Książęca para będzie mieć syna

Jeśli zawierzyć wynikom najnowszych badań, całkiem prawdopodobne jest to, że potomstwo księcia Williama i księżnej Kate, które przyjdzie na świat w maju, będzie płci męskiej! Dlaczego?

Ostatnio opublikowane przez "American Journal of Human Biology" badania dr Ilony Nenko i dr hab. Grażyny Jasieńskiej z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie donoszą, że kobiety starające się o dziecko zaraz po ślubie, łatwiej zachodzą w pierwszą ciążę, szybciej też zachodzą w kolejne ciąże w ciągu życia. Mają więcej dzieci, a wśród potomstwa na ogół przeważają synowie.

Jak to wyjaśnić?

Reklama

- Płodność kobiety w znacznym stopniu zależy od stanu jej odżywienia. A im jest on lepszy, tym wyższy jest poziom hormonów płciowych, co z kolei ułatwia zajście w ciążę - wyjaśnia dr Nenko. Dodaje, że urodzenie chłopca jest bardziej kosztowne energetycznie dla organizmu kobiety. Stąd zależność, że kobiety, które łatwiej zachodziły w pierwszą ciążę, miały ostatecznie więcej synów. Dane o tym, kiedy kobieta zaszła w pierwszą ciążę, mają również odwrotną zależność - świadczą o ich kondycji.

Badania na podstawie strych ksiąg

Badania mają unikatowe znaczenie, gdyż przeprowadzono je na podstawie starych ksiąg parafialnych. - Odtworzyłyśmy historię 377 małżeństw zawartych w latach 1782-1882 w jednej z wiejskich parafii w Beskidzie Wyspowym - powiedziała dziennikarzowi PAP dr Nenko. Mają unikatową wartość, gdyż są dobrze zachowane i dobrze prowadzone, na dodatek wciąż kontynuowane.Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje