Osiem skutecznych roślin odstraszających komary. Umieść je na parapecie

Każdego roku, wraz z nadejściem ciepłych miesięcy, pojawiają się komary, które potrafią zamienić w koszmar niejeden wieczór. Jak się przed nimi chronić we własnym domu? Recepta jest prosta: wystarczy w skrzynkach balkonowych lub doniczkach na parapecie posadzić rośliny, które wytwarzają olejki odstraszające te owady. Dobrze jest przygotować się już teraz.

Jakie rośliny odstraszają komary?
Jakie rośliny odstraszają komary? Canva ProINTERIA.PL

Komary zaczynają atakować przed zmierzchem, a ich aktywność utrzymuje się do godz. 21-22. Rano budzą się ok. godziny 5-6 i atakują przed południem. Ale kiedy jest wilgotno i pochmurnie, mogą być aktywne przez cały dzień. Nie znoszą silnego słońca i suchego powietrza. Odstrasza ich również zapach niektórych roślin. Oto one:

Lawenda wąskolistna

Lawenda lubi słoneczne miejsca
Lawenda lubi słoneczne miejsca123RF/PICSEL

To jedna z najbardziej skutecznych roślin odstraszających komary. Jej zapach wyczuwają już z daleka i szerokim łukiem omijają miejsce, w którym rośnie. Lawenda nie jest wymagająca i dobrze znosi suszę, dlatego z jej utrzymaniem poradzi sobie nawet amator. Roślina ta kwitnie przez całe lato, a więc będzie nas chronić przed ugryzieniami przez długi czas.

Plektrantus koleusowaty - komarzyca

Komarzycę zaleca się sadzić mniej więcej w połowie maja, czyli po ustąpieniu przymrozków
Komarzycę zaleca się sadzić mniej więcej w połowie maja, czyli po ustąpieniu przymrozków123RF/PICSEL

Ciekawa roślina ozdobna o długich, zwisających liściach. Często zdobi nasze balkony, a nie zdajemy sobie sprawy z jej cudownych właściwości. Jej charakterystyczny zapach przegania komary, gdzie pieprz rośnie. Musimy tylko pamiętać, że roślina ta lubi delikatnie zacienione miejsca i nie znosi przelewania. Najlepiej prezentuje się w wiszących pojemnikach.

Pelargonia

Pelargonie kwitną do pierwszych przymrozków
Pelargonie kwitną do pierwszych przymrozków123RF/PICSEL

Królowa balkonów i tarasów. Piękne kwiaty pelargonii wzbudzają zachwyt, ale walory estetyczne nie są jej jedyną zaletą: to doskonały starszak na uciążliwe komary. Wybierz odmiany o zapachu cytrynowym lub pomarańczowym - olejki eteryczne, które wydzielają, cię zachwycą, a komary nawet nie zbliżą się do twojego okna. Pelargonia wymaga regularnego i dość obfitego podlewania, zwłaszcza w gorące dni. Dzięki temu będzie obficie kwitną.

Kocimiętka Faassena

Kocimiętka pomoże ci odstraszyć natrętne komary
Kocimiętka pomoże ci odstraszyć natrętne komary123RF/PICSEL

Jej zapach odstrasza komary oraz meszki, ale bardzo podoba się... kotom, na które działa niemal jak narkotyk. Zazwyczaj, gdy kot wyczuje kocimiętkę, zaczyna się w niej tarzać, chwytać ją łapami, gryźć, lizać, a przy tym głośno mruczy i miauczy. Przyczyną takiego zachowania jest zawarty w roślinie nepetalakton, który uważa się za koci feromon. Na szczęście jego stężenie w tej odmianie jest na tyle niskie, że raczej nie ściągniemy wszystkich kotów w okolicy, a komary będą nas omijać. Kocimiętka zakwita w maju i ozdobi twój balkon lub parapet aż do września.

Geranium - anginka

Geranium to coś więcej niż tylko ozdoba
Geranium to coś więcej niż tylko ozdoba123RF/PICSEL

Znana też jako pelargonia pachnąca. Wiele osób trzyma ją w domu w celach leczniczych. Olejek geraniowy to świetne lekarstwo w chorobach układu oddechowego. Ma silne działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Wspiera też regenerację i procesy gojenia ran. Latem warto ją wystawić na balkon lub taras, aby uchronić się przed komarami. Liście geranium mają charakterystyczny zapach, przypominający mieszankę róży i cytryny - to skuteczny sposób w walce z niechcianymi owadami.

Bazylia

Bazylia, tymianek czy rozmaryn nie tylko pięknie wyglądają, ale też znakomicie smakują
Bazylia, tymianek czy rozmaryn nie tylko pięknie wyglądają, ale też znakomicie smakują123RF/PICSEL

Nie tylko odstrasza uciążliwe owady, ale jest też aromatyczną i zdrową przyprawą. Starożytne cywilizacje uważały ją za bardzo skuteczną roślinę leczniczą. Bazylia wpływa zbawiennie na nasze ciało i poprawia nastrój. Jej wyrazisty aromat wzbogaca smak sałatek, można nią również posypywać ciepłe dania. Musimy przy tym pamiętać, że świeża bazylia nie lubi gorąca, dlatego powinna stanowić jedynie wykończenie potraw.

Koper włoski

Koper włoski wykazuje m.in. właściwości przeciwzapalne
Koper włoski wykazuje m.in. właściwości przeciwzapalne123RF/PICSEL

Mięta pieprzowa

Może i nie wygląda zbyt atrakcyjnie, ale wytwarza silne olejki eteryczne, za którymi nie przepadają komary. Dzięki nim będą się trzymały z daleka od miejsc, w których ją posadzimy. Jakby tego było mało mięta świetnie sprawdzi się również w letniej kuchni: można robić z niej orzeźwiające herbatki, dodawać do deserów i innych dań. Ponieważ roślina ta bardzo szybko i bujnie się rozrasta, warto posadzić ją w dużych doniczkach lub skrzynkach kwiatowych.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas