Idole dziecka - postaw granice uwielbienia

Aktor, sportowiec, celebryta... To właśnie oni często stają się wzorem dla naszych dzieci. Czy powinno nas to niepokoić? Nie zawsze!

Cztery najlepsze reakcje mądrej mamy

Nastolatki od pokoleń przeżywają fascynację popularnymi bohaterami. Zapewne ty też, będąc młodą dziewczyną miałaś swojego idola. To naturalne, takie prawo wieku! Teraz jednak wydaje ci się to trochę naiwne, a czasem wręcz niepokojące. Jak sprawić, by fascynacja gwiazdą rocka, celebrytą czy modelką nie przekroczyła niebezpiecznej granicy?

Reklama

Spojrzenie z dystansem

Córka w swoim pokoju zawiesza plakaty gwiazdy filmowej, syn wciąż słucha piosenek ulubionego zespołu. Nawet gdy twórczość tych artystów nie jest w twoim guście, pozwól dziecku mieć własne zdanie. Pociesz się, że nastoletnie fascynacje szybko mijają.

Rozmowa, by lepiej się zrozumieć

Pytaj dziecko, dlaczego dokładnie ta osoba budzi jej podziw. Dowiesz się, czy zauroczone jest tylko dokonaniami artysty, sportowca, czy może jego stylem życia, poglądami, urodą. Taka rozmowa to szansa, by lepiej poznać dziecko.

Niezbędne wyjaśnienia

Jeśli zauważysz, że latorośl wzoruje się na zachowaniach idola, których ty nie pochwalasz, koniecznie porozmawiajcie o tym. Łamanie prawa, używki, aroganckie zachowanie, brak tolerancji dla innych, to jest to, co powinnaś ocenić zdecydowanie negatywnie. Podkreśl, że często takim postępowaniem "gwiazdy" chcą zwrócić na siebie uwagę i zyskać większą popularność. Te metody nie sprawdzają się w prawdziwym życiu i prowadzić mogą jedynie do poważnych kłopotów.

Zmiana wyglądu? Zależy, jaka!

Czasem nastolatki chcą upodobnić się do swojego idola. Zmienić fryzurę, styl ubierania... Spróbuj to zaakceptować. Bądź jednak czujna, gdy plany dotyczące wyglądu obejmują tatuaże, piercing, restrykcyjną dietę.

Skąd ta fascynacja?

Szukanie tożsamości

Młody człowiek poszukuje ideałów, niebanalnych pomysłów na życie, celów, do których mógłby dążyć. Wzorami dla niego są więc aktorzy, muzycy itp.

Identyfikacja z grupą

Idol ma wielu fanów. Poznając ich, dziecko zyskuje przyjaciół, zdobywa akceptację.

Poczucie więzi

Dziecko wyobraża sobie, że idol to ktoś bliski, kto je rozumie, podziela jego myśli.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje