Uczymy ratować

Oparzenia i odmrożenia - pierwsza pomoc

Sprawdź, jak udzielić pomocy osobom poparzonym lub z odmrożeniami.


Oparzenia termiczne

Reklama

Jeżeli widzisz, że pali lub tli się ubranie poszkodowanego - ugaś je niezwłocznie. Do tego celu użyj koca, ręcznika lub własnej odzieży.

Zdejmij poszkodowanemu biżuterię z kończyn. Zdejmij lub rozetnij ubranie poszkodowanego w miejscu poparzenia. Nie próbuj jednak robić tego na siłę, aby nie pogłębić urazu. Jeśli się nie uda, zostaw ją na poszkodowanym.

Niewielkie poparzenia polewaj obficie bieżącą letnią wodą przez ok. 10-15 minut, do ustąpienia bólu. W przypadku nawrotu dolegliwości bólowych, ponownie schładzaj miejsce bieżącą, letnią wodą.

Do dużych i głębokich poparzeń użyj hydrożelowych lub jałowych opatrunków.

Gdy zauważysz objawy wstrząsu (blada, spocona skóra, pobudzenie ruchowe, przyspieszone tętno), natychmiast ułóż poszkodowanego na plecach i unieś jego nogi na wysokość 30-40 cm.

Zachowaj komfort termiczny poszkodowanego, gdyż poparzone osoby łatwo ulegają wychłodzeniu. Jeżeli poparzenie jest rozległe, doszło do wstrząsu lub dotyczy dróg oddechowych natychmiast wezwij pogotowie.

Zawsze stosuj się do poniższych wskazówek:


- do ugaszenia poszkodowanego nie używaj gaśnicy, może ona wywołać u poszkodowanego odmrożenia oraz powiększyć obrażenia,
- nie odrywaj przylgniętego / wtopionego w skórę ubrania,
- nie schładzaj oparzenia zimną wodą - może dojść do wychłodzenia organizmu,
- nie smaruj oparzeń tłustymi maściami, kremami, wazeliną, alkoholem, białkiem jaja kurzego,
- nie przebijaj/przekłuwaj pęcherzy,
- nie masuj i nie dotykaj miejsca oparzenia,
- gdy dotyczy oparzenia wewnętrznego, dróg oddechowych, nie podawaj poszkodowanemu żadnych płynów,
- nie zostawiaj poparzonego bez nadzoru.

Oparzenie słoneczne

By ustrzec się przed poparzeniami słonecznymi, należy przyzwyczajać skórę do promieni słonecznych, używać kremów z filtrem UV oraz nie przebywać na słońcu dłużej niż kilkanaście minut.

Jeżeli dojdzie do poparzenia słonecznego, poproś poszkodowanego aby udał się w zacienione miejsce.

Posmaruj poparzenia pianką na poparzenia słoneczne (np. z pantenolem), poinformuj poszkodowanego, aby unikał promieni słonecznych do czasu regeneracji skóry i rozważył konsultację ze swoim lekarzem.

Obserwuj, czy nie doszło do utraty przytomności, jeśli tak, ułóż poszkodowanego w pozycji bocznej oraz wezwij pomoc. Nigdy nie zostawiaj poszkodowanego bez nadzoru.

Oparzenie chemiczne

Skóry

Jeżeli dojdzie do poparzenia skóry substancjami chemicznymi, niezwłocznie usuń poszkodowanego z zagrożonego miejsca możliwie jak najdalej od czynnika wywołującego oparzenie.

Usuń z powierzchni skóry możliwie najwięcej środka powodującego oparzenie (dbając o własne bezpieczeństwo) po czym obficie spłucz miejsce poparzenia letnią, bieżącą wodą przez ok. 10-15 minut.

Załóż opatrunek jałowy na poparzone miejsce oraz zapewnij komfort termiczny. Wezwij pomoc. Zawsze, jeżeli to możliwe, zachowaj opakowanie w celu identyfikacji substancji.

Przewodu pokarmowego

Obficie obmyj wodą twarz oraz jamę ustną poszkodowanego. Jeżeli jest przytomny, daj mu do wypicia małymi łykami wodę lub mleko. Złagodzi to oparzenie. Nigdy nie wywołuj wymiotów!

Jeżeli nie jest przytomny, nigdy nie podawaj mu nic do picia, ułóż go w pozycji bocznej. Natychmiast wezwij pomoc i zachowaj opakowanie w celu identyfikacji substancji.

Oka

W przypadku poparzenia oka obficie przemyj je bieżącą letnią wodą, od wewnętrznego kącika oka (bliżej nosa) do jego zewnętrznej strony.

Załóż jałowy opatrunek na oko utrzymując kontakt z poszkodowanym (zalepienie jednego oka powoduje dezorientację oraz obniżenie komfortu psychicznego).

Wezwij niezwłocznie pomoc zachowując opakowanie w celu identyfikacji substancji.

Nigdy:
- nie trzyj oka,
- nie dopuść do kontaktu zdrowego oka z wodą, którą przemywałeś oparzenie.

Oparzenia elektryczne

Pierwsze i najważniejsze - gdy zobaczysz osobę porażoną prądem znajdź i odetnij źródło zasilania. Pamiętaj jednak, żeby w żadnym wypadku nie dotykać poszkodowanego przed odłączeniem napięcia. Jeżeli musisz odciągnąć osobę w inne, bezpieczne miejsce, zrób to za pomocą przedmiotów nie przewodzących prądu.

Gdy jesteś już pewny, że prąd został odłączony, zdejmij poszkodowanemu biżuterię z kończyn. Zdejmij lub rozetnij ubranie poszkodowanego w miejscu poparzenia. Nie próbuj jednak robić tego na siłę, aby nie pogłębić urazu. Jeśli się nie uda, zostaw ją na poszkodowanym.

Niewielkie poparzenia polewaj obficie bieżącą letnią wodą przez ok. 10-15 minut, do ustąpienia bólu. W przypadku nawrotu dolegliwości bólowych, ponownie schładzaj miejsce bieżącą, letnią wodą. Do dużych i głębokich poparzeń użyj hydrożelowych lub jałowych opatrunków.

Jeżeli oparzenie jest rozległe, doszło do wstrząsu, prąd był silny lub doszło do utraty przytomności wezwij pomoc. Zapewnij komfort termiczny poszkodowanemu, poprzez osłonięcie jego ciała. Gdy zauważysz objawy wstrząsu (blada, spocona skóra, pobudzenie ruchowe, przyspieszone tętno) natychmiast ułóż poszkodowanego na plecach i unieś jego nogi na wysokość 30-40 cm. Nigdy nie zostawiaj poszkodowanego bez nadzoru.

Odmrożenia

W przypadku odmrożenia odizoluj poszkodowanego od źródła zimna przenosząc go do ciepłego pomieszczenia, a jeśli to niemożliwe okryj go szczelnie folią termiczną, kocem, kurtką. Dłonie poszkodowanego ogrzej wkładając je między jego pachy lub uda. Nos i uszy są najbardziej narażone na zimno, ogrzewaj je swoimi dłońmi (nie pocieraj).

Jeżeli odzież na poszkodowanym jest mokra, zdejmij ją i zastąp suchą. Jeśli masz możliwość, włóż kończyny poszkodowanego w celu ogrzania do letniej, ale nie gorącej wody.

Po osuszeniu ogrzanych części ciała, należy założyć na nie suchy, jałowy opatrunek, jeżeli odmrożenie dotyczy kończyn, opatrunek należy umieścić także między palcami. Podaj poszkodowanemu do picia ciepłe, najlepiej słodkie napoje.

Gdy ekspozycja na zimno trwała długo, wezwij pomoc.

Nigdy:
- nie pocieraj odmrożenia lodem w celu ogrzania - spowoduje to jedynie głębsze uszkodzenie skóry,
- nie nacieraj alkoholem, tłustymi maściami, kremami,
- nie masuj odmrożonych kończyn.

INTERIA.PL jest oficjalnym partnerem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jeśli chcesz dołączyć do akcji, wejdź na stronę pomagam.interia.pl 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje