Podobieństwo do taty

Nowo narodzone dzieci, które wizualnie przypominają swoich ojców są zdrowsze od rówieśników. Można to zauważyć już w okolicach pierwszych urodzin malców – do takich zaskakujących wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Binghamton.

Kopia mistrza?

Jak podaje Independent.co.uk, naukowcy wzięli pod lupę 456 rodzin, w których dzieci na co dzień wychowywały się bez taty - ich rodzice się rozstali lub nigdy nie stworzyli stałego związku. Wspólną, charakterystyczną cechą było podobieństwo badanych maluchów do ich ojców, dostrzegane nie tylko przez otoczenie, ale i przez oboje rodziców.

Reklama

Okazało się, że dzieci, które w pierwszym okresie życia przypominają swoich tatusiów, po roku są zdrowsze niż ich rówieśnicy znajdujący się w identycznej sytuacji życiowej, ale będący kopią swych mam.

Wyniki badań pokazują, że ojcowie spędzają z przypominającymi ich potomkami średnio więcej czasu, co przekłada się na zdrowie niemowlęcia. Wizualne podobieństwo utwierdza mężczyzn o genetycznym związku z dzieckiem.

Ojciec jest ważny

Liczne analizy wykonywane na przestrzeni lat dowiodły, że im więcej czasu dziecko spędza z własnym tatą, tym lepszy będzie jego ogólny stan zdrowia, jest ono też w mniejszym stopniu narażone na doznanie ewentualnej krzywdy. Nie tylko macierzyńska troska ma znaczenie, na prawidłowy rozwój psychofizyczny dziecka w istotny sposób wpływa też obecność i zaangażowanie ojca.

Badania uczonych z Binghamton rzucają na całą sprawę jeszcze inne światło, ponieważ koncentrują się na dzieciach z rozbitych rodzin. W ich przypadku również widać pozytywną korelację zdrowia z obecnością ojca w życiu dziecka, ale badacze odnotowali też, że maluchy, które odziedziczyły urodę po tacie, mają z tego tytułu dodatkowe korzyści praktyczne - spędzają z nim więcej czasu mimo rozwodu rodziców.

Choć nie mamy wpływu na wygląd czy geny, rezultaty badań opublikowanych w Journal of Health Economics powinny dodatkowo zachęcić ojców do nawiązania bliskiej, serdecznej więzi z własnym dzieckiem.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje