Ferie, pozwól dziecku na więcej!

Szkolny maraton osiągnął półmetek. Podpowiadamy, jak pomóc dziecku zregenerować siły przed kolejnym biegiem po oceny, medale, dyplomy.

Przede wszystkim daj dziecku odpocząć. Nawet, gdy jego wyniki nie były zadowalające, niech odłoży podręczniki na bok. Wytchnienie od szkolnej rutyny należy się każdemu. I nie powinna być to tylko nagroda dla prymusów. Psychologowie podkreślają, że przerwa od wymagań, oczekiwań, dyscypliny dobrze wpłynie na dziecko, a wręcz wznieci jego zapał do nauki!

Reklama

Chcę w czymś się sprawdzić

Tak jest w szkole

Tu liczą się przede wszystkim dobre stopnie. Wysokie noty podnoszą poczucie wartości, niskie mogą sprawić, że dziecko poczuje się nieudacznikiem. Słabemu uczniowi warto pomóc poszukać sukcesów na innych polach.

  • Spraw, by podczas zimowej przerwy dziecko zdobyło nowe umiejętności. Może nauczy się jeździć na nartach, zapisze się na kółko fotograficzne, zacznie naukę gry na gitarze? Uwaga! Nie narzucaj zajęć. Przypomnij dziecku, o czym zawsze marzyło i pomóż zrealizować plany.
  • Zastanów się, czy nie jest to dobry moment, by dziecko zrobiło krok ku większej samodzielności. Co powiesz, by po raz pierwszy córka wybrała się z koleżanką do kina, a syn został na noc u kolegi? Mierzenie się z codziennymi zadaniami dodaje wiary w siebie.

Zajmę się tym, co lubię

Tak jest w szkole

Ze świecą można szukać ucznia, który z równą pasją będzie uczył się wszystkiego. Jednak żaden nauczyciel nie pozwala traktować swojego przedmiotu ulgowo. Skutek? Uczeń musi z równym zaangażowaniem zgłębiać wiedzę z biologii, matematyki jak i z polskiego. Często na jego prawdziwe pasje lub choćby drobne przyjemności nie starcza już czasu.

...a tak podczas ferii

  • Pozwól dziecku zająć się tym, co naprawdę lubi. Nie narzekaj, że marnuje czas, grając na komputerze, oglądając mało ambitne filmy czy słuchając muzyki, która z muzyką ma niewiele wspólnego... Każdy potrzebuje się rozluźnić, odprężyć. Ciesz się, że twoje dziecko umie to robić. W ten sposób pozbywa się napięcia i stresu związanych m.in. ze szkołą.
  • Sama spróbuj włączyć się w ulubione rozrywki twojego dziecka. Poproś, by syn pozwolił ci zasmakować przygód w wirtualnej grze, a córka włączyła płytę swoich muzycznych idoli. A może pomogą ci założyć własne konto na fecebooku? Poznając ulubione zajęcia latorośli, dowiadujesz się o niej więcej.
  • Unikaj komentowania rozrywek pociechy, nawet gdy czujesz się nimi zdegustowana... Dziś dzieci kręci co innego niż za twojej młodości.

Koledzy rano i wieczorem

Tak jest w szkole

W szkolnych murach toczy się także życie towarzyskie. Nauczyciele wolą jednak, gdy nie na nim, a na tematach lekcji skupia się uwaga uczniów. Gadulstwo, wygłupy zabawa i śmiech - to wbrew szkolnej dyscyplinie.

...a tak podczas ferii

  • Młodszym dzieciom zorganizuj spotkania: namów pociechę, by zapraszała kolegów do siebie, zabierz dzieci do kina, na lodowisko. Możecie ustalić z rodzicami "dyżury" opieki nad swoimi pociechami. Naprawdę warto to zrobić! Zabawa w grupie nie tylko relaksuje, ale też rozwija dziecko.
  • Nastolatkowi pozwól na dłuższe spotkania i częstsze wyjścia z rówieśnikami. Nie narzekaj, że ciągle nie ma go w domu! Zapowiedz jednak, że po feriach trzeba będzie wrócić do dawnej dyscypliny (m.in. wczesnych powrotów do domu).

Kocham nicnierobienie!

Tak jest w szkole

Czas dziecka jest zagospodarowany szkolnymi, i nie tylko, obowiązkami. Wystarczy spojrzeć na plan lekcji, by zdać sobie sprawę, że praktycznie każda godzina jest czymś zajęta (lekcje, zajęcia dodatkowe, nauka w domu). A gdyby tak nie robić nic...

... a tak podczas ferii

  • Nie wpadaj w panikę, nie miej wyrzutów sumienia, że nie zorganizowałaś dziecku atrakcyjnych zajęć na ferie! Pozwól mu spędzić ten czas bez planu. Nuda jest twórcza! Dzieci potrzebują odrobiny bezczynności, tak samo jak aktywności.
  • Bez narzucanych przez dorosłych zajęć dziecko ma szansę samo wymyślić sobie, co chce robić. To dla niego nie tylko lekcja pomysłowości, kreatywności, ale również samodzielnego podejmowania decyzji.
Dowiedz się więcej na temat: ferie | wypoczynek | relaks | zainteresowania | czas wolny | dziecko | zima | ferie zimowe

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje