Chrapiące dzieci zachowują się gorzej

Trwałe i głośne chrapanie u małych dzieci powoduje problemy z zachowaniem. "Wpływa ono na nadpobudliwość, depresję oraz brak uwagi dzieci" - mówi autor badania dr Dean Beebe, dyrektor programu neuropsychologii w Centrum Medycyny Dziecięcej w Cincinnati.

Dr Beebe i jego koledzy z Cincinnati zbadali 249 dzieci.

Złe zachowanie spowodowane chrapaniem dziecka

Reklama

Naukowcy przeprowadzili ankiety wśród matek na temat snu i zachowań ich dzieci. Badania wykazały, że dzieci w wieku 2 i 3 lat, które chrapały głośno co najmniej dwa razy w tygodniu, miały więcej problemów z zachowaniem niż te, które nie chrapią. Badanie jako pierwsze zauważa związek między utrzymywaniem się chrapania i problemów z zachowaniem u dzieci w wieku przedszkolnym.- Wiele dzieci często chrapie. Jednak bajki ukazują to jako słodkie lub zabawne. Aczkolwiek głośne, trwające kilka miesięcy chrapanie nie jest normalne i powoduje zagrożenie złym zachowaniem przedszkolaków. - mówi dr Beebe - Chrapanie może być oznaką oddechowych problemów, które są uleczalne. Zachęcam rodziców, aby porozmawiali o nich z lekarzem dziecka, zwłaszcza, jeśli zdarza się to często i utrzymuje się w czasie.

Które dzieci chrapią częściej?

Badacze zaobserwowali, że uporczywe chrapanie pojawiało się częściej u dzieci z niższym statusem społeczno-ekonomiczny oraz niekarmionych piersią lub po krótkim okresie karmienia. Zdaniem autora badań, wyniki stanowią więc argument za karmieniem piersią niemowląt.

Dr Beebe dodaje, że chrapanie może być źródłem kolejnych problemów. - Lekarze rutynowo badając i śledząc chrapanie, zwłaszcza u dzieci z biedniejszych rodzin, zatrzymują je na obserwację w szpitalu, mimo że może to spowodować pogorszenie zachowania dzieci - tłumaczy naukowiec. Trwałe, głośne chrapanie występuje u około jednego na 10 dzieci

Dowiedz się więcej na temat: chrapanie | dziecko | złe zachowanie | sen | histeria

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje