okres, w którym i starsze i młodsze potrzebuje jeszcze intensywnej opieki i uwagi rodziców. Przesyt obowiązków związanych z opieką nad dziećmi odczuwa zwłaszcza mama. To ona rezygnuje z pracy zawodowej, korzystając lub nie z urlopu wychowawczego (nazewnictwo nieadekwatne do rzeczywistości) i to ona każdego dnia musi zajmować się gotowaniem, przewijaniem, kąpaniem, spacerowaniem, zabawą z dziećmi. Wszystko, to podwójnie. Nic dziwnego, że taki nawał prac może doprowadzać do depresji i częstych konfliktów z partnerem. Starsze dziecko bardzo ciężko przyzwyczaja się do nowego domownika, co jest widoczne nie tylko w pierwszych dniach, tygodniach po powrocie mamy z rodzeństwem ze szpitala, ale dość często zazdrość przejawia się nawet po kilku miesiącach.

Starszemu dziecku trudno jest zaakceptować fakt, że mama należy jeszcze do kogoś innego.

Za

Chyba najczęściej podawanym plusem jest teoria - "odchowamy i będzie spokój". Faktycznie jest to prawda. Rodzice nie mają czasu na odzwyczajenie się od typowych dla wieku niemowlęcego obowiązków, przewijania i męczącego nocnego wstawania. Dzieci przechodzą te same choroby w podobnym czasie. Rodzice, którzy myślą o kolejnym dziecku z większą różnicą wieku, nierzadko narzekają, że mają obawy, czy znajdą siły do tylu prac. Z pewnością zdecydowanym atutem tak małej różnicy jest też to, że dzieci są do siebie bardzo przywiązane, odnajdują w sobie rówieśników do wspólnych zabaw, nawiązuje się między nimi nić porozumienia. Rodzicom łatwiej jest w czasie zakupów i w planowaniu wspólnie spędzanego czasu. Mama ma krótszą przerwę w pracy i łatwiej jej wrócić do obowiązków zawodowych. Nie odczuwa tak bardzo "przestoju" zawodowego. Poza tym, reakcje rodziców względem obojga dzieci prawie nie różnią się między sobą, są zbliżone, bo zbliżony jest wiek dzieci.

Dowiedz się więcej na temat: rodzice | dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje