Kiedy nie wolno robić masażu?

Który mąż nie masował stóp żonie? I której żonie nie zdarzyło się wymasować mężowi spiętej szyi? Większości z nas masaż kojarzy się z przyjemnością. Jednak w przypadku niektórych schorzeń, ta odrobina luksusu może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. Lista przeciwwskazań do masażu jest dłuższa niż mogłoby ci się wydawać.

Masaż? Dziękuję, nie dziś
Masaż? Dziękuję, nie dziś© Photogenica

Gorączka

Gorączka
© Photogenica

Podczas gorączki ciało dąży do zidentyfikowania i pozbycia się agresora. Masaż wzmaga cyrkulację krwi, a zatem może powodować zakłócenia w funkcjonowaniu naturalnych mechanizmów obronnych organizmu.

Stan zapalny

Stan zapalny
© Photogenica

Masaż może prowadzić do dodatkowego podrażnienia obszaru zapalnego, należy go więc unikać. W nomenklaturze medycznej nazwy zapaleń narządów w organizmie kończą się łacińskim przyrostkiem –itis. Przykładowo: phlebitis (zapalenie żył), dermatitis (zapalenie skóry), arthritis (zapalenie stwów) etc. Jeśli zapalenie jest niewielkie, masować można miejsca wokół niego.

Nadciśnienie

Nadciśnienie
© Photogenica

Wysokie ciśnienie krwi jest powodowane nadmiernym naciskiem na ściany naczyń krwionośnych. Te z kolei są intensywnie stymulowane podczas masażu. Osoby cierpiące na nadciśnienie i schorzenia serca powinny otrzymywać co najwyżej delikatne, relaksujące zabiegi masażu.

Choroby zakaźne

Choroby zakaźne
© Photogenica

Jak wspomnieliśmy powyżej, masaż nie jest wskazany przy gorączce. Dodatkowo w tym przypadku to osoba masująca naraża się na zakażenie.

Przepuklina

Przepuklina
© Photogenica

Przepuklina to uwypuklenie zawartości jamy ciała (zwykle w obrębie jamy brzusznej) przez otwór w powłokach mięśniowych. Nie warto próbować wpychać wystające organów z powrotem do środka ciała podczas masażu. Przepuklinę leczy się chirurgicznie.

Osteoporoza

Osteoporoza
© Photogenica

To schorzenie najczęściej występuje u starszych ludzi. Jest powodowane zmniejszeniem gęstości kości, które stają się łamliwe i słabe. Cierpiących na osteoporozę można rozpoznać choćby po mocno zaokrąglonych plecach i obwisłych barkach. Masaż może okazać się zbyt intensywną terapią dla osób, które borykają się z tą dolegliwością.

Żylaki

Żylaki
© Photogenica

Masaż ciała w miejscach, gdzie pojawiły się żylaki może tylko pogorszyć problem. Ale jeśli delikatny masaż jest stosowany w okolicach żylaków, a ruchy skierowane są ku sercu, może okazać się bardzo korzystny.

Złamania

Złamania
© Photogenica

Nigdy nie należy masować okolic ciała, gdzie następuje zrastanie kości po złamaniu. Delikatny masaż w okolicach tych miejsc może jednak powodować lepszą cyrkulację i pomóc w powrocie do zdrowia.

Problemy skórne

Problemy skórne
© Photogenica

Nie należy masować wysypek, ran, siniaków, oparzeń, czyraków, czy bąbli. Zazwyczaj problemy skórne są miejscowe i można masować pozostałe obszary ciała.

Rak

Rak
© Photogenica

Rak rozprzestrzenia się poprzez układ limfatyczny. Masaż wzmaga cyrkulację limfy, zatem może się też przyczynić do rozprzestrzenienia się choroby po ciele. Przy tej chorobie wystarczy troskliwy, delikatny dotyk.

Inne schorzenia

Inne schorzenia
© Photogenica

Cukrzyca, astma i inne poważne schorzenia mają przeciwwskazania co do stosowania masażu. W tych przypadkach, zanim przystąpisz do masażu, skonsultuj się z lekarzem.

Zakażenie wirusem HIV

Zakażenie wirusem HIV
© Photogenica

Są ludzie, którzy uważają, że AIDS można się zarazić poprzez dotyk. Większość z nas wie, że tak nie jest. Jeśli nie dochodzi do wymiany płynów ustrojowych (krwi, spermy, wydzieliny pochwowej, czy mleka matki), podczas masażu nie można zarazić się wirusem HIV. Sam fakt bycia zakażonym nie jest przeciwwskazaniem do masażu, ale infekcje, na które zapadają chorzy powodują, że takie przeciwwskazania się pojawią.

Dla ludzi z AIDS bliskie, pełne ciepła kontakty są niezmiernie istotne. Ale jeśli na ich ciele pojawiają się wysypki, owrzodzenia, zmiany patologiczne, czy opuchlizny, lepiej zostawić masaż profesjonaliście. Jeśli na rękach masz drobne rany, czy zadrapania, podczas masażu osoby zainfekowanej wirusem HIV, korzystaj z cienkich rękawiczek chirurgicznych.

Same przeciwwskazania!

Same przeciwwskazania!
© Photogenica
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas