Inny, a jednak taki sam!

Odmienność to wciąż dla wielu temat tabu. Często z nieufnością patrzymy na osoby, odznaczające się wyglądem czy zachowaniem. Problem ten dotyka również dzieci – zarówno te wyróżniające się, nieakceptowane przez rówieśników, jak i te, które inności po prostu się boją. Co zrobić, by wytłumaczyć dziecku, że inny nie oznacza gorszy?

Od najmłodszych lat warto pielęgnować wśród naszym pociech tolerancję i szacunek. Rozmawiajmy z dzieckiem nie tylko o wspólnych cechach, ale też o różnicach, które dzielą ludzi. Każdy jest inny i im szybciej dziecko to zrozumie, tym łatwiej poradzi sobie z odmiennością w dorosłym życiu.

Reklama

Obrazowe wyjaśnienia 

Dziecko najlepiej poznaje świat dzięki zabawie i trafionym przykładom. Warto szukać inspiracji w najbliższym otoczeniu - pokazać, że kolega z podwórka jest świetnym piłkarzem, choć gorzej radzi sobie z matematyką, a koleżanka z ławki maluje najładniej w klasie, ale śpiewanie nie sprawia jej przyjemności. Dzięki temu każdy rozwija swoje pasje i wnosi coś nowego do wspólnej społeczności.

W lepszym zrozumieniu, czym jest odmienność, pomogą też książki edukacyjne dla dzieci. - Maluch powinien zrozumieć, że nie wszystkie dzieci są i powinny być takie same. Bajki edukacyjne to świetna okazja, by pokazać naszemu dziecku, z jakimi problemami może spotkać się w życiu oraz nauczenia go empatii i tolerancji. Lektury mają też w prosty sposób wytłumaczyć dzieciom, jak pomóc rówieśnikom, którzy są zmuszeni żyć z takimi zaburzeniami jak autyzm, zespół Downa czy epilepsja - tłumaczy Jarosław Zając z Wydawnictwa Piętka.

Pełna akceptacja

Akceptację odmienności należy rozpocząć od najbliższego środowiska, czyli domu. Dziecko powinno czuć, że jest w pełni akceptowane przez osoby, darzące największym zaufaniem. Brak aprobaty ze strony rodziców i rodzeństwa uniemożliwi mu zaakceptowanie swojej odmienności.

Dlatego tak ważne jest, by nie namawiać dziecka na siłę do wykonywania czynności, które go stresują czy wywołują w nim poczucie wstydu. Zachęcanie dziecka do ciągłej walki z nieśmiałością, np. przez zmuszanie go do wystąpień publicznych czy samodzielnego nawiązywania kontaktów z obcymi dziećmi, może wywołać skutek odwrotny do zamierzonego. Dziecko nie dość, że stanie się jeszcze bardziej zamknięte, to dodatkowo będzie miało poczucie, że coś z nim jest nie tak, ponieważ nie akceptują go nawet najbliższe mu osoby.

Akceptację rozpocznijmy więc od nas samych - im szybciej uświadomimy sobie, że nasza pociecha nie jest idealna, tym więcej energii będziemy mogli przeznaczyć na wsparcie dla niego.

Zamiana słabości w atut

Zamiast koncentrować się na problemach, we wszystkim szukajmy dobrych stron. Namawiajmy dziecko, by nie wstydziło się swojej odmienności, a wręcz ją eksponowało. W końcu każdy jest inny, wiec nasz syn czy córka też nie do końca się wyróżnia. Einstein, Newton, Picasso, Van Gogh, Churchill czy Kennedy - genialni naukowcy, utalentowani artyści, rozpoznawalni na całym świecie politycy.  Oprócz międzynarodowej sławy łączy ich coś jeszcze - wszyscy mieli dysleksję. Byli inni, wyróżniali się, ale swoją słabość potrafili skutecznie zamienić w zaletę.

To tylko niektóre przykłady potwierdzające, że nic nie jest w stanie stanąć na drodze do szczęścia naszego dziecka. Każdy ma w sobie ukryty potencjał - trzeba tylko umiejętnie go wykorzystać i pomóc dziecku przekuć słabość w atut, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości. 

***

Wydawnictwo BeataPiętka oferuje wysokiej jakości usługi i produkty tworzone we współpracy z klientami. Bogata oferta dla szkolnictwa obejmuje mapy geograficzne i historyczne. W ofercie firmy znajdują się także atlasy dla dzieci oraz szereg produktów edukacyjnych, z których cześć wykorzystuje możliwości Rozszerzonej Rzeczywistości (Augmented Reality). W asortymencie firmy znajduje się ponad 550 produktów adresowanych do administracji, szkolnictwa, służb dyplomatycznych oraz osób prywatnych, a przede wszystkim dla dzieci.                  

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: inność

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje