Czego dowiesz się o swoim dziecku z Facebooka

"Nie ma cię na fejsie, nie istniejesz" mówią nastolatki. Wykorzystaj serwis społecznościowy, by lepiej poznać swoje dziecko i mieć z nim bliższy kontakt!

Twoje dziecko po powrocie ze szkoły spędza całe godziny przed komputerem? Zerkając przez jego ramię, dostrzegasz niebieski pasek na górze ekranu z napisem Facebook. Widzisz tę stronę za każdym razem, gdy wchodzisz do jego pokoju! Dlaczego właśnie ta strona, a nie inna? Ponieważ to najmodniejszy portal społecznościowy.

Reklama

Miliony ludzi na całym świecie zaczynają dzień, wpisując na swojej facebookowej tablicy pierwsze myśli, które przyszły im do głowy tuż po przebudzeniu. Nasze dzieci już od dawna żyją jednocześnie w dwóch światach, rzeczywistym i wirtualnym. I czy tego chcemy czy nie, coraz więcej czasu spędzają właśnie w tym drugim. Umawiają się na randki, na koncerty, utrzymują kontakty ze znajomymi, rozwijają hobby, zdobywają informacje, dobrze się bawią przy śmiesznych filmach, wymieniają poglądy i kreują własny wizerunek.

Facebook daje im takie możliwości. Socjologowie i psychologowie już dawno zauważyli, że analiza profilu na tym portalu jest ciekawym narzędziem do badania ludzkiej osobowości. Ty też się zarejestruj! Po co? Nie po to, by szpiegować swoje dziecko. Ale żeby lepiej poznać jego świat, znaleźć z nim wspólny język, wiedzieć, co go interesuje - być bliżej jego życia.

Z kim się przyjaźni

Facebook umożliwia odnalezienie przyjaciół i znajomych, pod warunkiem, że mają założone konto na tym portalu. Można na nim tworzyć m.in. sieci i grupy znajomych ze szkoły, podwórka, z obozu.

Liczba znajomych

Badania potwierdzają, że osoby, które mają wielu przyjaciół na Facebooku, mają ich dużo także w rzeczywistości. Poza tym użytkownicy korzystają z portalu, raczej by wzmocnić swoje realne przyjaźnie, a nie zawiązywać nowe.

Rada dla mamy

Twoje dziecko ma ponad 500 znajomych i przeraża cię ta ilość? Nie martw się. To normalne, może to świadczyć o jego popularności! Zdarza się jednak, że młodzież robi między sobą zawody, kto zdobędzie więcej kontaktów. Wskazuje to na potrzebę akceptacji, jeśli w "realu" dziecko jest samotnikiem. Internet jest szansą dla osób zamkniętych w sobie na nawiązanie relacji.

Kiedy warto zareagować?

Gdy widzisz, że twoje dziecko ma znajomych tylko na Facebooku i spędza godziny przed komputerem. Zachęcaj je do spotkań z rówieśnikami w realnym świecie. Podpowiadaj, jak można inaczej spędzać wolne chwile.

Czy ma już sympatię

Nie wiedziałaś, że twoje dziecko z kimś "chodzi"? Facebook da ci gotową odpowiedź, a nawet pokaże zdjęcie tej osoby!

Sprawdź status

Nastolatek lubi się tym pochwalić. Czy jest "w związku", "w wolnym związku" albo "to skomplikowane"? A może właśnie się z kimś rozstał? Informowanie o swoich uczuciach w internecie stało się popularne wśród młodych ludzi i zarazem bardzo dla nich ważne. "Jeśli ktoś wpisuje na Facebooku, że jest z tobą w związku, to znaczy, że poważnie o tym myśli" - mówią nastolatkowie.

Rada dla mamy

Być może zastanawiałaś się, dlaczego twoja córka ostatnio tak buja w obłokach... Masz odpowiedź. Właśnie się zakochała! Flirtuje, czatuje i rozmawia bez końca. Choć skręca cię z ciekawości, nie wypytuj kto to, i nie ujawniaj się, że wiesz. Spokojnie poczekaj, aż sama ci o tym powie. Inaczej stracisz jej zaufanie.

Jakie ma pasje, zainteresowania

Nie wiesz do końca, czym interesuje się twoje dziecko? Zawsze mówi, że wszystkim po trochu? Na Facebooku zobaczysz to, jak na dłoni!

Czego słucha, co lubi

Kto jest dla twojego dziecka ważny, kogo uważa za autorytet, kogo lubi? Młodzież ceni sobie to, że ma kontakt ze swoimi idolami oraz innymi fanami, którzy podzielają ich gust. Wszystko wyczytasz z podstawowych informacji zawartych w profilu twojego dziecka. To, jaki zespół, aktor czy artysta jest dla niego ciekawy; czy interesują go prawa zwierząt, historia lub nowe technologie - może być cenną informacją dla ciebie. Rodzice często tego nie wiedzą, bo młodzież nie chce z nimi rozmawiać.

Rada dla mamy

Możesz wykorzystać tę wiedzę na wiele sposobów. Wiesz, że syn interesuje się sztukami walki - rozwijaj jego pasję. Zapisz go na kurs, warsztat, podsuwaj książki związane z jego ulubioną dziedziną. Nie będziesz też miała problemu z kupieniem prezentu na urodziny - twoje dziecko ucieszy się, że tak dobrze trafiłaś w jego gust. Bądź jednak dyskretna, nie komentuj na profilu dziecka jego wyborów, stój z boku. Pamiętaj, dla młodych ludzi obecność rodzica między znajomymi na Facebooku nie jest powodem do dumy.

Czy jest skryte czy otwarte

Aktywność rośnie wprost proporcjonalnie do czasu spędzanego na Facebooku, ale związana jest także z typem osobowości. To kolejna wskazówka. Dowiesz się, czy twoje dziecko tylko przygląda się i czyta komentarze innych czy też jest aktywne - chętnie udostępnia rzeczy, które go interesują.

Dowiedz się więcej na temat: nastolatki | wychowanie | Facebook | komputer | dziecko | rodzice | mama

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje