Poradnik rodzica: Ząbkowanie

W oczekiwaniu na pierwszy ząbek

Kształtują się jeszcze w życiu płodowym, zaczynają pojawiać około 6. miesiąca życia, a przed 6. rokiem życia zaczynają wypadać. O czym mowa? O zębach mlecznych twojego malucha. Kiedy pojawi się pierwszy? Jak poradzić sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami? Sprawdź!

Rozpulchnienie dziąseł, obfite ślinienie, wysypka pojawiająca się na brodzie, brak apetytu, a nawet gorączka, biegunki i zaparcia - wszystkie te nieprzyjemne objawy zwiastują pojawienie się zębów mlecznych. Kiedy można spodziewać się pierwszych?

Najpierw pojawią się dolne

Reklama

Choć zalążki zębów mlecznych kształtują się już w pierwszym miesiącu życia płodowego, zęby zaczynają wyrastać około 6. miesiąca życia. Jako pierwsze (między 6. a 8. miesiącem) pojawiają się zęby dolne - zwykle dwa środkowe siekacze. Dwa górne siekacze zaczynają wyrzynać się ok. dwóch miesięcy później (między 7. a 9. miesiącem).

Następne w kolejności są siekacze boczne. Również najpierw dolne, a później górne (do 13. miesiąca). Pierwsze zęby trzonowe pojawiają się po pierwszych urodzinach maluszka. Po siekaczach (których jest osiem) i trzonowcach (których również jest osiem) pojawiają się kły (jest ich o połowę mniej), które wyżynają się między 16. a 18. miesiącem.

Pełen zestaw zębów mlecznych powinien pojawić się przed trzecimi urodzinami dziecka, proces wyrastania kończą drugie trzonowce.

Opóźnienia? Bez paniki!

Podanymi powyżej ramami czasowymi nie należy się przejmować. Każde dziecko rozwija się przecież w indywidualnym tempie (zdarza się, że dzieci rodzą się z widocznymi dolnymi siekaczami, zdarza się również, że maluszek idący do przedszkola nie ma jeszcze kompletnego garnituru zębów mlecznych).

Lekarze stomatolodzy zalecają obserwację dziąseł dzieci i podawanie im produktów bogatych w wapń (szczególnie starszym dzieciom, które nie są już karmione piersią). Generalnie warto zapamiętać uproszczoną kolejność: najpierw pojawiają się zęby dolne (później ich górne odpowiedniki) i zwykle są to jedynki. Później pojawiają się dwójki, żeby trzonowe, kły, a na końcu - trzonowe piątki.

Jeśli przed ukończeniem pierwszego roku życia w buzi twojego malucha nie pojawią się pierwsze zęby - skonsultuj się ze specjalistą.

Jak ulżyć malcowi?

Wyrzynanie się zębów mlecznych trwa około dwóch lat. Twoje dziecko może przejść ten proces spokojnie, bardziej jednak prawdopodobne, że będziesz musiała poradzić sobie przynajmniej z częścią nieprzyjemnych objawów. Jak radzić sobie z tymi najczęściej występującymi?

Maluch, któremu wyżynają się ząbki, zwykle bardzo się ślini. Nie można temu zapobiec, warto jednak kupić kilka bawełnianych śliniaczków, które można szybko, wygodnie i - co najważniejsze - wielokrotnie w ciągu dnia zmieniać (co bez wątpienia jest wygodniejsze niż kilkukrotne zmienianie śpioszków czy kaftaników).

Obfite ślinienie, a konkretniej - enzymy trawienne zawarte w ślinie, mogą podrażniać skórę wokół ust i na brodzie dziecka. Aby temu zapobiec często przecieraj buzię dziecka chusteczkami nawilżającymi i smaruj ją tłustymi kremami, które osłonią delikatną skórę i złagodzą istniejące już podrażnienia.

Kolejnym często występującym objawem jest zmniejszenie apetytu. Najczęściej wystarczy zadbać o to, by podawane dziecku posiłki i napoje nie były zbyt zimne lub gorące i nie drażniły opuchniętych dziąseł dziecka. Zadbaj również o to, by pierś lub butelka nie uciskała na najbardziej podrażnione części dziąseł (w razie konieczności podawaj mleko łyżeczką), a jeśli maluch je już pokarmy stałe - spróbuj przez jakiś czas podawać mu zupki i musy.

Żeby nie swędziało, żeby nie bolało

Pojawianie się ząbków niemal zawsze oznacza również swędzenie dziąseł - to dlatego twojego dziecko usiłuje włożyć do buzi niemal wszystko, co znajduje się w zasięgu jego rączek. Swędzenie złagodzi delikatny masaż dziąseł (zrobisz go przy pomocy specjalnej, nakładanej na palec szczoteczki z miękkiego włosia) i podawanie maluchowi schłodzonego gryzaczka wypełnionego wodą (to dodatkowo pomoże zmniejszyć ból).

Ból rozpulchnionych dziąseł jest zdecydowanie najbardziej dokuczliwym objawem ząbkowania. Dziecko staje się płaczliwe, niespokojnie śpi, trudno je zabawić. Masowanie dziąseł i podawanie schłodzonego gryzaczka nie wystarczą, szczególnie, jeśli maluch gorączkuje.

Zamiast kilku różnych preparatów, np. paracetamolu i żeli łagodzących swędzenie, warto wybrać preparaty, które kompleksowo rozwiązują problemy bolesnego ząbkowania, działając przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwbiegunkowo.

Dbaj o krótko istniejące

Zęby mleczne zaczynają wypadać około 6. roku życia, co nie znaczy, że nie trzeba o nie dbać. Przeciwnie - nawyki, które wyrobisz w dziecku w pierwszych latach jego życia, zostaną z nim na całe życie. Dlatego kiedy malec podrośnie na tyle, by samodzielnie szczotkować żeby, kup mu specjalną, łatwą do trzymania szczoteczkę i pilnuj, by zawsze przed snem dokładnie czyścił zęby. Pamiętaj, żeby nie podawać malcowi pasty z fluorem zanim nie nauczy się jej wypluwać.

Dowiedz się więcej na temat: zęby mleczne | ząbkowanie | niemowlę | dziecko | pasta do zębów