Ogrodnicze triki, które musisz znać. Azalia obsypie się pachnącymi kwiatami

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Przyjemny zapach i mnogość barw efektownych kwiatów. Tym charakteryzują się azalie ogrodowe, na których uprawę decydują się ogrodnicy spragnieni widoku jak z bajki. Już pojedynczy krzew jest w stanie odmienić wygląd naszej posesji. By tak się stało, trzeba jednak odpowiednio o niego zadbać. Jak pielęgnować azalie, by kwitły długo i obficie? W naszym krótkim poradniku znajdziesz najważniejsze informacje.

Poznaj podstawowe wymagania azalii, by krzewy zachwycały wyglądem
Poznaj podstawowe wymagania azalii, by krzewy zachwycały wyglądem123RF/PICSEL

Kiedy spodziewać się barwnego spektaklu?

Precyzyjna odpowiedź na to pytanie zależy od wybranej przez nas odmiany. Kiedy kwitną azalie? Niektóre okazy zaczynają kwitnienie już pod koniec kwietnia, lecz w zdecydowanej większości kolorowe kobierce obserwować możemy w maju i czerwcu. Właśnie wtedy pojawiają się płatki w odcieniach różu, fioletu, czerwieni i bieli, a kwiaty roztaczają wokół siebie intensywny aromat.

W poprzednich sezonach miewałeś problemy z doprowadzeniem azalii do szczytowej formy? Być może doszło do zaniedbań, które można łatwo naprawić.

Jaka ziemia do azalii? Podłoże kluczem do sukcesu

Dlaczego azalia nie kwitnie? Powodem może być gleba. Należy pamiętać, że najlepsze dla niej podłoże jest kwaśne, o pH mieszczącym się w przedziale od 4,0 do 5,5. Ziemia dla azalii powinna być żyzna, przepuszczalna i lekka. Zmniejszy to ryzyko powstawania zastojów wody, które z kolei sprzyjają gniciu korzeni i rozwojowi chorób grzybowych.

Jeśli jesteś dopiero na etapie planowania sadzenia azalii, musisz dobrze przygotować się do pracy. Dla każdego krzewu wykop dołek, w którym stworzysz warstwę drenażu. Może się składać z gruboziarnistego żwiru lub keramzytu. Następnie wsyp glebę przeznaczoną dla rododendronów. Możesz postawić też na mieszankę ziemi ogrodowej z kwaśnym torfem. W tak przygotowanym miejscu azalie będą miały szansę rozwinąć się bujnie.

Azalie zamienią ogród w bajeczny krajobraz
Azalie zamienią ogród w bajeczny krajobraz123RF/PICSEL

Ogrodnicy przypominają: Azalia to roślina wieloletnia. Co sezon będzie wymagała stosowania nawozu zakwaszającego glebę, który pobudzi ją do obfitego kwitnienia.

Azalia słabo kwitnie, ponieważ brakuje jej słońca

Kolejna ważna kwestia to stanowisko dla azalii. Różne odmiany mają odmienne wymagania, możesz jednak przyjąć zasadę, według której krzewy nie rozkwitną w cieniu. Należy znaleźć dla nich słoneczne lub półcieniste miejsce, ponieważ do prawidłowego rozwoju azalie potrzebują przynajmniej sześciu godzin słońca dziennie. Ważne jest również posadzenie ich w miejscach zacisznych, osłoniętych przed działaniem porywistego wiatru.

Susza nie służy kwitnieniu azalii

W procesie formowania się pąków kwiatowych kluczowy jest dostęp rośliny do wody. Azalia jest wrażliwa na susze i w takiej sytuacji może odpowiedzieć słabym kwitnieniem lub jego zupełnym brakiem. W okresach bezdeszczowych należy więc podlewać ją często, ale niezbyt obficie. Najlepiej sprawdzi się do tego deszczówka. Uważaj jednak, aby nie przedobrzyć z ilością płynu, ponieważ w przypadku przelania azalii, jej kwiaty przedwcześnie opadają i brązowieją. Ogrodnicy zalecają również ściółkowanie krzewów korą sosnową, aby spowolnić parowanie wody z podłoża.

Mszyce to wrogowie kwitnienia

Niejednokrotnie powodem, przez który decydujemy się na uprawę azalii w ogrodzie, jest jej reputacja rośliny odpornej na choroby i ataki szkodników. Ma jednak swoje słabe punkty. Najczęściej występującym problemem jest inwazja mszyc, które żerują na młodych przyrostach. Jeśli nie zareagujemy, krzew nie będzie w stanie wydać upragnionych kwiatów.

W prosty sposób ochronisz kwitnące krzewy przed nieproszonymi gośćmi
W prosty sposób ochronisz kwitnące krzewy przed nieproszonymi gośćmi123RF/PICSEL

Nie ma potrzeby sięgania po chemiczne środki. Naturalny oprysk z czosnku na mszyce skutecznie odstraszy żarłoczne szkodniki Z przygotowaniem preparatu poradzą sobie nawet mniej doświadczeni ogrodnicy.

  • Trzy duże ząbki czosnku posiekaj bardzo drobno lub przeciśnij przez praskę.
  • Zalej litrem wody, wymieszaj i odstaw na dobę w ciepłe miejsce. Mieszanka nie powinna być jednak narażona na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi.
  • Po upływie 24 godzin rozcieńcz z wodą w proporcji 1:1.
  • Przelej do butelki ze spryskiwaczem i aplikuj na zainfekowane rośliny.

Zabieg powtarzaj co kilka dni. Mszyce wezmą nogi za pas, a azalia będzie mogła wrócić na dawne tory i rozwijać atrakcyjne kwiaty.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas