Pielęgnacja ciała widziana oczami naukowców

Ilość preparatów do pielęgnacji ciała zmusza nas niekiedy do prowadzenia własnych poszukiwań i wówczas internet jest niezastąpionym źródłem wiedzy. Zainteresowały nas opinie naukowców na temat współczesnych produktów kosmetycznych i chcielibyśmy się podzielić pozyskanymi informacjami. Przedstawiamy sześć zabiegów, których nie należy wykonywać na swojej skórze.

article cover
©123RF/PICSEL

1. Mycie twarzy mydłem

Mydło wysusza skórę
Mydło wysusza skórę123RF/PICSEL

Mydło wysusza skórę i zaburza działanie jej warstwy ochronnej, jeśli jest stosowane regularnie. W rezultacie może pojawić się trądzik. Nie powinno się także stosować środków do pielęgnacji zawierających silnie działające składniki, takie jak SLS (Sodium Laureth Sulfate). Lepiej postawić na delikatne pianki i żele.

2. Stosowanie peelingów zawierających ostre drobinki

©123RF/PICSEL

Drobinki zawarte w peelingach uszkadzają skórę i sprawiają, że staje się ona coraz bardziej szorstka. Krótkotrwałe efekty są zadowalające, jednak na dłuższą metę tego rodzaju peeling trzeba stosować coraz częściej, by utrzymać gładkość skóry. Dlatego warto sięgać po peelingi enzymatyczne.

3. Nadmierna dbałość o tłustą i problematyczną skórę

Im częściej stosujemy zabiegi na skórę, tym więcej będzie sprawiać problemów. Wybierz kilka podstawowych zabiegów dostosowanych do typu skóry i stosuj tylko te wybrane. Jeśli masz poważne problemy ze skórą, takie jak trądzik, skonsultuj się z dermatologiem, który ustali, jakie zabiegi należy wykonywać.

4. Opalanie się

Słońce szkodzi naszej skórze. Długotrwałe opalanie się skutkuje pojawieniem się plam wątrobowych. Z tego powodu warto chronić swoją skórę przed słońcem przez cały rok, zwłaszcza skórę twarzy. Jeśli bardzo zależy nam na opaleniźnie, sięgnijmy po samoopalacz.

5. Stosowanie tradycyjnych środków do pielęgnacji ciała

©123RF/PICSEL

Kosmetyki tradycyjne mogą być pomocne, jednak nie zastąpią one profesjonalnie wykonanych preparatów. Istnieje ogromna różnica pomiędzy nakładaniem na twarz kwaśnej śmietany a nałożeniem kremu z kwasem mlekowym. Witamina C wykazuje korzystny wpływ na naszą skórę, jednak nie wtedy, gdy wmieszasz skruszoną tabletkę do kremu.

6. Stosowanie się do zaleceń znalezionych w internecie

Żadna porada internetowa nie zastąpi wizyty u dobrej kosmetyczki. Zalecenia znalezione w internecie mogą dać nam ogólny pogląd na dany problem, jednak dokładnych instrukcji co do pielęgnacji swojej skóry warto szukać u profesjonalistów. Można też samemu próbować poszczególnych produktów i w ten sposób dojść do tego, co nam służy, a co nie.

4 kroki do idealnej skóry

©123RF/PICSEL

1. Oczyszczanie

Do mycia skóry twarzy wybierz delikatny preparat, mleczko, piankę lub krem, bez zawartości SLS. Jeśli stosujesz makijaż, usuń go przy pomocy specjalnie do tego przeznaczonych kosmetyków: mleczka, wody micelarnej lub olejku hydrofilowego, a następnie umyj twarz.

2. Tonizowanie

Toniki o kwasowym pH wyrównują koloryt skóry i jej powierzchnię, oczyszczają pory i ułatwiają dalszą pielęgnację. Wśród składników toniku warto szukać kwasu salicylowego - jest doskonały do stosowania na skórę tłustą, gdyż zawiera kwasy AHA.

3. Nawilżanie

Wybierz krem odpowiedni dla swojego typu cery, jednak pamiętaj, że nie ma cudownego środka na idealnie gładką skórę. Krem to tylko warstwa ochronna, która ma dodatkowo zapewnić nawilżenie i odżywienie. Do dodatkowej pielęgnacji możesz kupić serum, które aplikuje się przed kremem.

4. Preparat z filtrem UV

Promienie ultrafioletowe wykazują szkodliwe działanie na skórę, dlatego warto chronić ją, także w pochmurne dni.

Kilka dodatkowych porad dotyczących pielęgnacji skóry

©123RF/PICSEL

W celu rozjaśnienia ciemnych plam na skórze stosuj kosmetyki zawierające kwas salicylowy lub oliwę z oliwek. Nałóż na skórę niewielką ilość preparatu i masuj zmienione miejsce, a następnie spłucz. Ciemne plamy znikną lub co najmniej staną się jaśniejsze. Preparaty na bazie kwasu salicylowego są również skuteczne w leczeniu trądziku. W obu wymienionych dolegliwościach dobrze sprawdzają się środki zawierające kwas salicylowy połączony z witaminą C.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas