Mam dziecko i... co dalej?

Skąd się bierze mleko w piersiach

Aby osiągnąć i utrzymać dużą podaż mleka, przystawiaj dziecko do piersi, kiedy tylko ma na to ochotę.

W czasie ciąży twoje piersi robią się większe i cięższe w miarę rozwoju systemu kanalików, który przygotowuje się do karmienia piersią. Otoczka wokół brodawki powiększa się i ciemnieje. W karmienie piersią zaangażowane są dwa hormony.

Jak organizm przygotowuje się do karmienia piersią


Reklama

Prolaktyna: stymuluje produkcję mleka. Im częściej dziecko ssie pierś, tym więcej wytwarzasz prolaktyny, a więc i mleka.

Oksytocyna: jest uwalniana, gdy dziecko ssie pierś. Wywołuje kurczenie się maleńkich komórek w piersiach, dzięki czemu mleko wypływa. Odpowiada również za obkurczanie się macicy. Mleko powstaje w wyniku zmian hormonalnych, jakie zachodzą tuż po porodzie oraz w reakcji na ssanie piersi przez dziecko. Pokarm jest wytwarzany i magazynowany w skupiskach pęcherzyków mlecznych w piersiach.

Za każdym razem, gdy przystawiasz dziecko do piersi, produkowana jest prolaktyna. Wysoki poziom tego hormonu stymuluje produkcję mleka i pozwala dostosować jego ilość do potrzeb dziecka. Oksytocyna produkowana jest wkrótce po tym, jak dziecko zacznie ssać. To ona wywołuje wypływ mleka. To od odruchu uwalniania pokarmu zależy to, jak szybko płynie mleko z twoich piersi, a więc także to, ile trwa jedno karmienie.

W miarę opróżniania piersi uaktywnia się prolaktyna, dzięki której możesz natychmiast zacząć wytwarzać nową porcję mleka na następne karmienie. Do wytwarzania pokarmu ma zastosowanie zasada popytu i podaży. Im większy jest popyt (stymulacja/karmienie), tym więcej mleka wytwarzasz.

Skoki rozwojowe

Od czasu do czasu twój organizm będzie musiał zwiększyć produkcję mleka w odpowiedzi na rosnące potrzeby dziecka. Kiedy twój maluch będzie potrzebował więcej pokarmu zasygnalizuje to tym, że będzie chciał być karmiony częściej i dłużej. Reakcją twojego organizmu będzie podwyższenie poziomu prolaktyny, a to z kolei w ciągu kilku dni zaowocuje zwiększeniem produkcji mleka.

Jeśli zatem twoje dziecko wydaje się mieć większy niż zwykle apetyt, nie martw się, że masz za mało pokarmu. Odpręż się, spędzaj więcej czasu na karmieniu, a z pewnością laktacja dostosuje się do nowych potrzeb i wszystko wróci do normy.

Dowiedz się więcej na temat: karmienie piersią | mleko