Poradnik rodzica: Ząbkowanie

Pielęgnacja zębów mlecznych

Zęby mleczne są mniej zmineralizowane, a tym samym bardzo podatne na próchnicę, dlatego niezwykle istotna jest odpowiednia ich pielęgnacja. Mleczaki "utrzymują" miejsce dla zębów stałych, ich stan ma więc znaczenie także dla przyszłego uzębienia. Pierwsze zęby, mimo iż wypadają dosyć szybko, mogą przenosić próchnicę na zęby stałe.

Bakterie, które wywołują próchnicę rozwijają się w jamie ustnej jeszcze przed pojawieniem się pierwszych zębów, dlatego o ich stan należy dbać zanim się pojawią. Maluchowi karmionemu piersią nie trzeba czyścić dziąseł, mleko matki nie zawiera substancji drażniących dziąsła i wywołujących próchnicę.

Reklama

Dzieciom karmionym butelką już w pierwszych dniach należy przecierać dziąsła po karmieniu gazikiem zamoczonym w przegotowanej wodzie. W ten sposób należy także pielęgnować pierwsze ząbki, wycierając je dokładnie od strony policzków i języka.

Pierwsza szczoteczka

Pierwsze urodziny to dobry okres, by wprowadzić szczoteczkę. Dziecko na tym etapie rozwoju bardzo chętnie naśladuje dorosłych, jest w stanie utrzymać samodzielnie szczoteczkę i wykonywać nią ruchy w jamie ustnej. Na początku będzie to oczywiście bardziej zabawa niż mycie zębów, ale ważne jest wyrabianie pozytywnych nawyków.

Aby zachęcić malucha do szczotkowania ząbków, można zorganizować wspólne mycie zębów - małe dzieci bardzo chętnie powtarzają czynności zaobserwowane u dorosłych. Oczywiście po takim samodzielnym myciu zębów konieczne jest jeszcze dodatkowe dokładne mycie.

Zęby należy szczotkować ok. minuty. Specjaliści radzą, by myć samemu lub poprawiać po samodzielnym szczotkowaniu zęby dziecka przynajmniej raz dziennie nawet sześciolatkowi - samodzielne szczotkowanie przez malucha bywa nieudolne i niedokładne.

Czym czyścić mleczaki

Pierwsza szczoteczka dla niemowlęcia to silikonowa nakładka na palec zakończona szczoteczką. Przeznaczona do pielęgnacji pierwszych ząbków oraz dziąseł. Może być stosowana jeszcze przed pojawieniem się uzębienia. Konstrukcja nakładek umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc i bezpieczną pielęgnację jamy ustnej. Szczoteczki do zębów 0 m+ ma w swojej ofercie wiele firm produkujących akcesoria dla dzieci i niemowląt.

Do pierwszego roku życia wystarczy mycie zębów wyłącznie przegotowaną wodą. Pierwsze zęby należy szczotkować odpowiednią pastą przeznaczoną dla najmłodszych, pamiętając, że na szczoteczce powinna się znaleźć minimalna ilość pasty. Wielu specjalistów dopuszcza czyszczenie ząbków do 3. roku samą wodą.

Asortyment firm produkujących pasty do zębów zawiera odpowiednie specyfiki dla różnych grup wiekowych - najczęściej: 0-3 lat, 3-6 i powyżej 6. roku życia. Sześciolatek może używać już tej samej pasty, co dorośli, pamiętając jednak, żeby była to minimalna ilość (wielkości ziarnka grochu) dokładnie wypłukana z jamy ustnej. Dzieci nie powinny używać past wybielających.

Zwróć uwagę na etykietę, pasta do zębów dla najmłodszych powinna zawierać łagodnie czyszczący żel krzemionkowy o niskiej ścieralności szkliwa (RDA- ok. 25), wysoka zawartość środka antybakteryjnego - ksylitolu, nie powinna zaś mieć w swoim składzie fluoru, mentolu, środków barwiących i konserwujących.

Przy wyborze pasty dla swojego maleństwa zwróć uwagę na zawartość fluoru. Poniżej w prostej tabelce znajdziesz wytyczne jaką pastę, w jakiej ilości i jak często stosować u małych dzieci.

Wiek dziecka Zawartość fluoru w paście do zębów Zalecana ilość pasty Częstotliwość szczotkowania6 - 24 m-cy 500 ppm ziarno groszku 2 razy dziennie2 – 6 lat 1000 ppm ziarno groszku 2 razy dziennie

Siedmiolatek może już używać nici dentystycznej.

Do dentysty czas

Zdaniem stomatologów pierwsza wizyta u dentysty powinna mieć miejsce w 7. - 8. miesiącu życia, kiedy u dziecka pojawią się siekacze. Specjalista wyjaśni wówczas, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, czego unikać, by nie pojawiła się próchnica a także sprawdzi, czy ząbkowanie przebiega w sposób prawidłowy. Wizyty u stomatologa powinny przebiegać co 3 - 6 miesięcy. Wówczas mamy większe szanse na to, że ząbkowanie przebiegnie prawidłowo a wszelkie nieprawidłowości odpowiednio wcześnie zostaną skorygowane.

Mleczaki też trzeba leczyć!

Mimo że zęby mleczne są tymczasowe, należy o nie dbać, kontrolować ich stan u stomatologa i, jeśli zachodzi taka konieczność, leczyć. Nieleczona próchnica przenosi się z zębów mlecznych na stałe. Bardzo groźna jest tzw. próchnica butelkowa występująca już u niemowląt karmionych sztucznie. Jej przyczyna jest brak higieny jamy ustnej, najczęściej spowodowany usypianiem malucha butelką mleka - po takim karmieniu nie myjemy ząbków i dziąseł dziecka, żeby go nie obudzić. Ten rodzaj próchnicy postępuje bardzo szybko i często bywa mylony z osadem.

Częstą metodą leczenia tego rodzaju próchnicy jest usuwanie zęba, co nie jest dobrym rozwiązaniem podczas kształtowania się układu zębów i nauki mówienia (powstaje zbyt duża luka między zębami, która powoduje, że pozostałe zęby układają się nieprawidłowo, a język podczas nauki mówienia ucieka w tę stronę, utrudniając prawidłowe wymawianie dźwięków).

Leczenie mleczaków odbywa się także poprzez lapisowanie, czyli impregnacje zębiny uniemożliwiająca przeniesienie próchnicy na zdrowe zęby.

Dowiedz się więcej na temat: ząb | ząbkowanie | mleczaki | pasta do zębów