Uczymy ratować

Zakrztuszenia - pierwsza pomoc

Zakrztuszenie ma miejsce, gdy ciało obce (najczęściej pokarm) utknie w drogach oddechowych. Takie ciało obce nie pozwala na dopływ powietrza do płuc.


Osoba dorosła zakrztuszona:


- ma wyraźne problemy z nabraniem powietrza,
- trzyma się za szyję, pochyla się do przodu,
- nie może nic powiedzieć,
- może sinieć na twarzy,
- może stracić przytomność.

Reklama

Postępowanie:

- Zadbaj o swoje bezpieczeństwo, głośno zapytaj "Czy pan/pani się krztusi?". Jeśli poszkodowany potwierdzi, powiedz, że mu pomożesz i będziesz uciskać jego brzuch.

- Stań za poszkodowanym w stabilnej pozycji (wsuń swoją nogę między nogi osoby poszkodowanej) i obejmij ją tak, żeby twoje ręce znalazły się z przodu.

- Umieść dłoń zaciśniętą w pięść z wysuniętym kciukiem między mostkiem a pępkiem (mniej więcej w połowie odległości), chwyć swoją pięść drugą ręką i wykonaj mocno ucisk brzucha - do siebie i do góry.

- Czynność tą wykonuj aż do momentu wypchnięcia ciała obcego z dróg oddechowych osoby poszkodowanej bądź do utraty jej przytomności.

- Jeśli osoba poszkodowana straci przytomność, wezwij pomoc i rozważ wykonywanie RKO - resuscytacji krążeniowo-oddechowej: wykonujemy 30 uciśnięć oraz 2 wdechy, pamiętając aby po uciśnięciach kontrolować czy w jamie ustnej nie pojawiło się ciało obce.

Osoby, których nie jesteśmy w stanie objąć w pasie (duże gabaryty) lub kobiety w ciąży uciskamy nad brzuchem, na mostku.

INTERIA.PL jest oficjalnym partnerem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jeśli chcesz dołączyć do akcji, wejdź na stronę pomagam.interia.pl 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje