Pająki zbyt często wchodzą nieproszone do domu? Domowa mieszanka skutecznie im to uniemożliwi

Pająk uparcie wijący swoją sieć na ścianie lub ukradkiem wyglądający zza listwy przypodłogowej to dla wielu ludzi widok wywołujący ciarki na całym ciele. Dlaczego tak chętnie i bez pozwolenia rozgaszczają się w naszych domach i mieszkaniach? Jak pozbyć się uciążliwego problemu? Podpowiadamy w artykule.

Jak przygotować domowy preparat na pająki?
Jak przygotować domowy preparat na pająki?123RF/PICSEL

To warto wiedzieć o pająkach

Należące do typu stawonogów, a konkretnie Arthropoda, pająki uważane są przede wszystkim za zwierzęta lądowe. Nietrudno je rozpoznać. Wyróżniają się dość charakterystyczną budową ciała, która obejmuje głowotułów oraz odwłok. Obie części połączone są ze sobą specjalnym łącznikiem.

Najmniejsze okazy mierzą zaledwie 1 mm, choć napotkamy także te przekraczające kilkanaście centymetrów. Na obszarze Polski wyróżniono ok. 800 gatunków pająków i pajęczaków. Kryjącymi się w zakamarkach domowych pomieszczeń są zazwyczaj: kątnik domowy, nasosznik trzęść oraz zyzuś tłuścioch. Szpary w oknach i elewacjach zamieszkują skakuny oraz krzyżaki. Niezależnie od rodzaju, większość pająków żywi się pchłami, komarami, mszycami, ćmami, muszkami owocówkami oraz mrówkami.

Pająki w pomieszczeniach - skąd się biorą?

Wiosną i latem w naszych domach pojawia się coraz więcej pająków
Wiosną i latem w naszych domach pojawia się coraz więcej pająków123RF/PICSEL

Pełnia wiosny oraz nadchodzące lato to u pająków początek sezonu godowego. Właśnie w tym czasie łatwiej będzie nam je zauważyć nie tylko w domach i mieszkaniach, ale także podczas spacerów po mieście i wizyty na łące lub w lesie. Już na przełomie maja i czerwca opuszczają siedliska nie tylko w poszukiwaniu potencjalnego partnera, ale także źródła pożywienia oraz bezpiecznej przestrzeni do dalszego rozmnażania. Zdesperowane dostają się do budynków nawet przez najmniejsze szczeliny.

Pająki goszczące w domach upodobały sobie ciemne i zakurzone miejsca. Większość jest dość płochliwa i unika bezpośredniego kontaktu z człowiekiem. Jeszcze do niedawna wiązano je jedynie z brudnymi i zaniedbanymi przestrzeniami, ma to jednak niewiele wspólnego z prawdą. Mówi się, że pająki wybierają tylko zdrowe domy. Co ciekawe, na ich ilość mają wpływ przede wszystkim owady. To właśnie ich obecność w domu, a także wydzielane substancje zapachowe są wyjątkowo kuszące dla pająków.

Prosty preparat odstraszający intruzów

Chcąc skutecznie pozbyć się z domów nieproszonych lokatorów, nie musimy sięgać po drogie i chemiczne środki. Domowy preparat szybko zniechęci je do nieproszonych odwiedzin. Jak go przygotować?

Do czystej butelki z atomizerem wlewamy pół szklanki octu, pół szklanki szamponu do włosów oraz pół szklanki oleju roślinnego. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, a następnie przechodzimy do pryskania kątów i zakamarków. Powstała substancja jest całkowicie nieszkodliwa dla człowieka, dlatego możemy używać jej kilka razy dziennie. Jej dodatkowym plusem, prócz wyplenienia pająków, jest także pozbycie się innych insektów, m.in. mrówek i karaluchów.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas