Reklama

Praca w niepełnym wymiarze godzin

Jeśli nie możesz pozwolić sobie na bezpłatny urlop wychowawczy, ale nie chcesz rozstawać się z dzieckiem na długo, możesz skorzystać z alternatywy, jaką jest powrót do pracy np. na 3/4 lub 3/5 etatu.

Po powrocie z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego przepisy umożliwiają ci złożenie wniosku o obniżenie czasu pracy, a zwierzchnik nie może ci tego odmówić. Ten przywilej przysługuje ci w okresie, gdy masz prawo do urlopu wychowawczego. W piśmie musisz określić pożądany wymiar czasu pracy - nie może być jednak niższy niż pół etatu (często wybierane warianty to np. 3/4 lub 3/5 etatu).

Mniejsze ryzyko...

Obniżając wymiar etatu, zyskujesz nie tylko czas dla dziecka, ale masz gwarancję, że przełożony nie rozwiąże z tobą umowy przez 12 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Wyjątkami, które umożliwiają zwolnienie kobiety pracującej w niepełnym wymiarze w okresie trwania urlopu wychowawczego, jest likwidacja zakładu, upadłość firmy lub powody dyscyplinarne.

Reklama

- Na zatrudnienie w niepełnym wymiarze nie trzeba się decydować już przed powrotem do obowiązków zawodowych. Można skorzystać w każdym momencie, np. po kilku miesiącach przebywania na urlopie wychowawczym lub pracy na pełen etat - informuje Elżbieta Trocha z Zewnętrznego Działu Personalnego. Jeśli jednak chciałabyś wrócić na obniżony etat tuż po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, powinnaś złożyć o to wniosek co najmniej dwa tygodnie wcześniej.

...większa wygoda

Jeśli pracodawca wyrazi zgodę, możesz umówić się, że nie pracujesz codziennie, a np. 4 dni w tygodniu po 8 godzin (w przypadku 4/5 etatu). Jeśli zostaniesz dłużej, masz prawo do wynagrodzenia za nadgodziny. - W umowie z osobą zatrudnioną w niepełnym wymiarze czasu, powinna być zawarta informacja o limicie godzin, powyżej którego pracownikowi przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.

To wynika z Kodeksu Pracy - przypomina Elżbieta Trocha z Zewnętrznego Działu Personalnego. Jeśli chodzi o urlop, jego długość zależy od twojego wymiaru czasu pracy. Np. osoba z dziesięcioletnim stażem pracy pracująca na 4/5 etatu ma prawo do 21-dniowego urlopu (168 godzin). O szczegółowe informacje na temat twoich dni wolnych najlepiej poproś pracownika działu personalnego.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: powrót do pracy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy