Ciekawskie dzieci lepiej radzą sobie w szkole

Dzieci cechujące się dużą ciekawością poznawczą lepiej radzą sobie w szkole – szybciej przyswajają podstawowe wiadomości z matematyki i opanowują umiejętność czytania – wynika z badania zamieszczonego w magazynie „Pediatric Research”.

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan (USA) przez kilka lat śledzili losy tysięcy dzieci - od momentu narodzin do chwili ukończenia przedszkola. Na podstawie rozmów z rodzicami oraz prowadzonych testów oceniali funkcjonowanie małych badanych - ich zachowanie i umiejętności.

Reklama

Wyniki badania potwierdziły, że dzieci charakteryzujące się dużą ciekawością poznawczą - czerpiące radość z odkrywania nowych rzeczy i poszukiwania odpowiedzi na nurtujące je pytania - miały większą szansę na osiąganie wysokich wyników w nauce. Dzieci te szybciej opanowywały podstawowe umiejętności matematyczne i lepiej radziły sobie z czytaniem.

Związek pomiędzy ciekawością a pierwszymi sukcesami w nauce był szczególnie widoczny wśród maluchów pochodzących z rodzin o niskim statusie socjoekonomicznym i wychowujących się w mało urozmaiconym środowisku.

- W przypadku takich dzieci dążenie do osiągania sukcesów szkolnych jest związane głównie z motywacją do nauki, a więc także ciekawością - komentuje dr Prachi Shah, koordynatorka badania.

Badacze wykazali, że ciekawość poznawcza była w kontekście nabywania nowych umiejętności równie ważna, co wytężona kontrola (effortful control) - cecha polegająca na zdolności do utrzymywania uwagi i kontrolowania impulsów.

- Wyniki naszego badania sugerują, że nawet u dziecka cechującego się niskim natężeniem kontroli duża ciekawość może wiązać się z osiąganiem optymalnych sukcesów w nauce - zaznacza Shah. - Obecnie większość działań w klasie koncentruje się na wzmacnianiu wytężonej kontroli i zdolności dziecka do samoregulacji, ale rezultaty naszego badania sugerują, że dobrze byłoby rozważyć również interwencje nakierowane na wzmacnianie ciekawości.

Dowiedz się więcej na temat: ciekawość | nauka w szkole

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje