Reklama

Leki po porodzie utrudniają karmienie?

Według pisma "BJOG- An International Journal of Obstetrics and Gynaecology", kobieta przyjmująca leki po porodzie może problemy z laktacją.

Jak ogłosił - na podstawie analizy danych od 48 000 kobiet - zespół naukowców ze Swansea University, podawane po porodzie oksytocyna i ergometryna zmniejszają odsetek matek, które karmią piersią po 48 godzinach od urodzenia dziecka. Podobny efekt wywołują także wysokie dawki leków przeciwbólowych. Hamowanie wytwarzania pokarmu może frustrować kobiety, które po daremnych próbach rezygnują z naturalnego karmienia.

Reklama

Wyniki badań mogą częściowo tłumaczyć, dlaczego w Wielkiej Brytanii tak trudno namówić wiele kobiet do karmienia piersią - mimo, że karmienie przynajmniej przez pierwszych sześć miesięcy jest korzystne zarówno dla dziecka, jak i dla matki. 45 procent jest karmionych tylko przez tydzień, zaś co czwarte jest karmione butelką od urodzenia. Sztuczne karmienie noworodków sprzyja astmie i otyłości w późniejszym wieku.

Nie znaczy to jednak, że można zrezygnować z leków zapobiegających krwawieniom - ich niepodanie w wielu wypadkach mogłoby być niebezpieczne dla życia matki.

Dowiedz się więcej na temat: leki | karmienie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje