Pięć lat później na emeryturę. O ile wzrośnie świadczenie?

W Polsce wiek emerytalny wynosi kolejno 60 i 65 lat dla kobiet i mężczyzn. Z roku na rok przybywa jednak seniorów, którzy postanawiają pracować dłużej, by zwiększyć swoje świadczenie. O ile wzrośnie emerytura po dodatkowych pięciu latach pracy?

O ile wzrośnie świadczenie po dodatkowych pięciu latach pracy?
O ile wzrośnie świadczenie po dodatkowych pięciu latach pracy?123RF/PICSEL123RF/PICSEL
  • emerytom, którzy urodzili się przed 1949 rokiem - obowiązują ich świadczenia emerytalne oparte na zasadach sprzed wprowadzonej reformy z 1999 roku,
  • emerytom, którzy urodzili się po 1949 roku - ich świadczenie podlega rozdziałowi na dwa systemy. Część środków trafiała bowiem na konto indywidualne prowadzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a część uzyskiwał Otwarty Fundusz Emerytalny.

Od 2014 roku OFE stał się opcją dobrowolną, więc wciąż można z niego korzystać, ale nie ma już takiego obowiązku. Wysokość emerytury zależy od kwoty zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego oraz:

  • zwaloryzowanego kapitału początkowego,
  • środków zapisanych na subkoncie,
  • średniego dalszego trwania życia.

Ustawowy wiek emerytalny wynosi w Polsce 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Podczas przejścia na emeryturę równie ważny jest jednak staż pracy - 20 i 25 lat dla kobiet oraz mężczyzn. Zakład Ubezpieczeń Społecznych apeluje jednak do seniorów, by w miarę możliwości pracowali dłużej, bo nawet dodatkowy rok pracy może zwiększyć ich świadczenie. Jak wpłynie na nie dodatkowych pięć lat aktywności zawodowej?

Pięć lat później na emeryturę. O ile wzrośnie świadczenie?

Prof. Getruda Uścińska z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wskazała, że każdy dodatkowy rok pracy może zwiększyć emeryturę od 8 do nawet 15 proc. Według niej dodatkowe siedem lat pracy może ją nawet podwoić! Odmienne stanowisko przedstawiają jednak eksperci, których zdaniem dłuższa praca nie zawsze pozwala na wyższą emeryturę.

Kobietom, które mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat, nie opłaca się opóźniać tej decyzji, ponieważ w wyniku błędu, w wieku 65 lat będą miały przeliczoną emeryturę tak, jakby przeszły na nią dopiero w wieku obowiązującym dla mężczyzn, bez odliczenia kwot z aktywów zaewidencjonowanych na koncie ZUS, które pobrały przez okres między 60. a 65. rokiem życia
powiedział Interii Tomasz Lasocki, ekspert z zakresu zabezpieczenia społecznego z Wydziału Prawa i Administracji UW.

Jak skutecznie więc zwiększyć swoje świadczenie? Eksperci przekonują, że wystarczy przejść na emeryturę i od razu podjąć dodatkową pracę. Emeryci, którzy dorabiają do emerytury raz w roku mogą również złożyć wniosek o ponowne przeliczenie świadczenia.

Zobacz również: Więcej pieniędzy dla mam. Wzrośnie kwota ważnego świadczenia 

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas