Jak zrobić naturalny środek dezynfekujący?

W dobie epidemii, kiedy podstawowymi zasadami, którymi powinniśmy się kierować w przestrzeni publicznej, są dystans, maseczka i dezynfekcja, posiadanie odpowiedniego środka dezynfekującego jest bardzo ważną kwestią. W sklepach znajdziemy wiele odkażaczy, zarówno przeznaczonych do odkażania powierzchni, jak i do dezynfekcji skóry, dopuszczonych do kontaktu z żywnością, o różnej pojemności i cenie. Mimo dużego wyboru warto postawić na naturalny środek dezynfekujący, który możemy zrobić samodzielnie w domu.

W środku dezynfekującym powinno być odpowiednio wysokie stężenie alkoholu
W środku dezynfekującym powinno być odpowiednio wysokie stężenie alkoholu123RF/PICSEL

Jak działa odkażacz?

Środek dezynfekujący ma za zadanie zabić wirusy i bakterie, które znajdą się na naszych dłoniach czy używanych przedmiotach. By faktycznie działać na ręce, klamki, poręcze, przyciski, telefony komórkowe, klawiatury komputerowe i inne powierzchnie wymagające dezynfekcji stężenie alkoholu etylowego powinno być na poziomie około 75 proc. Alkohol działa na bakterie i wirusy poprzez uszkadzanie ich zewnętrznych warstw, przenikanie "do środka" i trwałe niszczenie ich białek.

Całkiem dobrze z zarazkami radzą sobie też naturalne substancje występujące w roślinach. Wiele naturalnych olejków, jak np. olejek herbaciany, rozmarynowy, lawendowy, cytrynowy, tymiankowy czy goździkowy cenimy za ich właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe. Są skuteczne dzięki zawartości substancji, takich jak linalol, cyneol, terpinol, kariofylen, eugenol.

Jak zrobić naturalny płyn dezynfekujący?

Alkohol działa na bakterie i wirusy poprzez niszczenie ich białek
Alkohol działa na bakterie i wirusy poprzez niszczenie ich białek123RF/PICSEL

Alkohol i woda to składniki wystarczające, by wykonać samodzielnie środek dezynfekujący. 100 ml spirytusu o stężeniu 95% (zakupionego w sklepie spożywczym) mieszamy z 36 ml przegotowanej i wystudzonej wody. Możemy użyć także wody destylowanej. Do butelki wlewamy najpierw wodę, potem spirytus. Najlepiej wykorzystać butelkę z rozpylaczem, będzie najwygodniejszy w użyciu. Środek odkażający o stężeniu alkoholu około 70-75% likwiduje bakterie i wirusy, w tym koronawirusa. Aby nasz środek dezynfekujący był mniej drażniący dla skóry, możemy dodać glicerynę, która nawilży skórę i zapobiegnie wysuszeniu. Do wykonania środka dezynfekującego nie możemy użyć wódki. Stężenie alkoholu jest w niej zbyt niskie.

Jak wykonać żel dezynfekujący?

Naturalne substancje występujące w roślinach dobrze radzą sobie z zarazkami
Naturalne substancje występujące w roślinach dobrze radzą sobie z zarazkami123RF/PICSEL

Gęstszą konsystencją i łagodniejsze działanie dla skóry uzyskamy wykonując środek dezynfekujący z wykorzystaniem ulubionych olejków eterycznych i żelu aloesowego. Żel aloesowy możemy kupić w aptece lub drogerii. 100 ml żelu łączymy z 4 łyżkami spirytusu oraz z 60 kroplami ulubionego olejku o działaniu antybakteryjnym. Miksturę umieszczamy w wygodnym do użycia pojemniku (np. z dozownikiem) i dokładnie nim wstrząsamy przed użyciem.

Ocet i sok z cytryny nie na koronawirusa

Odkażające działanie ma także ocet i sok z cytryny. Często lubimy z nich korzystać na przykład sprzątając dom. Jednak specjaliści podkreślają, że ani ocet ani sok z cytryny nie są skuteczne w walce z koronawirusem. Tu musimy sięgać po mocniejsze środki, jak właśnie odkażacze na bazie alkoholu etylowego.

Planuj zakupy i znajdź najnowsze promocje w sklepach z ding.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas