Wlej ją do pelargonii – po kilku dniach obsypie się kwiatami

Choć jej naturalnym środowiskiem jest Afryka Północna, z powodzeniem przyjęła się w Polsce. Pelargonia jest najchętniej wybieranym kwiatem balkonowym, idealnym dla osób, które przez długi czas chcą cieszyć się widokiem bujnych kwiatów. To stosunkowo łatwa w uprawie roślina, która dzięki prostemu sposobowi może jeszcze dłużej zachwycać wyglądem. Zastosuj polecany przez nas trik, a na efekty nie trzeba będzie długo czekać!

Odpowiednie nawożenie sprawi, że pelargonia będzie kwitła aż do późnej jesieni
Odpowiednie nawożenie sprawi, że pelargonia będzie kwitła aż do późnej jesieni123RF/PICSEL

Jak dbać o pelargonię?

Podstawą właściwej pielęgnacji pelargonii jest regularne usuwanie przesuszonych liści i pędów. To sprawia, że roślina jest zdrowsza, a dodatkowo wzmaga się stymulacja tworzenia nowych kwiatostanów. Należy uważać, by nie wystawiać jej na pełne słońce, co może skutkować poparzeniem, objawiającym się przebarwionymi liśćmi oraz usychającymi brzegami płatków.

Pelargonia radzi sobie z krótkimi okresami suszy, ale zdecydowanie preferuje warunki wilgotne. W suche i upalne dni najlepiej podlewać ją dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Z drugiej strony, przelanie może zaszkodzić roślinie. Trzeba zadbać o właściwe ujście wody, by nie dopuścić do gnicia korzeni.

Dlaczego pelargonia nie kwitnie?

Najczęstszymi powodami, przez które pelargonia nie kwitnie tak obficie jak powinna, są:

  • trzymanie kwiatu w niewłaściwej temperaturze,
  • zbyt mała lub zbyt duża ekspozycja na słońce,
  • niewłaściwe i za rzadkie nawożenie,
  • niezbyt częste podlewanie.

Na zły stan rośliny, którego wynikiem jest brak kwitnienia, wpływają także choroby, a zwłaszcza pleśń, którą najłatwiej dostrzec na liściach. Powoduje karłowacenie pelargonii, żółknięcie liści oraz utratę kwiatów. Brak pojawiania się nowych kwiatów może być także spowodowany zbyt gęstym nasadzeniem roślin. Optymalnie, pelargonie powinno się sadzić w odległości przynajmniej 20 cm od siebie. Duże zagęszczenie utrudni pobieranie wody oraz składników pokarmowych.

Skuteczna gnojówka do pelargonii

Nawóz z pokrzywy można z powodzeniem przygotować w domowych warunkach
Nawóz z pokrzywy można z powodzeniem przygotować w domowych warunkach123RF/PICSEL

Pokrzywa kojarzona jest głównie jako nieprzyjemny i parzący chwast, który zarasta pola, łąki i ogrody. Choć nie jest pożądana jako element dekoracyjny, może mieć zbawienny wpływ na marniejącą pelargonię. Zwłaszcza jeśli stanie się składnikiem nawozu.

Do przygotowania zapasu gnojówki potrzebujemy: 1 kg świeżej pokrzywy - najlepiej sprawdzą się młode, zielone okazy, oraz 10 litrów wody. Pokrzywę można z powodzeniem zastąpić skrzypem polnym. Wybraną roślinę siekamy na małe kawałki i układamy na dnie dużego wiadra lub beczki. Pociętą pokrzywę lub skrzyp zalewamy 10 litrami wody, zwykłej z kranu lub ustanej deszczówki. Tak przygotowaną mieszankę odstawiamy na minimum tydzień. Ważne, by beczkę lub wiadro szczelnie przykryć gazą, aby zapewnić jej dostęp do powietrza i uchronić przed niechcianymi insektami.

Zalety gnojówki do pelargonii

Po upływie tygodnia lub dwóch otrzymujemy gotową odżywkę. Dostarczy ona wszystkich niezbędnych składników, których pelargonia potrzebuje do zdrowego wzrostu. Prócz wapnia, potasu, azotukrzemu, znajdziemy w niej także magnez, żelazo i sole mineralne. Najlepiej stosować ją raz na dwa-trzy tygodnie. Gnojówka powinna wystarczyć na cały sezon kwitnienia pelargonii.

[Artykuł opublikowany 27.08.2022 r. i aktualizowany 06.09.2022 r.]

Sprawdź także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas