Gdy twoje dziecko dojrzewa... do seksu

Kiedy dzieci zaczynają dojrzewać seksualnie i jakie są tego objawy? Sprawdź koniecznie!

Jednym z uznawanych objawów dojrzewania fizycznego są pierwsze polucje u chłopców oraz miesiączkowanie u dziewcząt.

Przejawy dojrzewania psychoseksualnego

Reklama

Objawy te przyjmuje się jako najbardziej jednoznaczne (i łatwo dostrzegalne) wskaźniki dojrzałości organizmu do realizacji funkcji seksualnej i prokreacyjnej człowieka. Niemniej nie są one precyzyjne, gdyż nie od razu możliwe jest zapłodnienie (występuje niepłodność okresu dojrzewania).

U ponad połowy badanych dziewcząt (55,3 proc.) pierwsza miesiączka wystąpiła w wieku 13-14 lat. Przed 12 rokiem życia zaczęła miesiączkować prawie co trzecia (29,3 proc) respondentka. Wśród chłopców z II klas szkół ponadgimnazjalnych pierwsze polucje pojawiły się później niż miesiączka u dziewcząt. Warto zwrócić uwagę, że co piąty chłopiec (19,9 proc.) podawał, iż pierwszy wytrysk nasienia wystąpił u niego po 16 roku życia.

W tym wieku niemal wszystkie badane dziewczęta miały już za sobą pierwsze miesiączkowanie (po 16 roku życia pierwszy raz miesiączkowało 2,1 proc. dziewcząt). Średni wiek wystąpienia pierwszej miesiączki dla badanych dziewcząt wyniósł 13,14 roku, natomiast średni wiek wystąpienia polucji u chłopców to 13,65 roku.

Dojrzewanie jest dla nastolatków znaczącym przeżyciem

Zarówno w przypadku chłopców, jak i dziewcząt wcześniejsze dojrzewanie seksualne współwystępuje z wcześniejszym rozpoczęciem współżycia seksualnego. Wśród chłopców powyższa zależność jest silniejsza niż wśród dziewcząt. Warto zwrócić uwagę na pytania o dojrzewanie seksualne. Pomimo iż dotyczyły intymnej sfery, niemal wszyscy respondenci udzielili odpowiedzi: wśród dziewcząt na pytanie o pierwszą miesiączkę nie odpowiedziała jedynie jedna osoba, wśród chłopców brak odpowiedzi zanotowaliśmy u trzech respondentów.

Mały odsetek braków odpowiedzi jest tym bardziej zaskakujący, że pytanie o oznaki dojrzewania seksualnego było jednym z ostatnich zagadnień w ankiecie skierowanej do młodzieży, złożonej z 75 pytań. Powodem powszechnego udzielania odpowiedzi może być fakt, że oznaki dojrzewania płciowego są dla młodych ludzi na tyle znaczącym przeżyciem, że dokładnie pamiętają, kiedy się pojawiły.

Dojrzewają, czyli odczuwają napięcie seksualne

Respondentów zapytaliśmy również, jak często odczuwają napięcie seksualne. Niemal co trzecia badana osoba (32,4 proc.) podała, że bardzo często lub prawie zawsze odczuwa pożądanie seksualne. Ponad dwukrotnie częściej byli to chłopcy (43,8 proc.) niż dziewczęta (20,8 proc.). Niespełna co druga osoba (48,4 proc., nieco częściej dziewczęta niż chłopcy) odczuwa napięcie seksualne od czasu do czasu.

Bardzo rzadko ma takie odczucie lub w ogóle go nie ma 18,1 proc. badanych (istotnie częściej uczniowie zasadniczych szkół zawodowych i osoby nigdy niepalące papierosów), w tym 28,2 proc. dziewcząt i 8 proc. chłopców.

Już wkrótce na łamach naszego serwisu przeczytać będziecie mogli rozmowę z seksuologiem o tym, jak wy, jako rodzice, możecie wspierać dziecko w tym trudnym momencie i rozmawiać z nim o sprawach seksu.  

Koniecznie sprawdź, z jakimi problemami borykają się użytkownicy naszego FORUM

Fragment pochodzi z książki prof. Zbigniewa Izdebskiego "Seksualność Polaków na początku XXI wieku" wydanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego w 2012 roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje