Jak poradzić sobie z kleszczem?

Można je spotkać w wysokich trawach, choć są również obecne w leśnym runie lub na przydomowych trawnikach. Jak bezpiecznie usuwać kleszcze? Co robić, na skórze pojawi się charakterystyczny rumień? Tego dowiecie się z naszego tekstu.

Zaszczep się

Reklama

Szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu zaleca się osobom, które na co dzień mają kontakt z przyrodą (np. leśnicy, przyrodnicy). Jeśli jednak planujesz spędzić długie wakacje na biwaku, nic nie stoi na przeszkodzie, by poprosić lekarza o zakwalifikowanie do szczepienia. Pamiętaj jednak, ze szczepionka nie zapobiegnie ugryzieniu ani boreliozie.

Osłaniaj ciało

Podczas spaceru po lesie lub łące, nawet w upalne dni, warto na wszelki wypadek założyć długie, lniane (i przewiewne) spodnie, solidne buty oraz kapelusz lub chustkę. Kiedy kleszcz znajdzie się na ciele człowieka "wędruje" w górę i szuka miejsca, w które może się wkłuć. Najczęściej są to pachwiny, wewnętrzne strony ud czy skóra pod kolanami - miejsca, gdzie skóra jest bardzo delikatna, a tętno dość mocno wyczuwalne (kleszcze żywią się krwią). Sam moment wkłucia zazwyczaj nie boli, ponieważ kleszcz wprowadza do ciała substancję, która ma właściwości znieczulające.

Stosuj środki odstraszające kleszcze

Jedną z metod na odstraszenie kleszczy jest stosowanie specjalnych kremów, aerozoli lub żeli. Skup się na dolnych partiach ciała, ale nie zapomnij o dokładnym zaaplikowaniu substancji na ramionach i w okolicach karku. Drażniący zapach sprawi, że kleszcze i inne owady będą omijały twoje ciało szerokim łukiem. Dobrym pomysłem jest samodzielne przygotowanie płynu na bazie olejków cytrusowych, lawendowych i z mięty pieprzowej. Ich zapach ulatnia się z powierzchni ciała stosunkowo wolno, dzięki czemu znacznie wydłużysz czas ochrony nawet podczas długich wędrówek.

Co zrobić, gdy kleszcz jednak się wgryzie

Przede wszystkim nie panikuj i nie próbuj wydrapać wbitego pajęczaka. Jeśli wkłuł w trudno dostępnym miejscu, poproś kogoś bliskiego, by za pomocą pęsety pomógł ci go wyciągnąć. Szczypcami chwyć kleszcza u nasady główki, tuż przy skórze i energicznie pociągnij w linii prostej ku górze. Nie próbuj złapać go w palce, zapomnij o smarowaniu masłem lub smalcem. Te sposoby już dawno odeszły do lamusa i mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Jeśli uda ci się wyjąć kleszcza w całości, wmasuj w miejsce ugryzienia maść z antybiotykiem lub przemyj je spirytusem. Masz podejrzenia, że część pajęczaka nadal tkwi pod skórą? Poproś lekarza o pomoc w jego usunięciu.

Pomocne mogą okazać się również apteczne przyrządy do pozbywania się kleszczy. Karty z wypustkami, tzw. lasso, kleszczołapki, pompki nie kosztują wiele, a ułatwią usuwania i mają niewielkie rozmiary, dzięki czemu zmieszczą się w każdej apteczce, kosmetyczce, a nawet w kieszeni portfela.

Po usunięciu kleszcza warto przez kilka dni obserwować reakcje organizmu. Jeśli na skórze pojawi się charakterystyczny rumień (skóra wokół ugryzienia jest blada, ale otacza ją czerwony pierścień), warto udać się do lekarza, który może zalecić przyjmowanie antybiotyków. Po kilku miesiącach należy wykonać test w kierunku boreliozy.

Jeśli po usunięciu kleszcza pojawią się objawy przypominające grypę (bóle mięśni, karku, gorączka, nudności) należy niezwłocznie udać się lekarza pierwszego kontaktu, gdyż mogą to być objawy świadczące o kleszczowym zapaleniu mózgu.

Chroń i kontroluj zwierzaki

Zwierzaki to dla kleszczy łatwe cele. Sporo czasu spędzają na zewnątrz, często w dzikich i zarośniętych zakamarkach lasów, łąk i ogrodów. Dlatego obroża lub krople z substancją odstraszającą owady to absolutne minimum. Możesz też poprosić weterynarza o tabletkę, która działa przez kilka tygodni i minimalizuje ryzyko zakażenia. Twój pupil może też wnieść do domu (na sierści) kleszcze, które będą się przemieszczały po jego ciele. Dlatego po każdym spacerze dokładnie oglądnij swojego psa. Zanim wejdziecie do mieszkania, starannie wyczesz jego sierść, co pozwoli usunąć kleszcze i inne insekty.


Konkurs: Stwórz własną piosenkę lub rymowankę i wygraj wyjazd do Legolandu oraz inne atrakcyjne nagrody!

Oddaj głos na najciekawsze wideo w zakładce Galeria i weź udział w konkursie!