Reklama

​Co ci się należy, gdy zostałaś zwolniona?

Podpowiadamy, jakie prawa i gratyfikacje finansowe przysługują ci w przypadku zwolnienia z pracy.

Jeśli byłaś zatrudniona na czas nieokreślony, pracodawca musi uzasadnić przyczynę zwolnienia (inaczej możesz złożyć pozew do sądu pracy i domagać się odszkodowania lub przywrócenia do pracy). W trakcie rozmowy dotyczącej zwolnienia często daje się pracownikom wybór: rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron lub też otrzymanie wypowiedzenia z winy pracodawcy.

Choć pewnie będziesz namawiana do skorzystania z pierwszej możliwości, przemyśl to. Gdy wybierzesz drugą propozycję, zasiłek dla bezrobotnych będzie ci przysługiwał już po 7 dniach od zarejestrowania się w urzędzie pracy. Przy podpisaniu porozumienia stron - po 90 dniach.

Reklama

Jak długo będziesz otrzymywać pieniądze?

Przy umowie na czas nieokreślony ważna jest data jej rozwiązania i okres wypowiedzenia. Zaczyna się on od pierwszego dnia miesiąca następującego po wręczeniu wypowiedzenia i zależy od stażu pracy u danego pracodawcy.

Okres wypowiedzenia wynosi odpowiednio: 2 tygodnie (jeśli zatrudnienie trwało krócej niż 6 miesięcy), 1 miesiąc (gdy staż pracy był dłuższy niż 6 miesięcy, ale krótszy niż 3 lata) lub 3 miesiące (dla pracownika pracującego co najmniej 3 lata). Umowę na czas określony na ogół rozwiązuje się po terminie, na jaki została zawarta. Natomiast przy umowie na zastępstwo okres wypowiedzenia wynosi 3 dni.

Masz prawo skorzystać z dni wolnych

Podczas wypowiedzenia zwykle trzeba wykorzystać urlop wypoczynkowy (przysługujący proporcjonalnie do dnia rozwiązania umowy i zaległy). Jednak to pracodawca decyduje, czy pracownik ma iść na urlop, czy też dostanie za niego ekwiwalent.

Otrzymasz go tylko wtedy, jeśli nie będziesz mogła wykorzystać urlopu, bo np. pracodawca poprosi cię, żebyś pracowała w okresie wypowiedzenia. Ponadto w tym czasie przysługują ci również wolne, płatne dni na szukanie pracy (2 lub 3 w zależności od twojego stażu pracy i długości okresu wypowiedzenia).

Kiedy możesz liczyć na dodatkową odprawę

W firmach zatrudniających ponad 20 osób pracownik, który traci pracę z winy zakładu pracy, ma prawo do odprawy. Jej wysokość zależy od stażu pracy u danego pracodawcy. Dodatkowo otrzymasz: miesięczną pensję (przy stażu krótszym niż 2 lata), dwumiesięczne wynagrodzenie (gdy pracowałaś od 2 do 8 lat) lub kwotę wysokości trzymiesięcznych poborów

Izabela Kieczka--Grabowska, radca prawny

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: porady prawne | zwolnienie z pracy | prawo pracy | porady eksperta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy