Polacy załamują ręce. Czy możemy już mówić o pladze pasożytów?

Łukasz Piątek

Opracowanie Łukasz Piątek

Wzbudzają wstręt, obrzydzenie i strach, a gdyby tego było mało – na dobre rozgościły się w naszych domach i mieszkaniach. Pluskwy, bo o nich właśnie mowa, w ostatnich latach stały się ogromnym problemem milionów Polaków. Czy z potyczki z tym robactwem możemy wyjść zwycięsko?

Od kilku lat problem z pojawianiem się pluskiew w domach narasta
Od kilku lat problem z pojawianiem się pluskiew w domach narasta123RF/PICSEL

Czym jest pluskwa domowa?

Pluskwa domowa jest owadem, żywiącym się krwią zwierząt i ludzi. To paskudztwo ma około 4 - 6 mm długości i 3 mm szerokości, jest spłaszczone i posiada czerwonobrunatne ubarwienie. Najedzona krwią pluskwa przybiera barwę czerwoną, robi się nieco większa, a ponadto pasożyt może mieć wówczas problemy z poruszaniem się z uwagi na "pełny brzuszek".

Samica pluskwy domowej jest zdolna do złożenia nawet 500 jaj, z których w trakcie maksymalnie dwóch miesięcy, w warunkach o temperaturze pokojowej powstają wykształcone, dorosłe osobniki.

Jeśli pluskwa przez 3 miesiące ma problem ze znalezieniem pokarmu, czyli ludzkiej lub zwierzęcej krwi, może wejść w stan hibernacji i w takiej formie przeżyć kolejne miesiące.

Pluskwa domowa zazwyczaj składa swoje jaja i skrywa się m.in. w spojeniach łóżek, pod obrazami, w różnego rodzaju szczelinach jak listwy przypodłogowe, pod tapetą oraz w pościeli. W ciągu dnia pasożyty raczej nie opuszczają swoich kryjówek, a na żer wychodzą pod osłoną nocy. I choć możemy nie widzieć pluskwy, to czasami łatwo ją wyczuć. Pluskwa posiada specyficzny gruczoł, który wydziela płyn, zapachem przypominający zepsute, gnijące maliny.

Pluskwy to owady, które żywią się ludzką krwią
Pluskwy to owady, które żywią się ludzką krwią123RF/PICSEL

Skąd wzięły się pluskwy?

Pluskwy początkowo żywiły się krwią nietoperzy, ale kiedy nasi przodkowie zeszli z drzew i zaczęli urządzać się w jaskiniach, pluskwy zmieniły sposób żywienia i zaczęły pić ludzką krew. Zatem pluskwy towarzyszyły człowiekowi od zarania dziejów. Jak zatem przywędrowały do naszych domów i mieszkań?

Robactwo przede wszystkim przenoszone jest bezpośrednio przez człowieka - na ubraniu lub w bagażu, a podróże komunikacją miejską, koleją czy samolotem sprzyjają rozpowszechnianiu się tych pasożytów. "Nosicielami" pluskiew możemy zostać zupełnie nieświadomie, chociażby jadąc pociągiem. Jeśli zajmiemy miejsce na zapluskwionym siedzeniu w przedziale, jest duże prawdopodobieństwo, że robactwo przyniesiemy do domu na odzieży. Podobne ryzyko występuje podczas korzystania z łóżek hotelowych. Takich przykładów można niestety mnożyć.

Nie jest prawdą, że pluskwy pojawiają się wyłącznie w pomieszczeniach, w których jest brudno
Nie jest prawdą, że pluskwy pojawiają się wyłącznie w pomieszczeniach, w których jest brudno123RF/PICSEL

Ponadto insekty potrafią przedostawać się do mieszkań, wędrując po elewacji budynku. Pluskwy mogą wchodzić do mieszkania każdą, możliwą szczeliną, dlatego trudno w 100 proc. się przed nimi ustrzec.

Nie jest prawdą, że pluskwy pojawiają się wyłącznie w pomieszczeniach, w których jest brudno. Dla tych owadów nie ma to żadnego znaczenia, bowiem liczy się wyłącznie fakt, czy w mieszkaniu znajduje się ich żywiciel - człowiek.

Co ciekawe - pluskwy w latach 50., 60. i 70. zostały  w Polsce niemal w całości wytępione, a to za sprawą używania wówczas DDT, czyli dichlorodifenylotrichloroetanu - organicznego związku chemicznego z grupy chlorowanych węglowodorów. DDT charakteryzował się doskonałą skutecznością m.in. z uwagi na jego bardzo długi czas rozkładu.

Specyfik uznano wreszcie za zbyt szkodliwy dla ludzi i środowiska, i wycofano go z użycia w latach 80. W Unii Europejskiej można stosować środki chemiczne do zwalczania robactwa, które rozkładają się maksymalnie do sześciu miesięcy.

Jak rozpoznać ugryzienie pluskwy?

Pluskwa bardzo często zostawia po sobie charakterystyczny ślad na skórze człowieka. W wielu przypadkach mamy do czynienia z dużym zaczerwienieniem i trzema miejscami po jej wgryzieniu się, układającymi się w trójkąt, choć oczywiście nie jest to regułą.

Ugryzienie pluskwy zazwyczaj nie jest groźne dla człowieka, ponieważ badania wykazały, że te pasożyty nie przenoszą na nas groźnych chorób w momencie wkłucia się w skórę i przyjmowania ludzkiej krwi. Natomiast możemy mieć do czynienia z infekcjami, będącymi pokłosiem rozdrapywania miejsca po ugryzieniu pluskwy.

Pluskwy jako swoją kryjówkę wybierają najczęściej zakamarki łóżka i listwy podłogowe
Pluskwy jako swoją kryjówkę wybierają najczęściej zakamarki łóżka i listwy podłogowe123RF/PICSEL

Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy?

Jeśli regularnie budzimy się pogryzieni w sposób charakterystyczny dla pluskiew, możemy być niemal pewni, że w naszym domu są nieproszeni goście. Wówczas warto zajrzeć pod łóżko i zwrócić uwagę na miejsca łączenia poszycia łóżka z jego ramą. To właśnie w tych zakamarkach najczęściej ukrywają się pluskwy.

Pluskwy w okolicy swoich kryjówek zostawiają odchody, które wyglądają jak bardzo małe, ciemne kropki. Ponadto nocą warto włączyć latarkę i dokładnie przyjrzeć się, czy na pościeli nie znajdują się pluskwy.

W przypadku dużego zapluskwienia warto zgłosić się do profesjonalnej firmy
W przypadku dużego zapluskwienia warto zgłosić się do profesjonalnej firmy123RF/PICSEL

Jak walczyć z pluskwami?

Pluskwy należą do grupy owadów, które są bardzo odporne na różnego rodzaju zewnętrzne czynniki, ale nie oznacza to, że w walce z nimi jesteśmy bezbronni. Taktykę do batalii z pluskwami powinniśmy wybrać w zależności od skali problemu.

Jeśli stan zapluskwienia mieszkania jest wysoki, niezbędne jest użycie specjalnych środków chemicznych. W takim przypadku zdecydowanie lepiej skorzystać z usług doświadczonej  i wyspecjalizowanej firmy zajmującej się zwalczaniem robactwa, niż działać na własną rękę. Wówczas mieszkanie zostanie zamgławione lub spryskane specjalną substancją, a całą operację należy powtórzyć po dwóch tygodniach.

Preparat biobójczy w postaci mgły wytwarza mikroskopijne krople z trucizną, która wnika w nawet najmniejszą szczelinę, dlatego taka forma zwalczania pluskiew jest bardzo popularna i skuteczna. Profesjonalne specyfiki używane do zwalczania pluskiew działają nawet do sześciu miesięcy.

Gorąca para skutecznie zneutralizuje pluskwy i złożone jaja
Gorąca para skutecznie zneutralizuje pluskwy i złożone jaja123RF/PICSEL

Wysoką skuteczność w walce z pluskwami zapewni także użycie parownicy. Jeśli posiadamy urządzenie nazywane potocznie myjką parową, zdecydowanie powinniśmy zacząć zwalczać nim pasożyty. Parę o bardzo wysokiej temperaturze kierujemy w szczeliny listw przypodłogowych oraz w miejsce łączenia obicia łóżka z ramą. Wysoka temperatura pary sprawi, że pluskwy jak i złożone przez nie jaja ugotują się.

Pamiętajmy, że pluskwy zlikwidujemy, jeśli temperatura pary będzie wynosić minimum 65 stopni Celsjusza. Jeśli nie mamy na wyposażeniu takiego urządzenia, możemy sięgnąć po żelazko z funkcją pary, choć trzeba pamiętać, że w takim przypadku czynność potrwa o wiele dłużej.

Zapobiegawczo warto także rozsypać w szufladzie łóżka lub pod samym łóżkiem kilkanaście zielonych skorupek po orzechach włoskich. Wydzielają one woń, która działa odstraszająco na pluskwy. Podobnie działa kurkuma.

"Zbliżenia". Arek Jakubik o "chorobie na Polskę", nowych projektach i współpracy z synamiINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas