Można to zrobić tylko w trzech, konkretnych terminach. Inaczej roślina zmarnieje

Łukasz Piątek

Opracowanie Łukasz Piątek

Jeśli chcemy cieszyć się długo widokiem pięknie kwitnącej lawendy, należy wiedzieć, jak odpowiednio o nią zadbać. Jednym z najważniejszych elementów wpływających na dobrą kondycję rośliny jest jej prawidłowe przycinanie. Podpowiadamy, kiedy i jak najlepiej przycinać lawendę.

Lawenda wymaga odpowiedniego przycinania
Lawenda wymaga odpowiedniego przycinania123RF/PICSEL

Kiedy przycinać lawendę?

Przycinanie lawendy sprawi, że roślina zachowa estetyczny kształt, ale również będzie doskonale kwitnąć. Przede wszystkim należy pamiętać, by lawendę przycinać dwa razy w roku. Trzeba mieć również na uwadze, że cięcie powinniśmy wykonywać w konkretnym terminie.

Pierwszym, odpowiednim terminem na przycięcie lawendy jest wczesna wiosna, od trzeciej dekady marca do początku kwietnia. Podczas wiosennego cięcia należy usunąć wszystkie uszkodzone przez zimę pędy. Zabieg powinniśmy wykonywać w ciepły, słoneczny dzień.

Drugim terminem jest lato i okres między lipcem a wrześniem. Wówczas skupiamy się na przycinaniu przekwitających kwiatostanów, co pobudza roślinę do ponownego, solidnego kwitnienia.

Trzeci termin na przycinanie lawendy to druga połowa września, co ma sprawić, że roślina zahartuje się przed zimą i lepiej zniesie ten okres.

Lawendę powinniśmy przycinać dwa razy w ciągu roku
Lawendę powinniśmy przycinać dwa razy w ciągu roku© Panthermedia

Jak przycinać lawendę?

Wiosną i jesienią powinniśmy przycinać młode, niezdrewniałe pędy lawendy, ucinając je o połowę długości. Podczas przycinania powinniśmy uformować  krzew lawendy w kulisty kształt. Nie chodzi tylko o walory estetyczne rośliny, ale przede wszystkim o dostęp powietrza do wnętrza lawendy z każdej strony. Dzięki takiej wentylacji nie gniją jej wewnętrzne gałązki i roślina ma odpowiednie naświetlenie wszystkich pędów.

Przycinanie lawendy sprawi, że roślina zachowa estetyczny kształt, ale również będzie doskonale kwitnąć
Przycinanie lawendy sprawi, że roślina zachowa estetyczny kształt, ale również będzie doskonale kwitnąć123RF/PICSEL

Z kolei podczas letniego cięcia usuwamy przekwitłe kwiatostany z bezlistnymi łodygami. Roślina jest wtedy lepiej zagęszczona i pobudzona do ponownego kwitnienia. W tym przypadku również powinniśmy się postarać o uformowanie lawendy w kształt kuli.

Tak działa mechanizm "zajadania" stresu. Nowe ustalenia australijskich naukowców Newseria Lifestyle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas