"Herbaciany" sposób na cienie pod oczami i opuchliznę. Wystarczy położyć na oczy i poczekać 15 minut

Opuchlizna i cienie pod oczami to problem, który dotyka wielu osób niezależnie od płci czy wieku. To przez nie wyglądamy na zmęczonych, przepracowanych, smutnych i starszych, niż jesteśmy. Jakie są przyczyny tworzenia się opuchlizny i cieni pod oczami? Czy można z nimi walczyć za pomocą domowych sposobów?

Domowe sposoby na redukcję cieni i opuchlizny wokół oczu. Nie będziesz potrzebować już płatków
Domowe sposoby na redukcję cieni i opuchlizny wokół oczu. Nie będziesz potrzebować już płatków 123RF/PICSEL

Opuchlizna i cienie pod oczami - przyczyny powstawania

Skóra wokół oczu to obszar, który wymaga szczególnej uwagi. Wrażliwa, cienka i delikatna jest wyjątkowo podatna na negatywny wpływ czynników zewnętrznych, stres, zmęczenie, odwodnienie. To również miejsce, gdzie najszybciej pojawiają się zmarszczki, zarówno te mimiczne, jak i te będące pierwszymi oznakami starzenia.

Oprócz wspomnianych już zmarszczek najczęstszymi problemami skóry pod oczami są:

  • worki pod oczami,
  • cienie pod oczami.

Worki pod oczami to rodzaj obrzęku, który powstaje przez nagromadzenie się i nieprawidłowy przepływ limfy. Przyczyną może być też utrata jędrności skóry w okolicy pod oczami, co powoduje tworzenie się przestrzeni, która następnie wypełnia się wodą i tłuszczem.

Cienie pod oczami to z kolei rodzaj przebarwień, które mogą występować samodzielnie lub w połączeniu z obrzękiem. Skóra wokół oczu jest wówczas sina, szara lub zielonkawa z widocznymi naczynkami krwionośnymi. Powstawanie cieni, związane jest bezpośrednio ze spadkiem gęstości i jędrności skóry, a także gromadzeniem się w tym obszarze barwników (tzw. cienie barwnikowe).

Opuchlizna i cienie pod oczami - skąd ten problem?

Przyczyn powstawania opuchlizny i cieni pod oczami jest wiele. Należy pamiętać, że nie na wszystkie z nich mamy wpływ. Nawet w przypadku stosowania odpowiedniej i systematycznej pielęgnacji, nie zawsze będziemy mogli zupełnie wyeliminować ten problem.

Do najczęstszych przyczyn powstawania worków i cieni pod oczami zalicza się:

  • predyspozycje genetyczne,
  • starzenie się skóry - wraz z upływem lat spada produkcja włókien kolagenowych i elastynowych, przez co skóra traci jędrność. Osłabieniu ulegają również mięśnie okrężne oka,
  • zły styl życia - czyli zbyt mała ilość snu, brak aktywności fizycznej oraz używki takie jak alkohol i papierosy,
  • niewłaściwa dieta - a właściwie dieta bogata w sól, która powoduje zatrzymywanie wody w organizmie,
  • odwodnienie organizmu - czyli picie mniejszej niż zalecana dawka ilości wody,
  • stres - długotrwałe napięcie wpływa niekorzystnie nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na nasz wygląd,
  • częste opalanie i korzystanie z solarium,
  • alergie i choroby skóry - za powstawanie worków i cieni pod oczami odpowiedzialne mogą też być różnego rodzaju alergie lub choroby jak np. atopowe zapalenie skóry,
  • choroby przewlekłe - anemia, cukrzyca, nadczynność lub niedoczynność tarczycy.
Krem pod oczy to nawilżenie od zewnątrz, woda pita regularnie w ciągu dnia to nawilżenie od środka. Worki pod oczami nie mają szans
Krem pod oczy to nawilżenie od zewnątrz, woda pita regularnie w ciągu dnia to nawilżenie od środka. Worki pod oczami nie mają szans123RF/PICSEL

Jak zmniejszyć cienie i worki pod oczami

Jeżeli wyniki naszych badań nie wskazują na żadne problemy zdrowotne, nie stwierdzono żadnej choroby przewlekłej ani alergii, to powstawanie worków i cieni pod oczami może być spowodowane niewłaściwym stylem życia.

