Poradnik rodzica: Ząbkowanie

Jak ząbkowanie wpływa na sen

Okres ząbkowania to trudny czas nie tylko dla malucha, ale i dla rodziców, którzy nie zawsze potrafią zidentyfikować objawy i ukoić ból dziecka.

Nie wszystkie niemowlęta przechodzą okres ząbkowania w taki sam sposób, u jednych okres te przebiega niemal bezobjawowo, podczas gdy inne ząbkują boleśnie. Typowymi objawami ząbkowania są nadmierne ślinienie się, rozpulchnione dziąsła, gryzienie wszystkiego, co wpadnie w małe rączki, a także zaburzenia snu i brak apetytu. Ból i dyskomfort związane z wyżynaniem się zębów daje znać o sobie przede wszystkim nocą - w ciągu dnia malec zajęty jest zabawą albo różnorodnością docierających do niego bodźców.

Reklama

Ząbkowanie to trudny okres także dla rodziców. Maluch, który już nauczył się przesypiać całą noc lub jej większość, znów budzi się, staje się marudny i płaczliwy. Nierzadko wyżynaniu się zębów towarzyszyć podwyższona temperatura, biegunki oraz stan ogólnego rozbicia.

Kiedy pierwszy ząbek?

Proces ząbkowania dzieli się na trzy etapy: pierwszy - przederupcyjny - którym kształtuje się korona zęba, choć sam ząb nie jest jeszcze widoczny; druga - przedfunkcyjna - w której rozwija się korzeń i kieszonka, podczas tej fazy można już dopatrzeć się białych kostek; trzecia - funkcyjna. 1 na 2000 noworodków rodzi się z widocznym wyrośniętym zębem, ale proces wyrastania zębów u wszystkich dzieci rozpoczyna się jeszcze w życiu płodowym.

3 sposoby na spokojną noc

1. Leki przeciwgorączkowe

Ból podczas ząbkowania spowodowany jest wypychaniem ząbka przez wąski otwór kostny, dochodzi wówczas do stanu zapalnego - u jednych dzieci jest on mniejszy, nieodczuwalny, u innych większy. Jeśli ząbkowanie wiąże się z podwyższoną temperaturą, maluchowi można podać odpowiednie do wieku leki przeciwgorączkowe, które nie tylko zmniejszą ból, ale i ułatwią zaśnięcie.

2. Masaż dziąseł

Maluch często właśnie nocą odczuwa dyskomfort związany ze swędzeniem dziąseł. Podczas dnia sam potrafi sobie poradzić z nieprzyjemnym uczuciem, drapiąc i masując obolałe dziąsła gryzakami lub wkładanymi do buzi zabawkami. Kiedy niespokojne niemowlę budzi się nocą popłakując, czasami wystarczy lekko pomasować mu dziąsła schłodzonym (nie zamrożonym!) gryzakiem lub palcem owiniętym skrawkiem czystej pieluchy tetrowej. Przydatna będzie także pierwsza szczoteczka zakładana na palec, którą doskonale masuje się dziąsła.

Masaż możesz wykonać także palcem - wykonując kółeczka kciukiem od kącika ust zaczynając i dochodząc do połowy policzków, a następnie od miejsca między noskiem a górną wargą narysuj palcem wąsy w kierunku kącików ust.

Jeśli dziecku nie towarzyszą inne dolegliwości, zaśnie spokojnie po takim masażu.

3. Herbatki ziołowe

Aby zapewnić spokojną noc maluchowi i sobie, można podać przed snem dziecku herbatkę ziołową, która ukoi ból i uspokoi niemowlę. W aptece dostępne są odpowiednie mieszanki dostosowane do wieku dziecka. Sama możesz podać dziecku łagodną herbatkę z melisy lub rumianku (odpowiednio dostosowaną do wieku malucha). Herbatka powinna być chłodna, ale nie lodowata - zimny napój może wywołać dodatkowo infekcję gardła.

Pamiętaj, by podawane nocą herbatki nie były słodzone - nie można po takim nocnym dopajaniu przemyć jamy ustnej, a to prosty sposób na próchnicę. Sprawdź, czy gotowa herbatka granulowana, którą podajesz maluchowi nie zawiera cukru.

Tego nie próbuj

Jednym ze starych sprawdzonych sposobów jest podawanie ząbkującemu niemowlęciu obranej marchewki lub piętki od chleba. Tych metod nie polecamy, maluch może oderwać kawałek chleba lub marchewki (nigdy nie wiadomo, czy wyrastający ząbek nie jest na tyle blisko wyrżnięcia się, by odgryźć kawałek marchewki) i zakrztusić się. Poza tym pieczywo zawiera gluten a dziecko może być na niego uczulone, co w tej fazie życia malucha jeszcze nie zostało odkryte.

Jeśli wydaje ci się, że zachowanie malucha lub wygląd jego dziąseł (mogą być zaczerwienione, obrzmiałe i rozpulchnione - to normalny w czasie ząbkowania stan) podczas ząbkowania są niepokojące - skonsultuj się z pediatrą lub dziecięcym stomatologiem.

 

Dowiedz się więcej na temat: sen | zaburzenia snu | dziecko | ząbkowanie | wysoka temperatura | niepokój