Coaching - co chcę robić i kim chcę być

Coaching jest sposobem wspierania rozwoju, poszukiwaniem drogi, do celów jakie sobie wyznaczamy. To także sposób na usuwanie barier w drodze to efektów, które spodziewamy się uzyskać. To poszukiwanie wewnętrznej motywacji - powiedział w rozmowie z Emilią Chmielińską trener, coach Maciej Bennewicz.

Maciej Bennewicz
Maciej BennewiczINTERIA.PL

- Często życie spędzamy bezrefleksyjne. Powiodły nami tory oczywistych wyborów: matura, studia, jakaś praca. Często klienci coachingu reflektują się, że robią nie to, co chcieliby robić najbardziej - mówi autor książki "Coaching czyli restauracja osobowości". - Nie warto w życiu robić rzeczy, do których nie mamy głębokiego, wewnętrznego, pozytywnego nastawienia, ponieważ są to działania nieefektywne - dodał. Coaching to w gruncie rzeczy w dużej mierze synonim poczucia odpowiedzialności, poczucia wpływu na swoje własne życie.

Niektórzy z nas mają to szczęście, że spotykają w swoich rodzicach świetnych coach'ów - takie osoby, które dają bukiet różnych rozwiązań, które wspierają dziecko, potrafią inspirować, ale nie przeciążać, które zawsze stają "murem" za swoim dzieckiem. Takie osoby mają łatwej w życiu, ponieważ są lepiej wyposażone - mają siłę, odwagę i determinację, do tego, żeby się rozwijać. Niektórzy z nas mają mniejsze szczęście i dlatego coaching pozwala nam poodcinać balasty, które są niepotrzebne, które są dla nas ograniczeniami. Daje odpowiedź, co robić dalej. - Jednak coaching potrzebuje czasu. - Nie ufałbym zmianom, które są zbyt raptowne, są całkowicie rewolucyjne. Słomiany entuzjazm często źle się kończy - dodał Maciej Bennewicz.

W Polsce na tzw. "coaching życiowy" częściej zgłaszają się kobiety. - Ciągle istnieje stereotyp mężczyzny - twardziela, któremu trudno zwrócić się o pomoc. Paradoksalnie coaching czyli trenowanie umiejętności jest dość atrakcyjną terapią. Nie jest to żadna psychoterapia, psychologia, nie jest to wspieranie jego rozwoju poprzez zajmowanie się jego przeszłością i bolączkami. Jest to coś bardzo wynikowego. I w tym sensie jest to dla mężczyzn ciekawa, atrakcyjna oferta.

- Czytając książkę "Coaching czyli restauracja osobowości" chciałbym, aby czytelnik był zainspirowany do zmiany. Ma ona prowokować do własnego rozwoju, refleksji na temat tego, czym jest życie innych ludzi i czym jest moje życie - dodał na końcu autor.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas