Reklama

Samochód rodzinny, czyli jaki? Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta?

Po narodzinach dziecka przemieszczanie się niewielkim, miejskim autem staje się często niemożliwe. Wózek, torba z akcesoriami dla malucha oraz fotelik samochodowy zajmują zbyt duża miejsca, przez co komfort jazdy spada, a pakowanie zakupów sprawia więcej trudności. Na co zwrócić uwagę, gdy chce się kupić rodzinne auto?

Pojemność bagażnika

Po narodzinach dziecka rodzice zabierają do samochodu znacznie więcej przedmiotów niż dotychczas. Jednym z nich jest dziecięcy wózek. Niektóre wózki składają się do niewielkich rozmiarów, jednak typowa gondola lub spacerówka zajmują cały bagażnik w aucie miejskim. Z tego względu rodzinom poleca się samochody kombi z dużą przestrzenią na bagaże. Zmieści się w niej nie tylko wózek, ale i torby z zakupami lub walizki podróżne. W przypadku licznych rodzin dodatkowo powinno się upewnić, czy możliwe jest zamontowanie na dachu pojazdu relingów pod bagażnik dachowy.

Reklama

Miejsce na fotelik

Dzieci do 12. roku życia lub do osiągnięcia 150 cm wzrostu muszą być przewożone w fotelikach samochodowych. Fotelik montuje się na siedzeniu, dlatego w przypadku przewożenia dwójki lub trójki dzieci w samochodzie, powinno się sprawdzić, czy wszystkie siedziska zmieszczą się na tylnej kanapie. Prawo dopuszcza przewożenie trzeciego dziecka na środkowym siedzeniu bez fotelika, jednak dla bezpieczeństwa pociechy lepiej jest postawić na model auta, w którym mieści się dodatkowy fotelik.

Przestrzeń dla starszego dziecka

Maluch przewożony w nosidełku zmieści się na wąskiej kanapie w miejskim samochodzie, nawet gdy rodzic przesunie przedni fotel maksymalnie do tyłu. Starsze dziecko potrzebuje więcej przestrzeni, dlatego powinno się uwzględnić jego potrzeby w czasie wybierania nowego samochodu - dzieci rosną znacznie szybciej niż wydaje się rodzicom. Podczas oglądania auta dobrze jest sprawdzić, czy kilkuletniej pociesze będzie wygodnie, gdy fotel kierowcy lub pasażera przesunie się do tyłu.

Spalanie

Jest to ważna cecha bez względu na to, jakie auto się wybiera. Im niższe spalanie, tym tańsze jest użytkowanie pojazdu. W rodzinnych samochodach często sprawdzają się silniki diesel, które spalają mniej paliwa w długich trasach. O średnie spalanie w trasie i w mieście powinno się zapytać sprzedawcę pojazdu. Równie dobrym wyborem może być zamontowanie w aucie instalacji gazowej LPG - najlepiej zrobić to samodzielnie już po zakupie pojazdu. Polecamy najpierw zdiagnozować realne spalanie wraz z kosztami w danym okresie (wpisz w Google fuel saving mobile applications), a następnie podjąć decyzję o założeniu LPG jeśli okres amortyzacji jest akceptowalny.

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy