To ostatni moment za przycięcie piwonii. W przyszłym sezonie będzie ugninać się od kwiatów

Agata Zaremba

Opracowanie Agata Zaremba

Piwonie to jedne z najpopularniejszych kwiatów, zdobiących ogrody Polaków. Uwielbiamy je za ich piękny wygląd, a także nieziemski zapach. Aby jednak cieszyły nasze oczy bujnymi kwiatami, należy o nie prawidłowo dbać. Jednym z najważniejszych zabiegów, które warto wykonać w ogrodzie jesienią, jest przycięcie piwonii. Oto jak to zrobić.

Oto jak przycinać piwonię, aby za rok obrodziła kwiatami
Oto jak przycinać piwonię, aby za rok obrodziła kwiatami 123RF/PICSEL

Piwonia — piękna roślina uwielbiana przez Polaków

Piwonia nazywana peonią to piękna roślina o wielu odmianach. Królowała w polskich ogródkach w czasach PRL-u, jednak obecnie znów cieszy się dużą popularnością wśród miłośników ogrodnictwa. Najczęstszą odmianą, którą możemy spotkać w Polsce, jest piwonia chińska, nazywana różą bez kolców.

Piwonia chińska osiąga 80-100 cm wysokości. Jej mocne łodygi zakończone są dużym, kulistym pąkiem kwiatowym, w kolorze różu, czerwieni lub bieli. Piwonia kwitnie zazwyczaj w maju i czerwcu. Aby jednak pięknie kwitła, należy o nią odpowiednio dbać.

Pielęgnacja piwonii — stanowisko i wymagania

Sadząc piwonię, powinniśmy wybrać dla niej słoneczne, lub lekko zacienione stanowisko, które będzie dobrze osłonięte od wiatru. Roślina ta lubi żyzne i próchnicze podłoże o lekko kwaśnym odczynie. 

Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, dzięki któremu nasza piwonia będzie zdrowo rosła, a także obsypie bujnymi kwiatami, jest przycinanie jej pędów. Jak to prawidłowo zrobić?

Piwonia to piękna roślina, która przy prawidłowej pielęgnacji obsypie urodziwymi kwiatami
Piwonia to piękna roślina, która przy prawidłowej pielęgnacji obsypie urodziwymi kwiatami 123RF/PICSEL

Przycinanie piwonii. Warto zrobić to dwa razy w roku

Piwonię należy przycinać dwa razy w roku. Pierwsze cięcie powinno odbyć się w czerwcu, po przekwitnięciu rośliny. Należy wtedy przyciąć jedynie przekwitłe kwiatostany. Liście piwonii będą zdobić roślinę, aż do jesieni.

Drugie cięcie należy wykonać jesienią. To czas, w którym możemy przyciąć większe pędy, dzięki czemu nasza roślina znów pięknie zakwitnie w przyszłym roku, a jej pędy będą silniejsze. Jesienne cięcie pomaga również zapobiegać chorobom i szkodnikom, ponieważ usuwanie zaschniętych liści i łodyg pomaga ograniczyć rozprzestrzenianie się patogenów, które mogą przezimować na roślinie i zaatakować ją w przyszłym sezonie.

Zadbaj o piwonie, a odwdzięczą się fenomenalnymi kwiatami
Zadbaj o piwonie, a odwdzięczą się fenomenalnymi kwiatami123RF/PICSEL

Jak przycinać piwonie jesienią?

Jesienne cięcie piwonii warto przeprowadzić jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. Sekator, który do tego wykorzystamy, powinien być czysty - dzięki temu unikniemy przenoszenia chorób z innych roślin.

Łodygi należy przycinać poniżej liści, pozostawiając przy tym kilka centymetrów wystających z gruntu. Następnie musimy usunąć wszystkie uschnięte liście piwonii. Warto również wyrwać chwasty z miejsca wokół rośliny. Na koniec możemy również zastosować nawóz wieloskładnikowy, który pomoże roślinie przygotować się do zimy.

Zdanowicz Pomiędzy Wersami. Odc. 65: Ewa Woydyłło-OsiatyńskaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas