Reklama

Zabierasz dziecku pieniądze z komunii? Popełniasz przestępstwo

​Jedno z najczęściej powtarzanych przez młodych dorosłych pytań brzmi: "Gdzie są moje pieniądze z komunii?". W tym żartobliwym stwierdzeniu zawiera się jednak głębsza prawda. Okazuje się, że rodzice nie mogą dysponować zgromadzonymi przez dzieci środkami w sposób dowolny. Co więcej, mogą za ta trafić do więzienia.

Choć przystąpienie do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej powinno być wydarzeniem duchowym, to przyjęło się, że ma także wymiar bardzo materialny. Działo się tak już za czasów PRL-u. Dzisiejsze pokolenie czterdziestolatków z pewnością pamięta zegarki z melodyjką, które były obowiązkowym prezentem upamiętniającym to wydarzenie. Równie częstym podarunkiem był rower, a z czasem lista prezentowanych gadżetów tylko rosła.

Bywa, że rodzina nie ma pomysłu, jaki prezent sprawić przystępującemu do komunii dziecku. Wtedy najczęściej otrzymuje ono pieniądze. Koperty z gotówką mają dziwną tendencję do lądowania w rodzicielskiej szufladzie. Mówi się, że to na przechowanie, ale w wielu przypadkach służą one do podreperowania domowego budżetu.

Reklama

Tymczasem, okazuje się, że dysponowanie tymi środkami bez wyraźnej zgody i woli dziecka jest przestępstwem. To nic innego niż zwykłe przywłaszczenie, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat pięciu.

Oczywiście dziecko nie ma prawa rozporządzać swoim majątkiem. W jego imieniu czynią to rodzice, dziadkowie czy inni, ustanowieni przez prawo, opiekunowie. Jedna warto pamiętać, że mogą oni jedynie przechowywać otrzymane przez małoletnich fundusze i rozporządzać nimi za zgodą dziecka. Kluczem jest tu słowo "zgoda". Jeżeli za te środki kupi się młodemu człowiekowi zabawki, to nie będzie w tym nic złego. Gorzej, gdy zostaną one przeznaczone np. na remont mieszkania.

Według kodeksu rodzinnego i opiekuńczego niedopuszczalne jest użycie pieniędzy dziecka bez jego zgody na remont, wycieczkę czy zakup nowego telewizora. W takim wypadku dochodzi do bezprawnego przywłaszczenia majątku, co jest przestępstwem.

Jeżeli zatem nie wiecie, gdzie podziały się wasze pieniądze z komunii, możecie śmiało egzekwować ich wypłatę. Najlepiej z wieloletnimi odsetkami.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pierwsza komunia | Pierwsza Komunia Święta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy