Pelargonie nie kwitną? Winić możesz wyłącznie siebie

Tomasz Hirkyj

Opracowanie Tomasz Hirkyj

Dlaczego pelargonie tak często goszczą na naszych balkonach? Ponieważ wiele osób wie, że to roślinne pewniaki, bo nie potrzebują wiele, aby spomiędzy pachnących liści wytworzyły się pełne pompony pelargoniowych kwiatów. Co zrobić, gdy jednak roślina marnieje i próżno czekać na kwitnienie? Prawdopodobnie popełniliśmy jakiś błąd uprawowy, przez co pelargonie wyglądają w opłakanym stanie. Na szczęście, można to zmienić. Sprawdźmy, dlaczego pelargonie nie kwitną.

Pelargonie przestały nagle kwitnąć? Przyczyny są oczywiste i można im zapobiec
Pelargonie przestały nagle kwitnąć? Przyczyny są oczywiste i można im zapobiec123RF/PICSEL

Pelargonia? Sprawdź, czy ma światło

Pelargonia jest dosłownie stworzona do tego, aby zdobiła nasłoneczniony balkon. Nie tylko jest odporna na długotrwałe susze, ale także promienie pomagają jej wytworzyć przepiękne kwiaty. Dlatego ekspozycja południowa oraz zachodnia będą dla niej najlepszym miejscem. Jeśli nasza pelargonia nie kwitnie, to warto przyjrzeć się, czy nie ma za mało słońca. Przestawienie roślin może pomóc i wnet pokryją się kwiatami.

W takim razie, czy pelargonie kwitną w cieniu? Nie jest to niemożliwe, ale wtedy liczba kwiatów nie będzie oszałamiająca, a po przekwitnięciu mogą się w ogóle nie zregenerować.

Podlewanie. To wpływa na kwitnienie

Prawdą jest, że pelargonie znoszą doskonale susze, ale jeśli zapomnimy nalewać wodę do doniczek, to nie możemy później dziwić się, że nie wypuszczają nowych kwiatów. Co prawda, rośliny mają zdolność do magazynowania wody, jednak wtedy oszczędzają ją po to, aby przetrwać.

Jak podlewać pelargonie, aby pięknie kwitły? Wystarczy sprawdzać na bieżąco bryłę korzeniową. Jeśli jest sucho, to znak, że należy im się solidna porcja wody. Pamiętajmy, że w upalne dni, których teraz latem jest całkiem dużo, pelargonie muszą być podlewane nawet dwa razy dziennie: rano i wieczorem.

Pamiętasz o nawożeniu?

Co zrobić w przypadku, kiedy pelargonie stoją w pełnym słońcu i są regularnie podlewane, a mimo to nadal kwiatów mają jak na lekarstwo? W takiej sytuacji powodem może być brak nawożenia. Pelargonie z racji tego, że intensywnie kwitną, to muszą być zasilanie regularnie. Jak często nawozić pelargonie? Zabieg trzeba wykonać minimum raz w miesiącu od wiosny do jesieni.

Oczywiście, można sięgnąć po gotowe preparaty dla pelargonii dostępne w sklepach ogrodniczych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po domowe nawozy. Co warto mieć na uwadze?

  • Nawóz z banana
  • Wywar niesolony z warzyw
  • Wywar z cebuli
  • Woda z cukrem

Pelargonia nie kwitnie? Wypróbuj ten trik

Co trzeba zrobić, aby pobudzić pelargonię do kwitnienia? Nie wolno zapominać o usuwaniu na bieżąco martwych części rośliny. Dlaczego? Ponieważ one mogą całościowo osłabiać nasze pelargonie, a także sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych i atakowi szkodników. Można usuwać martwe części rośliny bez obaw, ponieważ pelargonia szybko uzupełni utracone liście i kwiatostany.

Polecamy także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas