Szkodliwa tradycja

​Nie widzę w tym nic złego. Dzieci przecież nie palą naprawdę. Wdychają i zaraz wydychają dym. Wcale się nie zaciągają - twierdzi właściciel jednej z kawiarni w małej, portugalskiej wiosce.

Szóstego stycznia w portugalskiej miejscowości Vale de Salqueiro odbywała się uroczystość z okazji święta Trzech Króli. Jednak w tym miasteczku od lat kultywowana jest pewna tradycja, która budzi powszechne zdumienie. W tym dniu rodzice pozwalają dzieciom palić papierosy.

Reklama

Mieszkańcy bronią skandalicznego obyczaju, twierdząc, że znany jest tam od wieków. Co prawda nikt nie jest w stanie powiedzieć, co miałyby symbolizować papierosy. W Portugalii, podobnie jak w Polsce, sprzedaż wyrobów tytoniowych nieletnim jest nielegalna. Jednak nikt nie może powstrzymać dorosłych przed częstowaniem nimi dzieci.

Jak tłumaczył dziennikarzom właściciel lokalnej kawiarni, Mateus Guilhermina: - Nie widzę w tym nic złego. Dzieci przecież nie palą naprawdę. Wdychają i zaraz wydychają dym. Wcale się nie zaciągają. Pozwalamy im na to tylko przez dwa dni w roku. Później nie proszą o papierosy.

Portugalskie radio przepytywało dzieci na tę niecodzienną okoliczność. Twierdzą, że wiedzą o szkodliwości papierosów. Uważają jednak, że palenie dwa dni w roku nie wyrządzi im wielkiej szkody.

- Uwielbiam to, że moje wnuki palą 5 i 6 stycznia, bo nie mają obecnie prawa do palenia - mówi babcia dwójki maluchów, Rosa Mermenegilda. - One się od tego nie uzależniają.

Z kolei 88-letni Euardo Augusto zauważa, że uzależnił się od papierosów nie z powodu tradycji, która żywa była już w czasach jego dzieciństwa. Twierdzi, że nie wie skąd wywodzi się ta tradycja, ale jego pradziadek wypowiadał się o niej równie entuzjastycznie.

Badający okoliczne zwyczaje, Jose Ribeirinha, twierdzi, że wioska położona jest w regionie, gdzie do dziś dnia kultywuje się wiele pogańskich tradycji. Fakt, że tradycja związana z paleniem przetrwała do dziś, wynika z izolacji wioski, która położona jest z dala od ważnych szlaków komunikacyjnych.

Dowiedz się więcej na temat: papierosy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje