Poradnik rodzica: Ząbkowanie

Jak pomóc ząbkującemu maluszkowi?

Ząbkowanie to trudny czas dla dziecka. Ból, złe samopoczucie, gorączka, trudności z zasypianiem, brak apetytu lub biegunka to tylko niektóre dolegliwości, jakie wywołuje wyrzynanie się pierwszych ząbków. Sprawdź, co zrobić, aby złagodzić przykre objawy i pomóc dziecku przejść przez ten trudny czas.

Istnieje kilka metod pomagających dziecku i matce przebrnąć przez bolesny czas ząbkowania. Niestety nie wszystkie z nich sprawdzają się w przypadku każdego dziecka. Jednym dzieciom wyraźnie pomaga masaż dziąseł, inne nie pozwolą nawet, aby go wykonać. Jednym przyniesie ulgę chłodny soczek, innym nie. Aby przekonać się co najlepiej sprawdzi się w przypadku naszego dziecka, należy wypróbować podane poniżej sposoby i uważnie obserwować reakcje maluszka.

Gryzaczki

Reklama

Wkładanie przedmiotów do buzi to jeden z objawów zbliżającego się ząbkowania. Twoje dziecko nie robi tego przypadkowo. Pocieranie swędzących dziąseł może przynieść wyraźną ulgę. Warto więc zapatrzyć się w specjalne gryzaki. Najlepsze są gryzaczki z miękkiej gumy o chropowatej powierzchni, wypełnione płynem. Przed podaniem dziecku można je schładzać w lodówce (nie zamrażać!). Chłód przyniesie dodatkową ulgę. Pamiętaj o dokładnym umyciu gryzaka!

Płyny i pokarmy

Ponieważ chłód przynosi ulgę obolałym dziąsłom, warto, oprócz gryzaków z lodówki, podawać dziecku lekko schłodzone płyny. Podczas ząbkowania twój maluszek intensywnie się ślini i dużo płacze, dlatego podawanie większej niż zazwyczaj ilości płynów jest bardzo ważne.

Aby złagodzić dolegliwości możesz też podawać dziecku chłodne, dobrze rozdrobnione pokarmy (np. tarte jabłko, jogurt), które przyniosą ulgę i nie będą dodatkowo podrażniać bardzo wrażliwych dziąseł.

Masaż buzi i dziąseł

Ulgę może przynieść również rozluźniający masaż policzków i delikatny masaż dziąseł. Wypróbuj te metody uważnie obserwując reakcję maluszka. Niektórym dzieciom masaż policzków sprawia przyjemność, inne nie lubią być dotykane, gdy coś je boli. Od reakcji dziecka uzależnij także długość trwania zabiegu (średnio ok. 2 minuty). Kciukiem delikatnie rób kółeczka zaczynając od kącików ust i dochodząc do połowy policzków. Następnie, zaczynając od miejsca między noskiem a górną wargą poprowadź palce aż do kącików ust, tak jakbyś "rysowała" wąsy. Powtórz trzy razy i wykonaj podobny masaż poniżej dolnej wargi (tak jakbyś rysowała uśmiech).

Masaż przeprowadzany wewnątrz budzi przynosi bezpośrednią ulgę swędzącym dziąsłom. Możesz masować dziąsła specjalną szczoteczkę lub palcem zawiniętym w jałowy gazik. Istnieją także specjalne nakładki na palec z wypustkami.

Leki przynoszące ulgę

W aptekach są dostępne bez recepty środki łagodzące objawy ząbkowania. Warto wybierać te o kompleksowym działaniu (przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwbiegunkowe) i łatwym sposobie aplikacji. Należy je stosować zgodnie z zalecaniem z ulotki.

Gdy dziecko gorączkuje

Ząbkowanie może być w niektórych przypadkach przyczyną wysokiej gorączki (nawet 38,5 st. C) i w takim wypadku należy podać dziecku stosowaną do wagi ciała dawkę paracetamolu. Pamiętaj jednak, że gorączka może mieć także inne przyczyny (ząbkowanie powoduje ją stosunkowo rzadko) dlatego jeśli temperatura twojego dziecka niepokojąco rośnie, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Higiena to podstawa

Pamiętaj, aby wszystkie przedmioty, których używasz: gryzaczki, szczoteczki do masażu itp. były czyste, najlepiej wyparzone. Dokładnie myj ręce, szczególnie przed masażem dziąseł.

Jeżeli dziecko bardzo się ślini, nie zapominaj o przemywaniu buzi. Najlepiej użyć do tego przegotowanej wody, następnie dokładnie osuszyć i posmarować kremem. W ten sposób można uniknąć podrażnień, które spowodowałby dodatkowe cierpienia dziecka. Możesz też przemywać jamę ustną dziecka sterylnym gazikiem nasączonym w naparze z rumianku.

Tego nie rób!

Nigdy nie dawaj ząbkującemu dziecku do gryzienia skórki z chleba.

Nie masuj dziąseł gazikiem nasączonym w alkoholu.

Nie podawaj środków nasennych ani uspokajających.

Nie podawaj środków przeciwbólowych bez konsultacji z lekarzem.

 

Dowiedz się więcej na temat: ząbkowanie | niemowlę | dziecko