Warto więc przyglądać się naszym codziennym nawykom, aby sprawdzić które z nich mogą nam ewentualnie szkodzić, a czego w naszej rutynie być może brakuje. Przede wszystkim zadbajmy o długość naszego snu. Liczne badania naukowe potwierdziły, że dla zachowania zdrowia, dobrego samopoczucia i wyglądu, dorosły człowiek powinien przesypiać od 7 do 9 godzin. Ważna jest też jego jakość. Na chwilę przed położeniem się spać zrezygnujmy z korzystania ze smartfona, poświęćmy moment na przewietrzenie sypialni lub wyłączenie urządzenia do aromaterapii.

Starajmy się też zapanować nad stresem. Powoduje on pogorszenie nie tylko naszego stanu psychicznego, ale i wyglądu naszej skóry. Postarajmy się znaleźć czas na aktywności, które go zminimalizują - spacery, medytacje, domowe zabiegi kosmetyczne czy aktywność fizyczną.

Wprowadźmy do diety więcej świeżych warzyw i owoców oraz zrezygnujmy z przetworzonej żywności i używek takich jak papierosy czy alkohol. Zadbajmy o odpowiednią ilość wypijanej w ciągu dnia wody.

Kosmetyki na cienie i opuchliznę pod oczami

Na zmniejszenie cieni i opuchlizny pod oczami jest wiele sposobów. Przede wszystkim, powinniśmy skupić się na starannej i systematycznej pielęgnacji. Krem pod oczy to podstawa z której nie powinniśmy rezygnować nawet jeśli nie borykamy się z żadnymi problemami ze skórą wokół oczu. Najlepiej wybrać produkt, który w swoim składzie będzie zawierał witaminę C która ma właściwości rozjaśniające przebarwienia, kwas hialuronowy, ceramidy lub retinol w przypadku skóry dojrzałej.

Warto również zaopatrzyć się w płatki pod oczy, które zawierają bardziej skoncentrowane dawki składników aktywnych.

Płatki pod oczy zawierają skoncentrowane dawki składników aktywnych
Płatki pod oczy zawierają skoncentrowane dawki składników aktywnych123RF/PICSEL

Domowe sposoby na redukcję cieni i opuchlizny wokół oczu

Pomocne w walce z cieniami i opuchlizną mogą okazać się też domowe sposoby. Jednym z nich są kompresy na oczy z torebek herbaty.

Jaka herbata będzie do tego najlepsza? To zależy na jakim efekcie nam zależy. Herbata czarna, biała i zielona zawierają kofeinę, która da efekt wypoczętych oczu, natomiast herbaty ziołowe będą łagodzić podrażnienia i stany zapalne.

Jak przygotować kompres z herbaty, ile trzymać i jakich rezultatów możemy się spodziewać?

Przygotowanie zimnego lub ciepłego kompresu na oczy:

  1. Wybraną herbatę (dwie torebki) zaparzyć według wskazówek na opakowaniu.
  2. Wyciągnąć torebki i odcisnąć nadmiar płynu.
  3. Aby uzyskać ciepły kompres torebki zostawiamy do lekkiego ostygnięcia.
  4. Aby użyć torebek jako zimny kompres należy schłodzić je w lodówce.
  5. Torebki na zamkniętych oczach trzymamy przez maksymalnie 15 minut.

Stosowanie kompresów z torebek herbaty redukuje cienie i opuchliznę pod oczami, łagodzi podrażnienia, zaczerwienienia oraz drobne urazy. Kompresów z herbaty nie powinny stosować osoby z wrażliwymi oczami lub będące w trakcie leczenia chorób oczu bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Jeśli zależy nam, aby szybko zlikwidować cienie i opuchliznę pod oczami np. przed ważnym wyjściem, warto wybrać chłodny kompres i dodatkowo wykonać masaż okolicy oczu za pomocą wałeczka jadeitowego.

Odmładzająca, napinająca skórę maseczka do twarzyInteria DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas