Czy mięśniaki macicy wpływają na seks?

Mięśniaki macicy, szczególnie te o zwiększonej objętości, zmieniają anatomię pochwy, wpływając tym samym na jakość życia seksualnego kobiet.

Wiele Polek zadaje sobie pytania: czy fakt, że zdiagnozowano u mnie mięśniaki macicy będzie miał wpływ na moje życie intymne? Czy mogę uprawiać seks? W ramach programu "Między nami kobietami" mówimy o tym, dlaczego mięśniaki macicy wpływają na sferę życia seksualnego. 

Czy faktycznie mają wpływ na seks?

Reklama

Niemal każdy problem zdrowotny wpływa na jakość życia kobiety, także intymnego. Do takich problemów zaliczają się również mięśniaki macicy, które występują u 20-40 proc. populacji polskich kobiet, szczególnie w wieku rozrodczym. Dolegliwości towarzyszące mięśniakom to m.in.:

- ból podczas współżyciu

- uczucie pełności w jamie brzusznej

- uczucie ucisku na narządy rodne

- częstsze oddawanie moczu

- obfite, przedłużające się krwawienia

Ze względu na to, że dolegliwości wpływają negatywnie na samopoczucie i powodują dyskomfort, kobiety bardzo często unikają kontaktów seksualnych, obawiając się ich nasilenia.

Jak temu zaradzić?

W sytuacji, kiedy podejście do sfery intymnej zmienia się, warto skorzystać z porad specjalisty. Temat obaw i psychicznych barier można poruszyć z lekarzem ginekologiem, psychologiem, czy też przyjaciółką. Regularne wizyty u ginekologa, badania USG i szczera rozmowa, na pewno rozwieją wiele wątpliwości. Bardzo ważny jest również świadomy wybór optymalnej metody leczenia mięśniaków macicy.

Jeśli macica została usunięta ...

Histerektomia, czyli operacyjne usunięcie macicy to odrębny problem, wpływający na jakość życia seksualnego kobiet. Większość z nich ma obawy związane z dalszą aktywnością seksualną. W dużej mierze są to obawy bezpodstawne.

www.miesniakimacicy.pl


Dowiedz się więcej na temat: seks | mięśniaki | macica | satysfakcja seksualna

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje