Koperek nie rośnie, tylko się zwija – co zrobić?

Koper ogrodowy, czyli koperek, to rewelacyjny dodatek wykorzystywany w niezliczonych daniach kuchni polskiej i nie tylko. Wiele osób decyduje się na uprawę własnej roślinki, dzięki czemu mogą mieć kopru pod dostatkiem. Jednak bardzo często dzieje się z nim coś złego – na przykład zamiast rosnąć, zwija się. Co wtedy zrobić? Podpowiadamy.

Dlaczego koperek zwija się, nie rośnie i żółknie?
Dlaczego koperek zwija się, nie rośnie i żółknie?123RF/PICSEL

Koperek nie rośnie tylko się zwija. O co chodzi?

Jednym z powodów, przez które koperek nie chce urosnąć, jest atak szkodników. Mowa tu o mszycach wierzbowo-marchwiowych (Cavariella aegopodii), które mogą tworzyć swoje kolonie w szczególności na młodych roślinach. Ich negatywny wpływ jest odpowiedzią na pytanie – dlaczego koper słabo rośnie i żółknie.

Mszyce początkowo doprowadzają do zwijania kopru – proces ten jest nazywany również kędzierzawieniem. Następnie zaatakowana przez szkodniki roślina żółknie, brązowieje i obumiera. Skupiska żerujących owadów z czasem rosną, przez co trudniej jest się ich pozbyć. Dlatego ważne jest, by regularnie obserwować koper i interweniować, gdy mszyc jeszcze nie ma zbyt wiele.

Mszyce to szkodniki, które żerują na roślinach w skupiskach
Mszyce to szkodniki, które żerują na roślinach w skupiskach123RF/PICSEL

Co zrobić, gdy mszyce zjadają koper? Wypróbuj domowe sposoby

Mszyce wierzbowo-marchwiowe na koprze to zmora wielu ogrodników. Warto wiedzieć, że im później zareagujemy, tym trudniej będzie się ich pozbyć. Co zrobić, gdy koperek się zwija pod wpływem działalności szkodników?

Przede wszystkim warto wypróbować domowe opryski na mszyce. Owady nie znoszą intensywnych zapachów, dlatego pomocny może okazać się oprysk na bazie cebuli lub czosnku. Warto również rozważyć wykorzystanie octu. Jak wykonać tego rodzaju preparaty domowymi sposobami?

Jednym ze składników oprysku na mszyce jest cebula. Szkodniki nie cierpią jej zapachu
Jednym ze składników oprysku na mszyce jest cebula. Szkodniki nie cierpią jej zapachu123RF/PICSEL
  • Oprysk z czosnku można zrobić, mocząc około 200 g czosnku w 10 l wody przez 24 godziny
  • Jeśli chodzi o oprysk z cebuli, należy wykorzystać około 80 g warzywa i również moczyć przez 24 godziny w takiej samej ilości wody. 
  • Preparat octowy wytwarza się, używając 100 ml octu na 1 l wody

Zaatakowany przez mszyce koper należy obficie spryskać nierozcieńczonym preparatem. Trzeba skupiać się przede wszystkim na miejscach, w których gromadzi się najwięcej szkodników.

Jakie mogą być inne przyczyny żółknięcia i słabego wzrostu kopru?

Działalność szkodników to nie jedyna przyczyna żółknięcia i słabego wzrostu kopru. Powodem, przez który koperek rośnie bardzo wolno, może być brak niezbędnych składników odżywczych w glebie. Ponadto trzeba pamiętać, żeby nie uprawiać go w ziemi o podwyższonej kwasowości, pH zazwyczaj powinno wynosić więcej niż 5,5. Idealna będzie gleba obojętna. Zbyt wysokie pH może być również przyczyną żółknięcia kopru.

Słaby wzrost koperku ma również związek z nieprawidłowym doborem stanowiska. Rozpoczynając uprawę rośliny, warto wybrać dla niej miejsce dobrze nasłonecznione. Cień nie sprzyja rozwojowi, przez co tempo wzrostu posadzonego w nim koperku będzie bardzo małe.

Przeczytaj też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas