Niezawodny sposób na indyczą szyję. Poprawia wygląd, odejmuje lat

Upływ czasu widać nie tylko na skórze naszej twarzy, ale również szyi czy dekoltu. Zmniejszająca się wraz z wiekiem produkcja kolagenu i elastyny, nieodpowiednia pielęgnacja oraz uwarunkowania genetyczne mogą sprawić, że skóra na szyi stanie się wiotka i obwisła. Jak pozbyć się tzw. indyczej szyi? Jakie kosmetyki bądź zabiegi pomogą ujędrnić skórę i przywrócić jej młodszy wygląd?

Jak poradzić sobie z obwisłą skórą na szyi?
Jak poradzić sobie z obwisłą skórą na szyi? 123RF/PICSEL

Dlaczego skóra na szyi wiotczeje?

Większość z nas w codziennej pielęgnacji skupia się przede wszystkim na uważnym dbaniu o skórę twarzy. Chcemy, aby jak najdłużej zachowała ona młody wygląd - bez zmarszczek, przebarwień i innych niedoskonałości. Zapominamy jednak, że z równą starannością powinniśmy dbać o skórę naszej szyi. Jest ona narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych w takim samym stopniu jak skóra twarzy. Jest od niej jednak cieńsza i delikatniejsza, zawiera mniej tkanki tłuszczowej oraz gruczołów łojowych, dlatego też pierwsze oznaki starzenia mogą pojawić się na niej szybciej niż na twarzy.

Na stan naszej skóry wpływa wiele czynników
Na stan naszej skóry wpływa wiele czynników123RF/PICSEL

Skóra na szyi wiotczeje, ponieważ:

  • ma cieńszą i delikatniejszą strukturę, która jest bardziej podatna na uszkodzenia
  • ma mniej gruczołów łojowych i tkanki tłuszczowej, przez co szybciej traci nawilżenie i łatwiej zaburzyć jej równowagę lipidową
  • posiada mniejszą ilość tkanki podskórnej, przez co zawiera mniej kolagenu i elastyny
  • jest narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, ale nie jest dostatecznie chroniona przez właściwą pielęgnację
  • dochodzi do osłabienia mięśni szyi, które są odpowiedzialnie nie tylko za naszą prawidłową postawę, ale i młody wygląd skóry w tym obszarze

Przyczyny powstawania indyczej szyi

  • starzenie się skóry, która z wiekiem traci zdolność do szybkiej regeneracji oraz produkuje mniej kolagenu i elastyny, co prowadzi do jej zwiotczenia nie tylko na szyi
  • długotrwała ekspozycja na słońce bez odpowiedniej ochrony UV
  • uwarunkowania genetyczne - jeśli wielu członków naszej rodziny boryka się z problemem indyczej szyi, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dotknie on również nas.
  • nagła utrata wagi
  • palenie papierosów
  • niewłaściwa pielęgnacja lub jej brak

Jak zlikwidować obwisłą skórę na szyi?

Wiotczenie skóry spowodowane wiekiem jest procesem naturalnym i nieuniknionym. Możemy go jednak spowolnić odpowiednią pielęgnacją i stosując się do kilku prostych wskazówek.

  1. Podstawą dbania o skórę szyi jest regularne i systematyczne stosowanie odpowiednio dobranej pielęgnacji. Wybierz kosmetyki, które w swoim składzie zawierają takie składniki jak: retinol, peptydy, kwas hialuronowy czy witamina C.
  2. Jeśli uważasz, że sam krem nie nawilży i nie ujędrni wystarczająco twojej skóry, wzmocnij jego działanie, stosując przed jego nałożeniem serum, które zawiera bardziej skoncentrowaną dawkę substancji aktywnych.
  3. Codziennie używaj kremu z filtrem. Promienie UVA i UVB są jedną z głównych przyczyn uszkodzeń i starzenia się skóry.
  4. Regularnie wykonuj masaże szyi i karku. Możesz użyć do tego własnych dłoni lub skorzystać z dostępnych na rynku rollerów, lub płytek gua sha. Do masażu wykorzystaj również naturalne oleje takie jak np. olej arganowy lub olej marula, które mają działanie przeciwstarzeniowe.
  5. Ćwicz mięśnie szyi, karku, barków i ramion. Gdy mięśnie szyi słabną, skóra w tym miejscu zaczyna wiotczeć. Wykonywanie codziennie nawet tak prostych ćwiczeń jak odchylanie głowy do tyłu czy podnoszenie brody do sufitu sprawi, że nasze mięśnie wzmocnią się, a szyja będzie wyglądać na dłuższą i szczuplejszą. 
  6. Unikaj aplikowania perfum bezpośrednio na szyję. Wiele z nich jest produktami fototoksycznymi, co oznacza, że pod wpływem światła słonecznego generują wolne rodniki odpowiedzialne za szybsze starzenie się skóry. Aplikowanie perfum bezpośrednio przed wyjściem na słońce może również doprowadzić do powstania przebarwień i przesuszenia skóry.
  7. Rób przerwy podczas patrzenia w ekran. Zapobiegniesz dzięki temu pogłębianiu się zmarszczek na szyi.
  8. Dbaj o odpowiednią ilość wypijanej wody. Odwodniona skóra szybciej się starzeje i traci jędrność.
  9. Zadbaj o odpowiednią dietę. Staraj się spożywać jak najwięcej świeżych warzyw, owoców i ryb, które dostarczą niezbędnych witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych.
  10. Rzuć palenie. Nikotyna upośledza syntezę kolagenu i elastyny co prowadzi do tego, że skóra robi się wiotka i cienka.

Jak szybko ujędrnić szyję?

Gdy domowe metody na ujędrnienie skóry szyi nie przynoszą oczekiwanych rezultatów lub chcemy, aby efekty pojawiły się szybciej, możemy skorzystać z jednego z profesjonalnych zabiegów dostępnych w salonach kosmetycznych i klinikach medycyny estetycznej.

Wiotczenie skóry możemy spowolnić odpowiednią pielęgnacją
Wiotczenie skóry możemy spowolnić odpowiednią pielęgnacją 123RF/PICSEL

Znajduje się wśród nich m.in.

  • mezoterapia mikroigłowa - to uniwersalny zabieg kosmetyczny, który polega na wprowadzeniu do organizmu substancji aktywnych za pomocą wielu tysięcy mikronakłuć. Mezoterapia daje efekt liftingu, sprawia, że skóra jest jędrna, nawilżona, odmłodzona, a zmarszczki zostają wygładzone. Jest to zabieg bezbolesny i bezinwazyjny, który przynosi natychmiastowe efekty
  • lifting ultradźwiękowy - zabieg nazywany też liftingiem bez skalpela. Polega na koncentracji energii ultradźwiękowej w wybranych miejscach i na wcześniej ustalonej głębokości, co skutkuje wyraźną poprawą wyglądu skóry. Efekty zabiegu to m.in. eliminacja wiotkości skóry, redukcja zmarszczek, pobudzenie produkcji kolagenu, likwidacja podwójnego podbródka
  • terapia falami radiowymi - to nieinwazyjny zabieg z wykorzystaniem radiofrekwencji opierający się na wywołaniu efektu termicznego w tkance. Zabieg likwiduje oznaki starzenia, spłyca nawet głębokie zmarszczki, podnosi owal twarzy i podbródka, pobudza produkcję kolagenu
Odmładzająca, napinająca skórę maseczka do twarzyInteria DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas