Reklama

Nowy podział obowiązków

Właśnie idziesz na urlop wychowawczy lub kończysz go i chcesz zaplanować powrót do pracy? Nasze podpowiedzi ułatwią ci podjęcie właściwych decyzji.

Życie pracującej mamy toczy się w zawrotnym tempie. Po wyczerpującym dniu w pracy, czekają na ciebie domowe obowiązki.

Reklama

Nie bierz zbyt wiele na swoje barki i nie próbuj udowodnić (sobie i innym), że dasz radę. Od razu poproś o wsparcie swojego męża. Podpowiadamy, jak to zrobić, aby wszystko działało jak należy.

1. Wybierz dobry moment na rozmowę

Twój mąż nie domyśli się, o co chodzi, jeśli po powrocie z pracy będziesz zmywać, czy sprzątać z miną męczennicy.

Potrzebna jest wam rzeczowa dyskusja w przyjaznej, pozbawionej zbędnych emocji atmosferze.

Nasza rada: Umów się z nim na wieczór, kiedy dziecko już śpi. Bez narzekania porozmawiaj o nowym podziale zadań. Wyrażaj jasno swoje potrzeby, ale też bądź gotowa na ustępstwa.

2. Zaproponuj nowy podział zadań

Wypisz na kartce czynności, które są związane z prowadzeniem domu oraz wychowaniem dziecka: zakupy, przygotowywanie posiłków, zmywanie, zawożenie malca i odbieranie go, np. ze żłobka, kąpiel i układanie do snu, wynoszenie śmieci, płacenie rachunków, itp.

Drugą kartkę podziel na pół - niech każde z was wpisze w swojej kolumnie te zadania, do których się zobowiązuje, takie, które wychodzą mu najlepiej (np. mąż kąpie dziecko, ty prasujesz ubranka, on płaci rachunki, ty robisz zakupy).

Codzienne czynności, których nie lubicie (np. sprzątanie czy zmywanie), starajcie się wykonywać na zmianę.

Nasza rada: Dobra organizacja jest kluczem do sukcesu (w tym wypadku zyskania czasu na relaks). Przestrzegaj więc planu i... dostrzegaj wysiłek męża. Nie krytykuj go, jeśli mimo starań nie wykona czegoś tak perfekcyjnie, jak ty.

3. Zaplanuj codzienny odpoczynek

Bez chwili wytchnienia nie będziesz miała siły bawić się z dzieckiem lub ułożyć go do snu.

Dlatego w nowym planie dnia uwzględnij także czas na wypoczynek.

Nasza rada: Ustalcie, w jakie dni tata "przejmie" dziecko po powrocie do domu i np. wyjdzie z nim na spacer. Następnego dnia pozwól odpocząć mężowi.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje