Rewolucyjne zmiany w zasiłku macierzyńskim. Oto co czeka świeżo upieczonych rodziców

26 kwietnia 2023 roku wchodzą w życie ważne zmiany dotyczące zasiłków, regulujące prawo do urlopu rodzicielskiego oraz zasiłku macierzyńskiego. Urlop rodzicielski ulega wydłużeniu, a każdemu z rodziców dziecka będzie przysługiwało wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu. Co jeszcze się zmieni?

26 kwietnia 2023 roku wchodzą w życie ważne zmiany w urlopie rodzicielskim
26 kwietnia 2023 roku wchodzą w życie ważne zmiany w urlopie rodzicielskim 123RF/PICSEL

Zmiany dotyczące zasiłku macierzyńskiego są wynikiem nowelizacji Kodeksu Pracy. Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, przepisy te wchodzą w życie już 26 kwietnia 2023 roku, ale co ważne, ustawa zawiera także przepisy regulujące sytuację ubezpieczonych w okresie przejściowym, tj. tych, którzy nabyli prawo do zasiłku macierzyńskiego przed tą datą.

To jednak nie wszystko! Zmienią się bowiem także zasady ustalania prawidłowego okresu wypłaty zasiłku chorobowego, opiekuńczego i świadczenia rehabilitacyjnego w związku ze skorzystaniem przez świadczeniobiorcę z nowo wprowadzonego urlopu opiekuńczego.

Zmiany w zasiłku macierzyńskim

Zasiłek może być wypłacany przez 38 tygodni, gdy:

  • rodzina zastępcza (niezawodowa) przyjmie na wychowanie dziecko do lat 7 
  • rodzina zastępcza (niezawodowa) przyjmie na wychowanie dziecko do lat 10, jeśli ma ono odroczony obowiązek szkolny
  • osoba ubezpieczona przyjmie na wychowanie dziecko do lat 14 i złoży wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka.

W szczególnych przypadkach zasiłek wypłacany może być przez 62 tygodnie. Mowa o sytuacjach, kiedy osoba urodzi lub przyjmie na wychowanie dziecko mające zaświadczenie, o którym mowa w ustawie „Za życiem". Zaświadczenie dotyczy dzieci z ciężkimi i nieodwracalnymi upośledzeniami albo nieuleczalnymi chorobami zagrażającymi życiu dziecka, które powstały w okresie prenatalnym lub w czasie porodu. Stwierdza je w zaświadczeniu lekarz ubezpieczenia zdrowotnego ze specjalizacją drugiego stopnia lub tytułem specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii, neurologii dziecięcej, kardiologii dziecięcej lub chirurgii dziecięcej.

Zasiłek może być wypłacany, gdy:

  • rodzina zastępcza (niezawodowa) przyjmie na wychowanie dziecko do lat 7 
  • rodzina zastępcza (niezawodowa) przyjmie na wychowanie dziecko do lat 10, jeśli dziecko ma odroczony obowiązek szkolny
  • osoba ubezpieczona przyjmie na wychowanie dziecko do lat 14 i złoży wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka. 

Dodatkowo, zgodnie z nową regulacją każdemu z rodziców dziecka będzie przysługiwało wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego. Rodzice mogą korzystać w tym samym czasie z urlopu rodzicielskiego lub podzielić się nim - na przykład jeden z rodziców może wziąć 20 tygodni, a drugi 21 tygodni.

Jaka jest wysokość zasiłku macierzyńskiego?

Osoby, które złożą wniosek o zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze (tzw. długi wniosek) do 21 dni po porodzie albo przyjęciu dziecka na wychowanie, mogą liczyć na zasiłek w wysokości 81,5 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Rodzice mogą podzielić się opieką nad maluszkiem i wymiarem urlopu rodzicielskiego
Rodzice mogą podzielić się opieką nad maluszkiem i wymiarem urlopu rodzicielskiego 123RF/PICSEL

Jeżeli rodzic lub opiekun nie wykorzysta ani jednego dnia zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego w wysokości 81,5 proc. w pierwszym roku życia dziecka, będzie mu przysługiwać jednorazowe wyrównanie zasiłku do 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku. By otrzymać jednorazowe wyrównanie, należy złożyć odpowiedni wniosek.

Na jakich zasadach wypłacany jest zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego?

Z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego można skorzystać jednorazowo lub podzielić go maksymalnie na pięć części.  Ostatnia część urlopu może przypadać najpóźniej do końca roku, w którym dziecko skończy 6 lat, a w przypadku dziecka przyjętego na wychowanie odpowiednio 7, 10 i 14 lat.

Zobacz również: 

Arkadiusz Jakubik w rozmowie z Katarzyną Zdanowicz: Prawdziwy mężczyzna ma kwaterę na cmentarzu INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas