Co robić, gdy dziecko się zakrztusi?

Jesteście w obcym miejscu, w drodze na wakacje, a w pobliżu nie ma nikogo, kto mógłby wam pomóc. Co robić w razie zakrztuszenia? Ratować malucha czy jechać jak najszybciej do szpitala? Najważniejsze to nie wpadać w panikę i szybko udzielić dziecku pierwszej pomocy.

Do zakrztuszenia dochodzi wtedy, gdy drobny przedmiot np. kawałek pożywienia, dostanie się do krtani, tchawicy lub oskrzeli, blokując przepływ powietrza i utrudniając lub uniemożliwiając oddychanie. Zablokowanie dróg oddechowych może doprowadzić do poważnego niedotlenienia mózgu, które niejednokrotnie kończy się śpiączką, a w skrajnych przypadkach nawet śmiercią.

Reklama

- Wsiadając do samochodu powinniśmy mieć świadomość ryzyka związanego z podróżą, zwłaszcza, jeśli wyjeżdżamy z dziećmi - mówi Radosław Jaskulski, ekspert ŠKODA Auto Szkoły. - By je zminimalizować, zalecamy planowanie tras i wcześniejsze przygotowanie bezpiecznych atrakcji i zabawy dla dzieci, którymi będą mogły się zająć podczas jazdy. Pamiętajmy, żeby podawać jedzenie i picie dzieciom tylko na postojach, wybrane zabawki niech będą na tyle bezpieczne, by dzieci nie mogły ich połknąć. Jeśli jest taka możliwość, osoba dorosła powinna siedzieć obok dziecka, by cały czas monitorowała jego zachowanie i mogła zareagować gdy wydarzy się coś niepokojącego - dodaje ekspert.

Dlaczego to dzieci są szczególnie narażone na zakrztuszenie? Ciekawy świata maluch bierze do ust niemal każdy przedmiot, który znajduje się w jego zasięgu - zabawkę, monetę, guzik, koralik czy cukierek. Jest to jego sposób na poznawanie świata. Tymczasem tchawica dziecka ma niewielką średnicę. Kiedy dostatnie się do niej nawet niewielkie ciało obce, istnieje duże prawdopodobieństwo zakrztuszenia. Drogi oddechowe małych dzieci są bardzo wrażliwe i przy podrażnieniu może dojść do ich skurczu, który uniemożliwia przepływ powietrza.

Niestety, rodzice często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji, jakie może spowodować pozornie błahe zakrztuszenie lub zachłyśnięcie, a to może zdarzyć się wszędzie: w szkole, na placu zabaw, w samochodzie, w drodze na wakacje. Oto, co należy zrobić w takim wypadku.

Szybka reakcja

Jeśli dziecko zakrztusi się w czasie podróży, zjedź bezpiecznie na pobocze i zatrzymaj samochód. Nie należy pomagać dziecku w czasie jazdy, ponieważ to może pogorszyć sytuację. Żelazną zasadą pierwszej pomocy w przypadku zakrztuszenia jest zachowanie spokoju i jak najszybsze wezwanie pogotowia (nr 112). Zanim lekarz dojedzie, ostrożnie sprawdź czy ciało obce nie jest widoczne w jamie ustnej dziecka i czy nie da się go delikatnie wyjąć jednym palcem. Jeśli nie, udziel dziecku pierwszej pomocy.

Ratunek dla starszaka

Wysiądź z samochodu i usiądź na fotelu, tak, aby twoje nogi były na zewnątrz. Postaw dziecko między swoimi nogami, tyłem do siebie. Pochyl je, a następnie złóż swoje dłonie w "łódeczkę". Ruchem wypychającym wykonaj 5 uderzeń w plecy malucha (między łopatkami).

Jeśli to nie przyniesie skutku - dziecko nadal nie płacze, nie krzyczy, a jego twarz ma siny odcień, złóż dłoń w pięść, połóż ją nad pępkiem i dociskając drugą dłonią, wykonaj pięć ucisków. W trakcie wykonywania tej czynności odchyl dziecko do przodu, tak daleko, jak to tylko możliwe. Powtarzaj czynność, dopóki ciało obce nie wypadnie z ust malucha. Jeśli dziecko straci przytomność i przestanie oddychać, czekając na karetkę rozpocznij resuscytację.

Ratunek dla niemowlaka

Wysiądź z samochodu i ułóż dziecko na przedramieniu twarzą w dół. Dłonią przytrzymaj mu szczękę. Jeśli dziecko jest za ciężkie, przedramię oprzyj na swoim udzie, a gdy jest zbyt duże, usiądź lub uklęknij na ziemi i przełóż je przez kolana głową w dół. Nigdy nie odwracaj dziecka do góry nogami.

Następnie pięć razy uderzaj nadgarstkiem w plecy malucha. Jeśli dziecko złapie oddech, mocniej zakaszle, zacznie głośno płakać, to znaczy, że się udało. Odwróć dziecko i delikatnie usuń ciało obce. Jeśli jednak wciąż jest cicho, ułóż niemowlaka ponownie na przedramieniu, tyle że na plecach, podtrzymując ręką jego potylicę i rozpocznij uciskanie klatki piersiowej. Połóż na mostku palec wskazujący i średni. Uciśnij klatkę tak, aby ugięła się na 1/3 swojej głębokości. Po każdym ucisku poczekaj, aż mostek wróci do pozycji wyjściowej, nie zdejmując z niego palców. Powtórz pięć razy. Jeśli maluch nie zacznie głośno płakać i kasłać to znak, że ciało obce wciąż jest w środku. W takim wypadku do przyjazdu ekipy ratunkowej"uderzaj" i "uciskaj" po pięć razy na przemian. Jeśli dziecko straci przytomność, rozpocznij reanimację i czekaj na przyjazd karetki.


Konkurs: Stwórz własną piosenkę lub rymowankę i wygraj wyjazd do Legolandu oraz inne atrakcyjne nagrody!

Oddaj głos na najciekawsze wideo w zakładce Galeria i weź udział w konkursie!