Poradnik rodzica: Ząbkowanie

​Zęby mleczne: Kalendarz ząbkowania

Ząbkowania dziecka jest niezwykle trudnym okresem także dla jego rodziców. Ci zazwyczaj muszą wtedy zapomnieć o swoich potrzebach i... być wsparciem dla malucha. Jednak ten moment da się przewidzieć. Prezentujemy kalendarz ząbkowania!

Pierwsze pojawiają się około 6. miesiąca życia dziecka. Ostatnie - przed ukończeniem 3. roku. Ich wyrastaniu może towarzyszyć ból, gorączka i brak apetytu. Mimo tego, każda mama czeka na nie z niecierpliwością.

Reklama

Jeżeli twoje dziecko z dnia na dzień stało się rozdrażnione i płaczliwe, często budzi się w nocy i gorączkuje - lada dzień możesz spodziewać się pojawienia pierwszego ząbka. Rozpoczęcie się trudnego czasu ząbkowania rozpoznasz również po tym, że dziecko nadmiernie się ślini i wkłada do buzi każdy przedmiot, który napotka na swojej drodze. Jeśli nie jesteś pewna czy gorączka, brak apetytu i biegunka nie są objawami choroby - zajrzyj do buzi. Jeżeli dziąsła są rozpulchnione, zaczerwienione i bolesne możesz mieć pewność, że przed tobą kilka miesięcy bolesnego dla maluszka wyrastania zębów.

Pierwsze objawy ząbkowania możesz już zaobserwować w trzecim miesiącu, choć najczęściej wymienione wyżej objawy zaczynają się miesiąc później. Pamiętaj, że wyrzynanie ząbków jest uwarunkowane genetycznie. Jeżeli chcesz wiedzieć kiedy ząbkować zacznie twoje dziecko - zapytaj babcię o to, kiedy zaczęła ząbkować twoja mama, a mamę - o to, kiedy pierwsze zęby pojawiły się u ciebie. Jest spora szansa, że pierwsze zęby u swojego maluszka zaobserwujesz mniej więcej w tym samym czasie.

Które pierwsze?

Choć zalążki zębów mlecznych kształtują się już w pierwszym miesiącu życia płodowego, zęby zaczynają wyrastać około 6. miesiąca życia. Jako pierwsze (między 6. a 8. miesiącem) pojawiają się zęby dolne - zwykle dwa środkowe siekacze. Dwa górne siekacze zaczynają wyrzynać się ok. dwóch miesięcy później (między 7. a 9. miesiącem). Przed ukończeniem pierwszego roku życia maluch powinien mieć już komplet siekaczy, zarówno na górze, jak i na dole - czyli 8 ząbków.

Warto zapamiętać uproszczoną kolejność: najpierw pojawiają się zęby dolne (później ich górne odpowiedniki) i zwykle są to jedynki. Później pojawiają się dwójki, żeby trzonowe, kły, a na końcu - trzonowe piątki.

A po roczku

Wkrótce po pierwszych urodzinach dziecka powinny zacząć wyżynać się pierwsze zęby trzonowe, czyli czwórki. Dolne i górne trzonowce mogą pojawić się w tym samym czasie, chociaż zęby dolne z zasady pojawiają się wcześniej, niż ich górne odpowiedniki. Przed ukończeniem 16 miesiąca życia czwórki powinny wyżąć się w całości. W tym samym czasie zaczyna się wzrost kłów (trójek). Jako ostatnie wyrzynają się drugie zęby trzonowe, czyli piątki - pojawiają się między 2. a 3. rokiem życia dziecka.

To tylko schemat

Po zakończeniu ząbkowania dziecko powinno mieć 20 zębów (dorośli mają ich, wraz z zębami mądrości, 32). Doświadczenie pokazuje, że najbardziej bolesne jest wyrzynanie się pierwszych zębów, a więc górnych i dolnych jedynek, choć ból może także towarzyszyć pojawianiu się kłów i zębów trzonowych. Aby ulżyć dziecku, możesz podawać mu środki przeciwbólowe przeznaczone dla małych dzieci, jednak zanim się na nie zdecydujesz - spróbuj sięgnąć po domowe metody. W sklepach dostępne są gryzaczki wypełnione wodą, które, po schłodzeniu w lodówce (nie w zamrażarce!) mogą ukoić rozpulchnione dziąsła i pomóc maluchowi znieść pulsujący ból.

Warto pamiętać, że powyższy kalendarz ząbkowania podaje przybliżony czas pojawiania się ząbków. Każde dziecko rozwija się przecież w indywidualnym tempie (zdarza się, że dzieci rodzą się z widocznymi dolnymi siekaczami, zdarza się również, że maluszek idący do przedszkola nie ma jeszcze kompletnego garnituru zębów mlecznych). Na forach internetowych można znaleźć wiele wpisów mam, które podają schematy ząbkowania ich dzieci. Schematy te czasem znacząco obiegają od przyjętych norm, czym absolutnie nie należy się przejmować.

Zaniepokoić może nie wyrzynanie się ząbków w niewłaściwej kolejności, ale jego brak. Jeżeli twoje dziecko, po ukończeniu 8 miesiąca, nie ma jeszcze ani jednego ząbka, powinnaś udać się do pediatry, który może zlecić konsultację stomatologiczną i wykonanie pantografu. Dzięki badaniu dowiecie się, czy w dziąsłach są już zalążki zębów - jeżeli tak, nie ma się czym przejmować - ząbki urosną w swoim czasie.